logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co jíst před závodem, kdy, jak, co pít a jíst při závodě

Co jíst před závodem, kdy, jak, co pít a jíst při závodě

Běží-li se závod dopoledne, dejte si lehčí snídani a to tak, abyste jí dojedli nejpozději 2,5 hodiny před startem. Startuje-li závod v poledne či dokonce vpodvečer, tak dbejte na to, abyste též poslední jídlo měli nejpozději 2,5 hodiny před startem.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jak své tělo předzásobit energií na vlastní závod
 2. Pití
 3. Co, jak a kdy pít při závodě
 4. Jídlo
  1. V cíli závodu

K hospodaření s energií nestačí jen dobře a vydatně se ve správný čas nafutrovat, ale také se dobře a vydatně vyspat. Pamatujte si, že nejdůležitější noc před závodem není ta bezprostředně před ním, ale dvě noci před ním, takže se snažte v tuto noc naspat co nejvíc, flámování nechte až na dobu po závodě, až budete slavit, že jste přežili.

Jak své tělo předzásobit energií na vlastní závod

V den před závodem, si dejte k obědu těstoviny s brokolicí a květákem a troškou vepřového nebo kuřecího masa. Jste-li vegetariáni, dejte si místo masa nějaké rostlinné bílkoviny a celé to zalijte smetanovou nebo sýrovou omáčkou. K večeři si dejte už něco lehčího, třeba zeleninový salát se sýrem a celozrnným pečivem. V sobotu ráno si dejte svou obvyklou snídani, budete mít ještě dost času jí strávit. Oběd by měl být už lehčí (běží-li se odpoledne či večer). Pokud dostanete hlad můžete si dát hodinu až – půl hodiny před startem nějakou tyčinku, banán, datle, energetický gel, vše však ale zapijete 0,2 – 0,25 l vody.

Pití

Poslední dny před závodem se snažte hodně pít a to i přesto, že nebudete mít zrovna pocit žízně. Pamatujte si, že když máte pocit žízně, znamená to, že už je pozdě. Dostatek vody v těle znamená, že vám všechny tělesné tekutiny dobře proudí, že krev může roznášet po těle živiny a kyslík tam, kde je jich třeba. Zároveň pak také společně s lymfou odvádí z těla vše, čeho je třeba se zbavit. Pokud tento tok omezíme nedostatečným přísunem vody, znamená to jediné, všechny procesy ve vašem těle se zpomalí a tím pádem se zpomalí ve vlastním závodě i náš krok. Proto je také důležité doplňovat tekutiny při běhu.

Co, jak a kdy pít při závodě

Množství přijatých tekutin se řídí vaším tempem, vaší hmotností a v neposlední řadě tím, jak jste oblečeni a teplotou okolního vzduchu. Pozor ale na to, abyste si mysleli, že když se moc nepotíte, nemusíte pít. Co když fouká vítr? Silnější proudění vzduchu kolem vás znamená, že vše na vás rychleji uschne, tedy i pokožka a vy nemáme pocit, že se nějak moc potíte. Pokud byste na každé občerstvovačce nevypili 2 – 3 dcl nápoje, mohli byste to zle odskákat dehydratací. Stejně tak ale můžete dehydrovat, pokud budete pít příliš nasycené nápoje (nápoje s vysokým obsahem minerálů – solí).

Na občerstvovačce klidně přejděte do chůze a napijte se v klidu. Těch pár „ztracených" vteřin hravě zase doženete. Je to lepší, než si všechnu vodu vycintat po celém obličeji a na triko.

Jídlo

Na závodech na 5, 10, 15 km resp. do vzdálenosti půlmaratonu (včetně), není jídlo až tak důležité, tedy pokud nebudete na trati déle jak dvě hodiny. Pokud předpokládáte, že budete na trati déle, dejte si do ledvinky energetický gel, hroznový cukr nebo tyčinku, něco, co máte odzkoušeno z dřívějška a víte, že vám nebude dělat problémy, případně dále v textu najdete doporučení na speciální výživu. Pokud budete během závodu jíst, začněte s tím dostatečný kus před občerstvovačkou, abyste to pak mohli zapít.

V cíli závodu

V cíli závodu se nejdříve snažte zavodnit, uspíšíte tím regeneraci. Nejdříve vypijte 0,3 – 0,5 l. vody a pokud budete mít chuť na pivo, tak dejte nejdříve nealkoholické a až po něm to svoje oblíbené.

Je docela možné, že přestože budete mít v závěru závodu neodolatelný hlad, ve chvíli kdy doběhnete se nebudete moci na jídlo ani podívat. Pak si dejte nejdříve jen čistý vývar s trochou nudlí. Uvidíte, že do hodinky po této medicíně se vám chuť k jídlu vrátí.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (34 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká strava

všechny články Běžecká strava

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano133
Ne39

kde se diskutuje

 • Mýty a fakta o hubnutí : Z celého článku se mi úplně nejvíc líbí tato část: "Vykašlete se na váhu a hýbejte se –…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj Miloši , Prosímtě jak bych toto měla běhat ,když nemam hodinky ? Děkuji za odpověd :-) »
 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : A kdo chce, aby se mu slachy a klouby promazaly a jely jak nove, zaradi do jidelnicku i kopcovou…»
 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jo a behat se i s timhle samozrejme da, ale s rozumem (delší doba zahrivani a nejit drasticky přes…»
 • Zranění v oblasti sedacího nervu – uskřípnutý zadek : Jak jsem uz drive psala a mam na sobe jiz leta vyzkouseno, tak CITRON VCELKU (idealne nalačno rano…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků