logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nastává běžcovo peklo, výměna běžeckých bot za nové

Nastává běžcovo peklo, výměna běžeckých bot za nové

Se začátkem každé nové běžecké sezóny začne pro běžce peklo. Najednou si uvědomí, že ty boty, co v nich odběhal minulou sezónu a co mu tak perfektně seděly a vyhovovaly, mají už podle zavedených (výrobci) pravidel též po sezóně a je třeba je vyměnit za nové. Tak fajn, ale za jaké, když všichni výrobci, aby zaujali, musí přijít s něčím novým, „lepším“, co ale dost často nemusí být v souladu s tím, co za lepší běžec či běžkyně považuje. Navíc, proč si mají naše nohy zvykat zase na něco jiného a když si na to zvyknou, opět šup, je tu nový rok a s ním zase inovace běžeckých bot. Jak říkám – je to peklo.

Když neměníte boty hned poté, co v nich zdoláte výrobcem garantovaný počet kilometrů, nic tím neriskujete. Ani zranění nohou, ani pohybového aparátu.

Doporučení ohledně kilometráže (400 až 600 kilometrů) se týkají závodní běžecké obuvi, u níž se klade důraz na to, aby se borec dobře odrazil a boty byly co nejlehčí. Větší síla při odrazu způsobí rychlejší opotřebení podrážky, ale i svršku. Podrážky se dříve prošoupají, svršek dříve protrhne.

Ono doporučení je tedy spíše cestou, jak se výrobce chrání před reklamacemi. Někdo je totiž zmíněných 600 kilometrů schopen naběhat za měsíc, někdo dá za onu dobu dokonce i tisíc kilometrů. A jak by k tomu výrobce přišel, aby mu tito pilní běžci nosili každý měsíc prošoupané boty a chtěli je vyměnit?

Budete-li tedy doporučení výrobců ignorovat a běhat v botách až do jejich roztrhání, kromě díry v botách a následného prošoupání ponožek vám nehrozí nic.

Na druhou stranu musím říct, že si vždy velmi užívám běh v nových botách, když cítím, jak pěkně tlumí dopad, jak se z nich dá skvěle odrazit a jak nejsou rozcapené jako dědečkovy staré bačkory.

Spíš než na kilometráž se soustřeďte na to, jestli běháte technicky správně, zda běháte ve správných botách, které odpovídají povrchu, a jestli vaše boty mají vůbec parametry dobrých běžeckých bot.

A než si vyberete boty nové, nechte je vybrat vaše nohy.

V pátek za vámi přiběhneme s nabídkou běžeckých bot na rok 2015, firem jež se prezentují na českém a slovenském běžeckém trhu.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

janci | 28. 2. 2015 20.36 hod. | 81.141.238.xxx
zrovna som vymenil boty ale ina vec ma trapi o com clanok nepise a to je riziko zranenia z novych bot. ak maju inu geometriu treba ich skusat postupne a nie narazovo lebo hrozi zranenie. Uz nie jeden bezec na to doplatil. Mne sa to stalo tiez ale zachytil som to uz po tyzdni ked ma zacala pobolievat achylovka. Teraz striedam stare s novymi, chce to cas.

Radovan Zelenc | 3. 2. 2015 16.03 hod. | 193.87.75.xx
Väčšinou to platí.Keď som raz nemal na novú bežeckú obuv,tak dosť dlho nebol problém,ale potom som trpel pichľavou bolesťou pod kolenom ,ktorá sa stratila hneď,ako som si kúpil novú(hoci nie špičkovú).Možno má niekto odlišnú skúsenosť.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky58
podle povrchu na němž převážně běhám38
podle barvy3
podle šířky boty ve špičce14
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy86

kde se diskutuje

  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Ahoj Michale. První, co mne napadá je,čím se budeš živit (nebo jsem to v článku přehlédl ?). Ale…»
  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Ahoj Michale, hezky napsaný článek, jen pořád přemýšlím, co bylo tím hlavním impulsem k odchodu,…»
  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Krasne napsany, Miso. At to vse bylo jak bylo, uzili jsme v PIMu srandy kopec ;-) A diky nejen…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků