logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Bílý, ale i mokrý

Bílý, ale i mokrý

A navíc ještě třeba studený, blátivý, drsný – co člověk, to zřejmě jiný přívlastek k letošnímu žacléřskému HROBU – odehrálo se 4. – 5. listopadu 2006. Nebudeme navštěvovat místo posledního odpočinku, vydáme se do světa milovníků Horského orientačního běhu.

Jubilejní 10. ročník zavedl účastníky na česko-polské pomezí. Vlastně – autobusy nás dovezly na okraj Chvalče, došli jsme na širokou louku a startovali. Ve dvou vlnách, to abychom se hned neušlapali. Rozřazovací scorelauf jsme zvládli podle abecedy, lehce se míjejíce s těmi opačnými a následovala první ostrá výzva zvaná Perníková chaloupka. Jasně, chtělo to nejdřív cestu, pořádně se na mapě zabydlet, chytit se. Brzy jsme našli pomocníka, který nás doprovázel po celou sobotu. Nebyla to štěkající příšera, ba ani přítulně chrochtající divočák, byly to stopy.

Sněhem prošláplá cestička označená jasnými orienťáckými špunty byla neoficiálním a povoleným dopingem. V danou chvíli nemělo cenu řešit něco jiného. Jenom to, jestli ti před námi hledali stejnou kontrolu … Prudká klesání se střídala s ještě prudšími výběhy. A po pár kilometrech se z výběhů staly výplazy. Zde člověk potřeboval nohy, ruce, občas nechtě zabořil i nos, aby vzápětí – tentokrát při opačném posunu těla – hledal místo, kam šikovně při pádu hodí záda nebo tlamu.

Přibývalo sněhu, ubývalo energie, i boty přestávaly být suché. Ani nebylo nutné přeskakovat potoky. Při nejbližším stoupání voda hned vytekla a naše obutí se opět ponořilo do skoro 20-ti centimetrové vrstvy sněhu. Vraní hory – tak se jmenovala sobotní část – jsme prakticky celé proběhli, a dosti prudkým sešupem opustili. Pak už jen pastviny, lesní údolí a cíl byl na dosah. Těch 1200 m se zdálo být nekonečných. Konečně! Cílový sladký žloutkový věneček byl stylovou tečkou za sobotní hrobařskou etapou.

Do nedělního rána jsme se probouzeli s napjatým očekáváním:
a) jestli umrzne, přizabijeme se
b) jestli se oteplí, bude z toho pěkná čvachtačka.

Platilo „béčko“. Sobotní výkon nás zařadil do kategorie hromadného startu. Soupeři se cítili dobře a i my, lehce povzbuzeni sobotním večerním posezením u gambáče, jsme se nechtěli nechat zahanbit. Seřazujeme se na školním hřišti v Žacléři.

Start! Vyrážíme hodně rychle. Vidím, že musíme do kopce, a tak v běhu nepolevuji. Nikdy dříve jsem po této cestě nešel, protože byla moc strmá. Teď udáváme tempo a za námi se valí dav. Co když jdeme blbě? Utečeme jim? Podařilo se, našli jsme kontrolu, roztrhali zástup a mazali k Rýchorám. Po cestách v lese to šlo, horší byly louky nebo sjezdovka. Zde už měl sníh tu ideální mokrou klouzavost a naše botasky vůbec neposlouchaly.

Brzy jsme seběhli do nižších partií a ani si hned nevšimli, že prší. S jedním až dvěma mladými mixy jsme úspěšně zvládli potoky, skalnaté srázy a kupy. Druhá občerstvovačka chtěla malou přestávku. Velké pevnostní opevnění Stachelberg se nedá minout jen tak. Ale příští minuty až opět patřily postupům k následujícím kontrolám. Louka, zarostlá vysokou a navíc ještě mokrou trávou, nás pěkně zchladila, ale nedokázala zastavit nebo jen přibrzdit. Poslední prudší výšvih, poslední krkolomný sestup hlubokým zářezem potoka, pak už jen „vychutnáváme“ poslední metry. A máme to!

Náš velký dík patří všem pořadatelům za akci, občerstvovačky, zázemí.
Zdeněk Kučera a Vašek Klos

Zdeněk Kučera foto
  • přečteno: 5886/5848×
Bílý, ale i mokrý Bílý, ale i mokrý

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků