logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit

Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit

V září bychom rádi uspořádali s cestovní kanceláří Via Marpi netradiční běžeckou dovolenou – trail v Norsku. Je to ještě hodně v plenkách, ale jelikož jsem v Norsku nikdy nebyl a je to jeden z mých nesplněných snů, tak věřím, že v září to klapne jak pro mě a Danu, tak několik z vás. Než toto ale nastane, tak bychom vás rádi pozvali na výlet za polární září:

Povídání o fascinujícím a úchvatném jevu polární záře nám poskytl specialista na výpravy za polární záříwww.dovolenanorsko.cz

Víte, co je polární záře, nebo-li Aurora Borealis? Víte, že stejnému jevu se na jižní polokouli říká Aurora Australis? Jde o úžasnou přírodní světelnou podívanou a vpravdě kosmické barevné divadlo, při kterém zažijete pocity tajemna, mystiky a především obdivu k přírodním silám. Magický zážitek z pozorování je umocněn dvěma důležitými faktory. Jednak tím, že se za pozorováním polární záře musíme vydat do odlehlých oblastí v nedotčené přírodě bez civilizačního osvitu velkých měst a také tím, že spouštěčem jevu jsou vesmírné síly – silné erupce na Slunci a následný sluneční vítr složený z jader atomů hélia, protonů, elektronů. K tomu se přidávají projevy na jednotlivých magnetických pólech Země.

Polární záře poutala intenzivní pozornost lidstva už od dávných dob. Ve Starém Římě přisuzovali projev polární záře „božskému původu“. Pojmenování tohoto unikátního jevu je spojováno s římskou bohyní úsvitu Auroru, a s tehdy používaným označením pro větry vanoucích od západu – „boreas“. O první zmínce názvu Aurora Borealis se vedou vášnivé diskuze a spekulace. Zatímco v některých historických pramenech je autorství přisuzováno Galileo Galilei, mnohdy je také citován filozof francouzského původu Pierre Gassendi. Tak jak tak jsou prvními, kdo se pokoušeli o seriózní vědecký popis vzniku a projevů polární záře.

tady by se mohl člověk naučit běhat i po vodě – kdyby zamrzla

Aurora Borealis je nejlépe pozorovatelná v polárních oblastech. Je to dáno tím, že tyto oblasti jsou v blízkosti magnetického pólu Země a zároveň jsou to většinou oblasti bez světelného smogu. S velkou vzácností a jsou popisovány případy, kdy jsou náznaky polární záře viditelné i na území České republiky. Mezi nejpříznivější lokality k takzvanému huntingu – lovu polární záře však patří Vesterály, Lofoty, okolí polárního města Tromsø, Špicberky, Island a Grónsko. Ostrov Andøya na Vesterálech je díky optimálním podmínkám k pozorování jedním z center světového výzkumu parametrů polární záře. Svou vědeckou stanici zde má i americká NASA. Naším tajným tipem pro skvělé fotografie polární záře je oblast švédského národního parku Abisko. Vzhledem k jedinečným klimatickým podmínkám této oblasti s největším sladkovodním jezerem ve Švédsku, je zde čistá a povětšinu času bezmračné obloha bez rušivé oblačnosti. Na norských Lofotech, konkrétně na ostrově Austvågøy, naleznete také soukromou observatoř holandských badatelů polární záře.

Při plánování výletu za dobrodružnou světelnou show nezapomeňte na detaily a správné načasování – například se vyhněte době při úplňku, kdy jsou efekty na jasné obloze, osvětlené Měsícem, výrazně sníženy. Podívejte se také webové stránky, které se na polární záři specializují, vč. předpovědi pravděpodobnosti výskytu a intenzity projevu ve zvolené lokalitě.

Roky 2013 až 2015 jsou pro sledování Polární záře mimořádně příznivé, protože Slunce se nachází na vrcholu svého jedenáctiletého cyklu erupční aktivity. Ne že by v dalších letech tento fascinující jev „nefungoval“, ale pravděpodobnost úspěšného pozorování se sníží. A příležitost je třeba chytnout za pačesy.

Via Marpi

Fotografické výpravy za polární září na Lofoty a Vesterály organizuje cestovní kancelář www.viamarpi.cz .

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 5460/5287×
Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics128
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One22
Mizuno54
Newton5
NB21
Nike58
Salming354
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků