logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Udělejte si energetické tyčinky sami!

Udělejte si energetické tyčinky sami!

Přečetli jste si někdy složení na obalu energetických tyčinek, které jste dostali ve startovním balíčku na závodech? Kolik cizích slov, kterým jste vůbec, ale vůbec nerozuměli, tam bylo? Vsadím se, že docela dost. Osobně si říkám, že tolik „dobrého" snad ani nemusím, a vy taky ne! Jestli jste stejného mínění jako já a nebojíte se přiložit ruku k dílu, čtěte dál.

Většina průmyslově vyráběných tyčinek (těch sportovních i nesportovních) je vážně dost nezdravých. Obsahují z větší části rafinovaný cukr a ztužený tuk, a když hlásají na obalu, že jsou bez cukru, jsou většinou „zdravě" oslazeny umělými sladidly, které tedy rozhodně zdravé nejsou. Tak co s tím, když občas nějakou tu tyčku prostě chcete? Udělejte si vlastní!

Když do nich dáte sušené ovoce, nebudete muset přislazovat, ořechy a semínka dodají minerální látky, vitamíny a aminokyseliny, které jsou důležité pro svalovou regeneraci. Nebudete po nich mít (na rozdíl od těch průmyslově vyráběných) tak brzo hlad vzhledem k vysokému obsahu vlákniny a obsahu zdravých mastných kyselin, které zbrzdí rychlý nárůst (a následný propad) cukru v krvi, a hlavně – bude v nich jen to, co do nich dáte, a nic jiného, co nechcete! Ale bacha – rozhodně bych neradila ani tyhle rozhodně zdravější varianty průmyslově vyráběných tyčinek jíst po kilech a jako mls „jen tak“, jsou myšleny jako zdroj energie před/při/po sportu nebo dlouhých výletech.

Tak a teď do práce: udělejte si třeba „maratonskou" tyčinku. Budete potřebovat:

 • 125 g vlašských ořechů, nasekaných
 • 150 g datlí bez pecek, nasekaných
 • 150 g sušených brusinek
 • 100 g strouhaného kokosu

Předehřejte troubu na 160 stupňů. Na plech nasypte ořechy a strčte je na 10 minut do trouby, pak je nechte vystydnout. Pravoúhlou formu na pečení (plech) vyložte potravinářskou fólií, navlhčete ji (jde to sprayem na pečení). Do kuchyňského robotu nebo mixéru dejte všechny ingredience včetně ořechů, rozdrťte je. Přidejte lžíci vody a mixujte dál, do konzistence lepivé hmoty. Tu pak postupně rozetřete na plochu pečící formy. Dejte na hodinu do lednice, pak nakrájejte na kousky. Z této gramáže byste měli mít (podle velikosti) asi 16 tyčinek, z nichž každá bude obsahovat 130 kcal, 15 g sacharidů, 2 g vlákniny, 2 g bílkovin, 8 g tuku. Když je budete uchovávat v lednici v potravinářské fólii a nebudete je chodit uždibovat, vydrží vám docela dlouho!

Jestli vám ta maratonská připadá taková nějaká „hubená“, můžete si udělat hutnější:

 • 50 g lněných semínek (zlatých nebo hnědých, nebo můžete pro barevný efekt smíchat)
 • 25 g chia semínek
 • 50 g ovesného šrotu, příp. mletých ovesných vloček
 • 125 g kešu oříšků, nasekaných
 • 30 g slunečnicových semínek
 • 30 g sušených třešní, nasekaných
 • 26 datlí nasekaných
 • 1/8 lžičky skořice
 • 50 g strouhaného kokosu
 • 25 g proteinového prášku s vanilkovou příchutí
 • 25 g kakaa
 • 5 polévkových lžic nebo podle chuti medu, nejlépe v bio kvalitě nebo domácího
 • špetka soli

Příprava je úplně stejná jako v předchozím případě, kromě tepelné úpravy ořechů. Všechny ingredience smícháte v kuchyňském robotu nebo mixeru na lepivou hmotu, je-li potřeba, přidejte trochu vody. Rozetřete na plech (nebo do hranaté pečící formy či pekáče) vyložený navlhčenou potravinovou fólií do tenké vrstvy, dejte na hodinu do lednice, pak nakrájejte na proužky (tyčinky). Uchovávejte v lednici, měli byste mít také cca (podle velikosti) 16 tyček, každá o obsahu: 257 kcal, 45 g sacharidů, 7 g vlákniny, 6 g bílkovin a 9 g tuku.

Recepty na tyto tyčinky jsem našla v německém vydání Runner’s Worldu a osobně jsem je nedělala, takže budu ráda, když si ve vašich komentářích přečtu, jak vám chutnaly!

Dana Škorpilová foto
 • přečteno: 10694/9845×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (25 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Danin (běžecký) deníček

Běžecká strava

všechny články Běžecká strava

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví39
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice108
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

 • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků