logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Sportovní výživa. Výživa při sportu. Jedenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Sportovní výživa. Výživa při sportu. Jedenáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh

Sportovní výživa – už název sám o sobě leccos napovídá, a sice, že to není výživa pro život, ale toliko pro sport – při sportování!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Co to je sportovní výživa
  2. To není boj proti sacharidům, sacharidy jsou potřebnou základní složkou výživy člověka

Asi už nikdy mě neosloví žádná firma se sportovní výživou, abych ji propagoval, (leda snad nějaký pivovar), ale nešť, přeci kvůli tomu nezměním svůj názor.

Co to je sportovní výživa

Sportovní výživa je samostatný obor, zabývající se výživou sportovců, lidí při sportu. Tímto oborem se zabývá spousta výživových specialistů, přičemž jejich snahou je, aby dotyčný sportovec či sportovkyně dostali ve své stravě ty složky výživy a v takovém množství, které jim pomůže k co nejlepším výkonům.

Sportovní výživa je však lidmi obecně vnímána jako to, co vyrábějí firmy zabývající se výrobou sportovních výživových doplňků. Sportovní výživové doplňky jsou JEN doplňky výživy (včetně sportovní), bohužel reklama z nich dělá to, co nejsou, tedy plnohodnotnou sportovní výživu.

V článku Přemíra cukru v přijímané stravě, možný důvod předčasných úmrtí mladých sportovců, jsem napsal, že za těmito úmrtími může být docela obyčejný cukr, respektive to, že ve výživě sportovců je jej ještě více než ve stravě ostatních lidí.

Na vině toho, že je cukru ve výživě sportovců tolik, může „zneužívání" sportovních doplňků výživy, respektive to, že jsou zaměňovány (zařazovány) tam, kde by měl člověk jíst přirozenou stravu. Je to celkem pochopitelné, na obalech těchto výrobků je podrobně uveden energetický obsah, a tím pádem se snáze docílí potřebná saturace energií, než při doporučování přirozené stravy. Navíc je to taky pro člověka méně náročné na čas – prostě rozbalí obal, párkrát hryzne a má,„co chtěl“. Otázka je, jestli ví, co mu to v těle dělá za rotyku?

Nadužíváním sportovních doplňků výživy si člověk způsobí pálení žáhy (v lepším případě), nebo, a to je horší, inzulínovou rezistenci.

To není boj proti sacharidům, sacharidy jsou potřebnou základní složkou výživy člověka

Nechtěl bych, aby tento článek a článek Přemíra cukru v přijímané stravě, možný důvod předčasných úmrtí mladých sportovců, vyzněly jako boj proti sacharidům ve smyslu – vy na nás s tukem a cholesterolem, my na vás s cukrem. Tak to ani náhodou, sacharidy mají v přirozené stravě člověka svoje nezaměnitelné místo, ostatně jsou společně s tuky a bílkovinami označovány jako „makrosložky" výživy, což značí základní složky výživy, a kdybyste je chtěli ze své stravy vyloučit, v podstatě byste museli přestat jíst, což taky není zrovna přirozené a zdravé.

Jde jen o to, aby nebyly nadužívány až zneužívány, podobně jako léky, alkohol, drogy – které v přiměřeném množství léčí a pomáhají, v nadbytečném škodí.

Takže až budete sahat ráno po BeBe, abyste měli dobré ráno, po energetické tyčince, abyste přežili dopoledne či odpoledne v práci, dejte si raději něco pořádného k jídlu. Nemusí toho být nijak moc, hlavně, aby to bylo normální jídlo, z čerstvých surovin, mající v sobě ještě energii, případně si ráno udělejte nějakou snídani podle Daniných receptů. Před tréninkem si dejte místo energetického gelu banán nebo datli, zapijte to čajem nebo vodou a buďte zdrávi.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (22 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jirka | 22. 1. 2015 14.55 hod. | 195.113.181.x
Dík za moc užitečné články o výživě.
Omlouvám se za odkaz na jiný web, ale je to web taky běžecký a já nevěřil svým očím. Žádný šarlatánský web, ani není 1. dubna ...
Jestli by byl možný aspoň stručný komentář od Dany nebo Miloše ...
www.behej.com/clanek/11012-rozhovor-prestala-jsem-jist-a-energii-doplnuji-behem

fotoMiloš Škorpil: Jirko, svůj názor jsem řekl na bezva běhu a sice: A co na to běžecký guru Miloš Škorpil: „Můj názor na článek na behej.com ohledně Breatharianismu. Faktem je, že po vydání tohoto článku se mě už pár lidí na můj názor ptalo, odmítl jsem je s tím, že ten článek mluví sám za sebe, ale že chápu proč je napsán, a sice proto, aby prodal další číslo časopisu Běhej.com. Přesně tak to totiž cítím. Rovněž jsem přesvědčen, že se to neslučuje se zdravím a vůbec se životem a jelikož učím lidi žít zdravě, tak bych nikomu nedoporučoval váženou paní následovat, zvlášť když fixluje a když jí dojde, tak natankuje energii z kofoly, džusu či kávy s mlékem!“

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká strava

všechny články Běžecká strava

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou31

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků