logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Poradna on-line

Poradna on-line

Vy se ptáte, já odpovídám. Tyto dotazy a odpovědi můžete najít v on-line poradně, která se začíná, hlavně díky vám, zase dobře rozebíhat. Přemýšlel jsem, jestli dotazy, které přišly minulý týden a odpovědi na ně mám vydat jako článek? Nakonec jsem s rozhodl, že ano, hlavně proto, aby cestu do on-line poradny našli i ti, co ji ještě neobjevili. Jak ji najdete? Jednoduše, prostě si kliknete v hlavním menu na Běžeckou poradnu a pak na on-line poradna a jste tam.

Jak začít běhat na běžeckém pásu a co dělat když jsem to přehnala

Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila. Začala jsem s běháním asi před 4 týdny na běžeckém trenažéru, první pokus byl k „neudýchání“, ale chytlo mě to, za dva dny jsem zaběhla 15 minut, za další dva dny 20, postupně jsem přidávala co další běh 5 nebo 10 minut. Na 30 minutách jsem neudělala pauzu a hned druhý den zaběhla 35 minut (na úroveň 8, tedy pomalejší běh). Následující den jsem nemohla vstát z postele, rozbolela mě kolena, první týden byla bolest v oblasti kolene a postupně se začala přesouvat pod kolena z obou stran, nyní je tomu už skoro 14 dnů a stále cítím velkou bolest při došlapu, ne v koleni, ale pod koleny na obou stranách. Nevím, zda-li jsou nohy jen přetažené a mám vyčkat v klidu nebo jestli mohu mít natažené vazy nebo něco podobného. Nevím čím si pomoci, abych byla brzy v pořádku a mohla vyběhnout. A prosím ještě o jednu radu. Až bolest pomine, jak postupovat? Běhání mě moc baví, s dechem problémy nemám, běhám v nových New Bal. Děkuji za odpověď

Olgo, věřím, že váš problém bude spočívat jen v tom, že jste do toho šla „trošku hrrr :), takže stačí vyčkat dva tři týdny a bude to v pořádku. Ale zase úplný klid to nechce. Jednak by to chtělo zařadit strečink, zadejte si na Běžecké škole toto heslo do vyhledávače a vyjedou vám odkazy na cviky a pak bych docházel dál do fitka a zatím cvičil na nějakých jiných aerobních trenažérech. Jde o to, alespoň trošku svaly, šlachy, úpony a klouby prohřívat pohybem, regenerace – zotavení po nadměrné zátěži proběhne rychleji. Rozhodně neuškodí si namožené partie mazat nějakou protizánětlivou mastí, v lékárně vám jistě nějakou doporučí. Druh není tak podstatný, v podstatě všechny obsahují podobné složky a mají podobné účinky, zbytek je reklama :). A až to zase půjde, tak dříve než vběhnete na pás, dejte si 10 minut rozcvičku na nějakém jiném aerobním trenažéru viz heslo v encyklopedii: Rozcvičení před během na běžeckém pásu a pak teprve běh na pásu s tím, že začnete první týden běhat 25 minut, druhý týden si přidáte 5 minut, třetí dalších 5 minut … Předpokládám, že ta 8 značí 8 km, což je rozumné tempo pro začátek, ale nemusíte se stydět ani za nižší, vždyť nehoří, tady doporučuji si přečíst článek z rubriky Běžecká poradny: Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz. Jinak předpokládám, že ty boty, co v nich běháte jsou New Balance, což by mělo být v pořádku. Přeji ještě spousty naběhaných a radostných kilometrů.

Od kterého týdne v trénincích na běžecké škole začít trénovat, pokud chci v pohodě uběhnout ½maraton

Dobrý den Miloši, od prosince pravidelně 2-3x týdně (40 min/trénink) běhám. Začínala jsem na rychlé chůzi a střídání běhu proloženého minutou chůze. Nyní jsem si pořídila sporttester (Polar) a zjistila jsem, že tréninky běhám s příliš vysokou TF (asi jako každý začátečník :)). Poslední trénink jsem běžela 40 minut v ušlapaném sněhu na 88 % průměrné TF a cítila jsem se dobře, ale asi je to stále moc a proto bych se ráda řídila tréninkovým plánem. Zajímalo by mě tedy, kde mám začít s tréninkem podle tréninkového plánu, který je na Vašich stránkách? V březnu chci běžet PIM 1/2maraton a chci být dostatečně připravená na to, abych doběhla :)… Moc děkuji za radu a přeji mnoho úspěchů s vašimi stránkami, kde hltám každý článek :)… PS: Nevím jak je to důležité, ale přidávám: věk 23let, váha 59kg, výška 173cm. Ještě pro doplnění – spočítala jsem si podle vzorce s RTF, že včerejší běh jsem neběžela v průměru na 88 %, ale na 75%… Uf :)

Terezo, to Uf :) na konci tvého dotazu mě docela pobavilo :), protože pro mě je to taky tůůůůůůze těžká otázka, ale popravdě děkuji ti za ní, protože jsem čekal, až s ní někdo přijde. Obecně je to těžké stanovit, ale podle toho, co uvádíš, bych začal u 6. týdne na sezónu 2010 – tedy od: Připraveni ke startu, nebylo to plánované, ale jak říká 12: „Nic není náhoda.“ Takže bych v tvém případě začal od toho 6. týdne, ale vzdálenosti respektive počet úseků bych snížil o třetinu.

Můj sportesster se zbláznil a měří neuvěřitelné hodnoty tepové frekvence

Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit s TF? Běhám 2,5 roku, 32 let, klid.TF 45, běh 6x týdně (cca 70 km/týden). Za poslední 3 týdny se mi 3-4x stalo, že při pomalém běhu, dle odhadu asi 100-115 tepů/min, sporttester ukazoval „strašná“ čísla – 150, 160, dokonce i 187, a to téměř za chůze po rovině. Při zastavení TF ihned klesne na 120 i méně, jen se rozběhnu, zase vyletí. Zkoušela jsem měřit tep ručně 10 vteřin, za tu dobu ale klesl tep i na sporttesteru na 115. Za běhu tep změřit nedokážu, takže nevím, jestli mám skutečně 160-180. Pocitově ale ne. Běhám přes zimu jen pomalu, ale i na podzim, kdy jsem běhala rovinky, jsem se jen výjimečně dostala na 180. Zkusila jsem vynechat den, pomohlo to jen poprvé. Může být příčina v navýšení km (dříve 50-65 km/týden), která by se ale projevila až po 2 měsících? Běhání miluji, ale nyní mě „straší“ můj sporttester. Měl by být spolehlivý (suuntík). Děkuji za odpověď.

Petro, problém by mohl být v baterii buď v hodinkách nebo v hrudním pásu, první co bych udělal je zašel s nimi do servisu a nechal si přeměřit kapacitu baterií, pokud ty budou v pořádku, tak bych si zašel na zátěžový test, nebo ke sportovnímu lékaři, aby tě vyšetřil při zátěži. Pokud to nebude tou baterií, ozvi se, pošlu ti kontakty.

Kde se dá koupit bílá vazelína a jak se oblékat, abych se neoprudil

Dobrý den, otázka na kterou bych se rád zeptal tady už možná zazněla, ale odpověď jsem bohužel nenašel :-( Běhám něco málo přes rok a čím delší tratě běžím, tím více cítím, že mě na různých částech těla dře oblečení. V nějakém článku jsme četl o vazelíně, kterou běžci používají na vnitřní stranu stehen a podpaždí, ale nikde jsem se nedočetl, co je to za druh masti a kde se něco takového dá koupit. A teď moje otázky: Čím udržet inkriminované části těla neodřené? Lze použít něco jiného než vazelínu? Kde se dá něco takového sehnat? :-) a hlavně jaký je přesný název? :-) Název se potom už dá „prohnat Googlem“ :-)) no, ni ? :-)). Předem děkuji za odpovědi a přeji krásný den. Petr

Petře, ta vazelína se jmenuje: Bílá vazelína a mají ji v každé lékárně. Jinak lze používat Indulonu, typ bez jakýchkoliv přísad, tedy čistou. Já si před dlouhými běhy mažu podpaždí, okolo krku a vnitřní část stehen, případně zadek o), proti vlkovi :). Na druhou část tvé otázky bych odpověděl asi takto. Proti možným opruzeninám nás nejlépe ochrání kvalitní funkční prádlo. To je takové, které je hladké, má ploché švy a je čisté. Tím nic nenaznačuji, jen to, že tohle prádlo se vyplatí prát po každém běhu, protože i když se nám to nezdá, vypotíme dosti solí a ty v tom prádle zůstanou. Pokud je z něj nevypereme, při příštím způsobí, že naše hlaďoučké prádlo se stane smirkem a opruzeninky mají béne.

Půlmaraton v těhotenství

Dobrý den, pravidelně běhám dva roky, podvakrát jsem se zúčastnila i pražského půlmaratonu, ze kterého jsem byla vždy nadšená, ať už pro atmosféru během závodu, tak pro ten úžasný pocit v cíli. Ke konci roku jsem se přihlásila zase, ale tento týden jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokud by vše probíhalo bez problémů, je velké riziko absolvovat tento závod i ve třetím měsíci těhotenství? Děkuji za odpověď Eva

Evo, taky přeji dobrý den, vám oběma :), jsem přesvědče, že pokud nebudeš mít nějaké zdravotní potíže, tak při rozumném tempu, ti účast na 1/2 maratonu nemůže uškodit. Přeji hodně štěstí v životě i hodně šťastných chvilek tobě i tomu, co si ho při 1/2 maratonu poneseš v sebou.

A jak už kdysi psal, jedna odpověď vyvolává další otázku, tak se stalo i tentokrát, když Eva poslala další otázku:

Na jaké TF běhat v těhotenství

Evo, v tom vašem požehnaném stavu bych doporučoval běhat převážně na 65 % TF max, s tím, že když vám to někdy nedá a budete chtít mít pocit, že skutečně běžíte, nebo budete vybíhat nějaký kopec, tak byste se neměla dostat nad 80 % TF max.

Jak naučit osmiletou dívku správně dýchat

Ahoj Miloši, mám 8letou dceru, která běhá v lyžařském oddíle. Na podzim běhají, v zimě lyžují, zatím trasy do 1 km. Doběhne většinou 1. s větším náskokem, ale úplně bez dechu a dobře čtvrt hodiny jí trvá, než se vzpamatuje. Trenér konstatoval, že neumí dýchat, ale sami na to asi nemají čas, ji to naučit (dětí mají hodně). Já sama běhám, ale spíše vytrvale, se sprinty nemám zkušenost. Můžu jí nějak pomoct? Díky, Pavlína

Pavlíno, nejsem si jistý, že problém vaší dcery by byl v tom, že neumí dýchat, Prostě běží na maximum a tak není divu, že pak když doběhne, nemůže popadnout dech. Pokud by neuměla dýchat, určitě by nebyla tak dobrá a těm ostatním by to nenatírala. Jak znám tyto případy, když kdokoli takto doběhne na krev, a pak se náhle zastaví, většinou sebou praští na zem nebo se předkloní a v tu chvíli se mu stáhnou všechny dýchací cesty, proto pak dlouho trvá, než zase může nabrat dech. Můžete jí pomoci tak, že až doběhne, vezmete jí pod paží, nadlehčíte jí a budete s ní pomalu chodit, je potřeba, abyste ji udržela ve vzpřímené poloze a udržela tak dýchací cesty průchozí. Důležité je také rozcvičení před během, zde bych doporučoval, aby se rozcvičila jak je popsáno v Běžecké encyklopedii pod heslem Rozcvičení před závody a to konkrétně pro běh na 5 km, ale zkrátil bych ten úvodní pomalý běh na 10 max. 15 minut.

Jak se pozná, že začínám běžet v anaerobním pásmu a kolik v něm naběhat

Dobrý den, začal jsem trénovat na maraton (začátečník) a rad bych se přeptal, jestli existuje nějaké pravidlo, jak poznám, kdy mé tělo přechází z aerobní do anaerobní fáze (cca na kolika % TF to je?). A ještě, kolik procent tréninku mi doporučujete strávit v anaerobní fázi? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Dan

Dane, že tvé tělo přechází z aerobního do anaerobního pásma poznáš podle toho, že ti budou pomalu, ale jistě tuhnout nohy, je to cca na úrovni 75 – 85 % TF max, záleží na trénovanosti. V anaerobním pásmu bych ti doporučoval odběhat cca 15 – 20 % toho, co naběháš za týden.

No a to je zatím vše, další odpovědi hledejte v Běžecké poradně on-line :).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Katarína | 20. 4. 2010 10.54 hod. | 81.30.248.xx
Dobrý den, jsem na těchto vašich stránkách poprvé a dostala jsem se tu díky vašemu článku z časopisu Run „Bolesti v oblasti sedacího nervu". Od prvního dubna se snažím každý druhý den vyběhnout. Předtím jsem asi pět let vůbec necvičila.. Jaro mě vylákalo ven. Mám sedavé zaměstnání a proto toužím po pohybu. Ze začátku jsem spíš chodila než běhala a teď už je to tak půl na půl. Ale i tak po tak krátké době (chodím běhat k večeru před setměním na půlhodinky), kdy se před i po zaběhání protáhnu, tak mě zabolelo místo, o kterém jsem ani netušila, že existuje. Je to jakobych se uhodila do rohu stolu těsně nad levou část hýždí a každé otočení cítím. Mám to teprve druhý den, zrovna v den, kdy jsem chtěla večer vyběhnout. Myslíte, že to je ten případ „uskřípnutého zadku", jak jste popisoval v článku nebo jsem jen nějak přecenila své schopnosti a měla bych zmírnit? Přejde to? Předem vám moc děkuji za odpověď.

fotoMiloš Škorpil: Katko, může to být tento problém, ale nemusí, pokud tě to bude držet víc než týden dojdi si na ultrazvuk.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků