logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Věřím v běh… Ten mi vždy pomohl

Věřím v běh… Ten mi vždy pomohl

Už od puberty mě lákal běh. Na běhu mě vždy přitahovalo to fyzické vyčerpání. Ten pocit, že už nemůžu, ale předem určenou trasu uběhnu. Nechci se vzdát, to by byla prohra… Ovšem tímto stylem běhu nelze fungovat pořád. Tak jsem vždy pár let běhala denně a pár let neběhala vůbec. Má nejdelší běžecká nebo spíš neběžecká pauza začala, když jsem si domů pořídila štěňátko ufuněného anglického buldoka. Buldok šetřil každý krok a co znamená běh vůbec netušil. A tak plynula s Maxíkem léta mé běžecké pauzy.

Život šel dál, já prožila několik partnerských vztahů, celkem úspěšně jsem podnikala a dalo by se říct, že jsem si spokojeně užívala běh života svobodné třicátnice ve velkoměstě, ale bez běhu. Kolem třicítky jsem začala zoufale toužit po miminku. Najednou mi nestačili kamarádi, úspěšné podnikání, zábava v barech, kina… Chtěla jsem se stát matkou. A pak se mi to povedlo. Našla jsem partnera mých snů a po krátké známosti jsem byla plánovaně těhotná. Za devět měsíců se nám narodila dcera Lucinka. Byli jsme oba moc šťastní. Nebo jsem byla šťastná hlavně já. Partnerský život šel stranou a já se starala jen o miminko. Vše šlo stranou. Podnikání jsem měla dobře rozjeté, takže přežilo úspěšně i mou mateřskou. Co ovšem zvládnout nešlo byl náš vztah. Ten se mi den po dni rozpadal víc a víc…

A pak se to stalo. Moje starší sestra, která už roky běhá, mě přihlásila na závod RUN-TOUR 10 km v Plzni. Sestra je o 15 let starší a tak jsem si na ní i bez tréninku věřila. A dopadla jsem asi jako každý začátečník, který se pustí bez přípravy na trať dlouhou 10 km. Start jsem přepálila a pak jsem se zoufale nemohla dočkat cíle. Běh byl nekonečný a síly nikde. Nedovedla jsem si představit, kolik vlastně je 10 km. Sestra mě v pohodě předběhla. I když můj čas v cíli byl lehce přes 55 min, byla jsem zničená. Strašně mě štvalo, že mě neposlouchá mé tělo. Hlava chtěla, ale tělo stávkovalo.

To byl pro mě ten impuls a já začala zase běhat. Začala jsem běhat bezhlavě a téměř denně. Doma byla situace velmi špatná a běh byl můj jediný únik. Nevěřím v Boha, ale věřím v Běh. Při dlouhých bězích, kdy jsem se jako netrénovaná často dostávala na hranici fyzického a možná i psychického vyčerpání, jsem začala získávat na věci kolem sebe nadhled. Běh mi pomohl otevřít oči a najít cestu. Zjistila jsem, že jediné, co je pro mě důležité, je moje dcera Lucinka. Že chci být dobrou matkou. A dobrou matkou se stanu jedině tehdy, když já budu sama sebou a budu dostatečně fyzicky i psychicky silná. Našla jsem sílu vztah ukončit a začít nový život. Přes opravdu velké partnerské problémy jsem se dokázala přenést a snažíme se pro naše dítě stále fungovat jako rodiče. Vztah se z bouřlivého partnerského změnil na kamarádský. Tento přerod nebyl nijak jednoduchý, ale myslím, že se mi to podařilo. A vděčím za to mému Běhu. Můj Běh je můj Bůh, má životní berlička… nazývejme to každý jak chceme.

Nyní se snažím pilně trénovat a můj čas na 10 km se za rok běhání výrazně zlepšil. Sestru už bez problémů předběhnu a dostala jsem se pod hranici 50 minut. Letos mě čekají dva půlmaratony a doufám, že je dám pod dvě hodiny. Nejsem asi klasický běžec. Když běžím, tak nevnímám krásy přírody, je mi jedno, jestli prší, sněží nebo svítí slunce. Běh je má meditace, já jsem uzavřená sama v sobě a nevnímám okolní svět. Jsem jen já, mé tělo a běh… vnímám svůj dech, tlukot srdce… Tyto chvíle jsou nezapomenutelné…

Lucie Štefanová foto
  • přečteno: 11245/10952×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Mili | 2. 3. 2015 12.35 hod. | 78.102.194.xxx
krasne napsané ,Lucinko

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Johnson & Johnson Women´s Challenge 2015

všechny články Johnson & Johnson Women´s Challenge 2015

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků