logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kdybych tak uměla závodit... nemohla bych se kochat

Kdybych tak uměla závodit... nemohla bych se kochat

Po dlouhé době změřit své síly na poli závodním a zjistit, jak na tom jsem, jsem se rozhodla i přes to, že jsem si řekla: „Závodění není nic pro mě".

Žádnou speciální běžeckou přípravu již nedodržuji, ale i tak se snažím, aby byl běh pestrý. Jednou týdně kopečky či kopce. Někdy obojí zároveň. V polední pauze volný výběh. A hlavně. Běhám si, když se mi chce. Běhám si pro radost. Nenutím tělo do pohybu jen proto, že bych dnes měla. Běhám proto, že dnes chci a bez běhu by zrovna onen den byl nenaplněný. Žádné pravidlo jako loni – 2 x týdně X kilometrový výběh. Delší výběh běhám jednou za čas. Jednou za velmi dlouhý čas. Kolikrát si říkám, vydržím-li běžet v kuse dvě hodiny, a matně vzpomínám, kdy jsem něco tak dlouhého běžela. Světe div se, ba naopak. Ke svému velkému překvapení jsem za Michala vedla Long run tempem 4:58 na km a nechtělo se mi tomu věřit. Nohy jsme se snažili se spoluběžci brzdit, aby vydržely vzdálenost 24 km. Moc nám to nešlo. Nad 5:20 jsme se těžko dostávali a ještě u toho klábosili. Je vidět, že není třeba běhat X hodin a km týdně. Někdy vyběhnu jen dvakrát a výjimečně se dostanu na číslo 5. Větší efekt má pořádný a pestrý trénink. A navíc. Nechci už jen běhat.

Sportovní škálu oblíbenosti mám dlouhou a horkým favoritem je momentálně i fitko. Na rozehřátí dávám úseky na páse. Na dráze bych se nedonutila, tam by hlava protestovala. Tady tempo udržet musím. Mám svůj rozehřívací systém a nešetřím se. Dokonce mě to baví. Až se sama divím, jak rychle vydrží nohy sprintovat, zatímco ostatní jen na páse chodí či poklusávají. Ano, přiznám se. Líbí se mi tak trochu předvádět a ukázat, co ve mně je. Nenápadně vždy pokukuji, jak na tom jsou ostatní běžci kolem. Vidím, že chlápek vedle běží sedmičkou a můj displej bliká 15. Cítím se sebevědomě, nepolevuji a ještě si klidně přidám. V nohách to mám. Ještě to mít v hlavě. Ale jak?

Kbelská desítka měla být můj malý test výkonnosti. Doufala jsem, že tentokrát bych mohla běžet na max, když dokážu makat na max na tréninku, a to jakémkoli. Tam se snažím vydat ze sebe co nejvíc a nerada se nechávám porazit. Na tabatě, kterou vedu, mě kluci hecují a já samozřejmě neustoupím. Druhý den mě vše bolí víc než ostatní jen proto, že se snažím být neporazitelná:-). To je to, co mě motivuje a co hlava akceptuje. Na tréninku není žádná bolest a hlava ji dokáže potlačit. Tělo je jako stroj. No jo. Jak tohle ale přenést do pole závodního?

Cílem bylo běžet Kbelskou za 40. To, že na to nohy mají, vím. Hlavu ale jen tak neporazím. Koukám do výsledků a trochu si povzdechnu: „Jeee, zas 45“. Vysportovaný mladík vedle mě lehce pohoršeně: „Jaký jeee, já mám 51“. Nic dál nekomentuji a jsem i tak poctěna, jaký běžce jsem nechala za sebou. Zklamání se nedostavuje jako dříve. Žádné naštvání, proč jsem nepřidala do pedálů. Takhle jsem si zas užívala trať. Vnímala fandící diváky, pasoucí se zvěř v dáli... Posledních pět kilometrů jsem na sobě zkoušela efekt onoho slavného „core“ a utvrdila se v neskutečné výhodě umění jeho vědomé aktivace.

Kbelská 10

Samozřejmě jsem doběhla opět s tím, že bych mohla klidně běžet ještě něco. Na druhou stranu mě dnes nic nebolí a mohla jsem krásně finišovat sprintem v cíli, zatímco ostatní „jen“ dobíhali. Tam tu sílu ráda seberu bez ohledu na to, že běhat rychle bolí. Pro ta slova jako „wauuu“, „hele, jak běží“, pro všechny ty obdivné komentáře přihlížejících bych si v tenhle moment klidně sáhla na i dno.

Tereza Bartošová foto
  • přečteno: 4141/3985×, 2 komentáře
Kdybych tak uměla závodit... nemohla bych se kochat

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Tereza – Ultragazela | 29. 3. 2015 13.04 hod. | 80.243.96.xx
lr O´Nic ... to by byl krasny splneny sen:))) nooo, zkusime hlavu premoci a zacnem makat i v zavodech:)

Ir O´Nic | 14. 3. 2015 15.30 hod. | 212.79.110.xxx
Rio už asi ne, ale po vypuštění kochání a zapojení rezervy je Tokio 2020 ložený ...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas95
Asics133
Brooks19
Inov-856
Icebug5
Hoka One24
Mizuno58
Newton5
NB22
Nike61
Salming365
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků