logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let

Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let

Běháš přes patu, ty zas přes špičku, aneb jak se chytáme na něčem, co je úplně mimo. Od vydání knihy Born to run jsem často chytán za patu, hlavně těmi, kteří mají pocit, že když začali běhat po špičkách, tak vyhráli, protože nyní se jim už nemůže při běhu přece nic stát, když běhají tak, jak se má. Ale to je široce zakořeněný omyl, stejně jako je to u patařů.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15.3.2015

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Špička nebo pata
 2. Zujte boty a proběhněte se jen tak – nohy (chodidla) vás rozsoudí
 3. Běžíme sice po nohou, ruce však vedou a hrají hlavní roli v provedení přirozeného běhu
 4. Nosiči rukou
  1. Správná práce rukou při běhu
 5. Běž, jako bys měl upito – přepadávej
 6. Má-li být běh během a ne skákáním, noha musí neustále dohánět tělo
 7. Jak by to mělo celé vypadat
 8. Chcete běhat křepce-lehce, tak se na to připravte a teorii pak proměňte v praxi
  1. Přirozený běžecký styl
  2. Běžecká abeceda
  3. Posilování středu těla
  4. Běžec musí být pružný
  5. Technika překonávání přírodních překážek a jiné důležité rady pro běhání v přírodě
  6. Běh není skákání, přesto by běžec měl umět i skákat
  7. Běh do kopce a z kopce
  8. Než vyběhneš bos
  9. Běžecký styl: jak ho zlepšit používáním runningových holí
  10. Na koloběžce za přirozenější běh

Špička nebo pata

Tenhle spor je naprosto zbytečný, stejně jako se zbytečně vyhraňuje spor mezi všežravci a lidmi vyznávajícími alternativní způsoby stravování. Každý by měl běhat a jíst tak, aby si běh a jídlo užil a hlavně to prospívalo jeho zdraví.

Zujte boty a proběhněte se jen tak – nohy (chodidla) vás rozsoudí

Chcete-li sami v sobě rozhodnout spor, zda dopadat na patu či na špičku, tak existuje naprosto jednoduchý test, který vám dá jednoznačnou odpověď. Zujte si boty a proběhněte se jen tak, a okamžitě budete znát pravdu.

Tak, už máte hotovo!? A teď popravdě, dopadali jste při tom na patu či na špičku? Pokud ano, tak lituju vaše nohy, které si s vámi opravdu užijí a vy tedy s nimi taky, protože vám dají často najevo svůj nesouhlas, jak s nimi zacházíte.

Předpokládám však, že většina z vás dopadla na bříška, tedy na střed nohy (tedy ani na špičku a ani na patu), přesto ale ani pata, ani špička nepřišly nakonec o to, se do vašeho běhu zapojit.

Když si dopad nohy a její následnou práci (odvalení) rozebereme podrobněji, tak to celé vypadá následovně:

došlap na bosodošlap na boso došlap na bosodošlap na boso
Došlap a odvalení nohy, jak to vidíme, když jsme naboso – detail

 1. Dopad na střed nohy s mírným nášlapem do supinace
 2. Přišlápnutí na vnitřní hranu chodidla a na patu
 3. Odvalení ve střední ose chodidla (přes celou plochu chodidla) dopředu – prakticky přepadnutí přes nohu (přes špičku) a následný let dopředu

došlap nohy v botědošlap nohy v botědošlap nohy v botědošlap nohy v botě
Došlap nohy a následné odvalení, jak to vidíme, když je noha obutá v běžecké botě – detail

Nyní se vrátím k tomu chytání za patu. Když se noha (chodidlo) dotkne poprvé povrchu, po němž běžím, tak já osobně cítím, že první kontakt s povrchem mám na středu chodidla. Tento moment je však vnějšímu pozorovateli (tomu, kdo sleduje můj běh ať už přímo, nebo se dívá na fotografii) pouhým okem nepozorovatelný (zachyťte pouhým okem, co se právě odehrává v čase kratším než setina vteřiny, zvláště když to hlavní vám zakrývá bota, v níž je běžec obutý).

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak vám tento klíčový okamžik přiblížit obrazem a popsat, aby to bylo viditelné, jasné a snadno pochopitelné. A pokud vím, tak tohle je první takto provedený popis průběhu běžeckého kroku, takže máte to štěstí vidět to první a získat tím náskok před celým světem.

běh za rukou

Běžíme sice po nohou, ruce však vedou a hrají hlavní roli v provedení přirozeného běhu

Čím víc s lidmi běhám a učím je běhat přirozeně správně, tím víc si všímám, že ruce hrají hlavní roli v postavení těla při běhu, ale nejen postavení těla (náklonu), nýbrž i v mnoha chybách při došlapu. Je to tím, že naše ruce byly kdysi (před milióny let) předníma nohama a od té doby neztratily svou vedoucí funkci, prostě nohy sledují ruce a řídí se jejich příkladem.

Nosiči rukou

Nosič rukouNosič rukou

Nosiči vody jsou prospěšní jiným, ale k čemu je vlastně dobrý nosič rukou? Popravdě k ničemu, navíc ten, kdo si při běhu ruce jen nosí, si tím notně škodí. Jak už bylo uvedeno výše – ruce vedou nohy a když si ruce jen nesete, místo toho, aby vám pomáhaly do kroku a dýchat, tak to odnáší minimálně kolena. Jak je to možné? Velmi snadno, kdo si ruce jen nese, brzo se ohne v pase a tím pádem začne při běhu nadměrně zatěžovat kolena.

Správná práce rukou při běhu

Práce rukou

Běž, jako bys měl upito – přepadávej

přepadávej

Přemýšlím, jak co nejlépe slovy demonstrovat, co má člověk při přirozeném způsobu běhu dělat, aby to pochopil. Chce se totiž po vás nic míň, nic víc než to, abyste stále přepadávali dopředu a pak se snažili tím, že si nohu přitáhnete pod sebe, chytit balanc a opět přepadnout dopředu, prostě jako byste byli nadrátovaní a měli problém s tím, abyste nespadli na ústa.

zakopávání

Tempo vašeho běhu pak není řízenou silou odrazu a délkou skoku dopředu, ale tím, jak máte pružný kotník a koleno, a svaly a vazy, které je ještě s kyčlí vzájemně spojují, tedy tím, jak rychle a vysoko jste schopni „zakopnout" patu. Čím jsou vaše klouby flexibilnější a vaše svaly společně s vazy pružnější, tím vás to dál dostřelí (déle letíte).

Má-li být běh během a ne skákáním, noha musí neustále dohánět tělo

Když toto píšu, mám tím na mysli chvíli došlapu, ne když letíme, aby mě zase někdo nechytal za slovo. To, že noha dohání tělo, platí i při běhu z kopce, kde chodidlo dopadá (přičapává k povrchu) naprosto stejně, jako když běžíte po rovině či do kopce.

No a teď si ještě ukážeme, co máte dělat, když se pustíte do běžecké abecedy (popsanou ji máte tady) a můžete konečně skutečně vyběhnout!

Jak by to mělo celé vypadat

jak by to mělo správně vypadat

Je zcela nepodstatné zda občas došlápnete nejdříve na patu nebo na špičku, daleko podstatnější je, abyste běželi a neskákali!

This object requires Flash Player.

Fotografoval: Martin Stolař

Grafické zpracování: Petr Slezák

Miloš Škorpil foto
Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let Přirozený běžecký styl. Bříško, pata, celá noha, odvalení, zakopnutí, let

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (107 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Woodman | 16. 3. 2015 23.04 hod. | 77.236.218.xx
Tesat, tesat! Když si totiž náhodou nechám při pobíhání mozek doma, tak přesně takto mi noha dopadá na zem. Nádhera. Jenže jenom do okamžiku než se sám sobě začnu plést do toho jak se to má přeci dělat.....Miloši díky teď už mi to půjde výrazně lépe.....

Martin Peroutka | 16. 3. 2015 20.36 hod. | 89.103.136.xxx
druhý týden se snažím takto běhat, ale po běhu mne hodně bolí lýtka a cítím, že jsou tvrdé. nechat jim čas na zvyknutí (při odrazu dochází k extenzi lýtkového svalu), nebo je něco špatně, popř. mám ubrat na frekvenci běhání týdně (nyní 3x-4x)?

Radovan Zelenc | 16. 3. 2015 16.57 hod. | 193.87.75.xx
behanie na boso mi pomohlo vylepšiť techniku behu a došlap pod seba.Po hodine klusu je to oveľa menšia drina.

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků