logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit

Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit

V září bychom rádi uspořádali s cestovní kanceláří Via Marpi netradiční běžeckou dovolenou – trail v Norsku. Je to ještě hodně v plenkách, ale jelikož jsem v Norsku nikdy nebyl a je to jeden z mých nesplněných snů, tak věřím, že v září to klapne jak pro mě a Danu, tak několik z vás. Než toto ale nastane, tak bychom vás rádi pozvali na výlet za polární září:

Povídání o fascinujícím a úchvatném jevu polární záře nám poskytl specialista na výpravy za polární záříwww.dovolenanorsko.cz

Víte, co je polární záře, nebo-li Aurora Borealis? Víte, že stejnému jevu se na jižní polokouli říká Aurora Australis? Jde o úžasnou přírodní světelnou podívanou a vpravdě kosmické barevné divadlo, při kterém zažijete pocity tajemna, mystiky a především obdivu k přírodním silám. Magický zážitek z pozorování je umocněn dvěma důležitými faktory. Jednak tím, že se za pozorováním polární záře musíme vydat do odlehlých oblastí v nedotčené přírodě bez civilizačního osvitu velkých měst a také tím, že spouštěčem jevu jsou vesmírné síly – silné erupce na Slunci a následný sluneční vítr složený z jader atomů hélia, protonů, elektronů. K tomu se přidávají projevy na jednotlivých magnetických pólech Země.

Polární záře poutala intenzivní pozornost lidstva už od dávných dob. Ve Starém Římě přisuzovali projev polární záře „božskému původu“. Pojmenování tohoto unikátního jevu je spojováno s římskou bohyní úsvitu Auroru, a s tehdy používaným označením pro větry vanoucích od západu – „boreas“. O první zmínce názvu Aurora Borealis se vedou vášnivé diskuze a spekulace. Zatímco v některých historických pramenech je autorství přisuzováno Galileo Galilei, mnohdy je také citován filozof francouzského původu Pierre Gassendi. Tak jak tak jsou prvními, kdo se pokoušeli o seriózní vědecký popis vzniku a projevů polární záře.

tady by se mohl člověk naučit běhat i po vodě – kdyby zamrzla

Aurora Borealis je nejlépe pozorovatelná v polárních oblastech. Je to dáno tím, že tyto oblasti jsou v blízkosti magnetického pólu Země a zároveň jsou to většinou oblasti bez světelného smogu. S velkou vzácností a jsou popisovány případy, kdy jsou náznaky polární záře viditelné i na území České republiky. Mezi nejpříznivější lokality k takzvanému huntingu – lovu polární záře však patří Vesterály, Lofoty, okolí polárního města Tromsø, Špicberky, Island a Grónsko. Ostrov Andøya na Vesterálech je díky optimálním podmínkám k pozorování jedním z center světového výzkumu parametrů polární záře. Svou vědeckou stanici zde má i americká NASA. Naším tajným tipem pro skvělé fotografie polární záře je oblast švédského národního parku Abisko. Vzhledem k jedinečným klimatickým podmínkám této oblasti s největším sladkovodním jezerem ve Švédsku, je zde čistá a povětšinu času bezmračné obloha bez rušivé oblačnosti. Na norských Lofotech, konkrétně na ostrově Austvågøy, naleznete také soukromou observatoř holandských badatelů polární záře.

Při plánování výletu za dobrodružnou světelnou show nezapomeňte na detaily a správné načasování – například se vyhněte době při úplňku, kdy jsou efekty na jasné obloze, osvětlené Měsícem, výrazně sníženy. Podívejte se také webové stránky, které se na polární záři specializují, vč. předpovědi pravděpodobnosti výskytu a intenzity projevu ve zvolené lokalitě.

Roky 2013 až 2015 jsou pro sledování Polární záře mimořádně příznivé, protože Slunce se nachází na vrcholu svého jedenáctiletého cyklu erupční aktivity. Ne že by v dalších letech tento fascinující jev „nefungoval“, ale pravděpodobnost úspěšného pozorování se sníží. A příležitost je třeba chytnout za pačesy.

Via Marpi

Fotografické výpravy za polární září na Lofoty a Vesterály organizuje cestovní kancelář www.viamarpi.cz .

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 9265/8883×
Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit Toužíte vidět polární záři? Za pár dní se vám to může splnit

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků