logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce

Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce

Je jaro a v parcích je na lavičkách většinou plno. Všichni na nich ale jen sedí, a to je škoda, protože taková lavička může být skvělý parťák pro vaše venkovní cvičení!

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Dipy, neboli tricepsové kliky
 2. Unilaterální varianta dipů
 3. Boční výstupy
 4. Výstupy
 5. Kliky s nohama nahoře
 6. Sit-up s dopomocí partnera
 7. Výskoky

Před cvičením se zahřejte jako před jakoukoli jinou sportovní aktivitou, stačí poklus na místě, jumping jack nebo různé poskoky jako přes švihadlo či z nohy na nohu, abyste připravili tělo na následující zátěž. A můžeme začít:

Dipy, neboli tricepsové kliky

Dipy, neboli tricepsové klikyDipy, neboli tricepsové kliky

Základní pozice: rukama se opřete o kraj lavice za sebou. Boky snižte dolů. Nohy můžete mít ohnuté v kolenou, nebo je držet natažené.

Provedení: ohněte ruce v loktech a nechte tělo kontrolovaně klesnout. Čím níže půjdete, tím intenzivnější cvik bude.

Unilaterální varianta dipů

Unilaterální varianta dipůUnilaterální varianta dipů

Ze základní pozice (viz 1) zvedněte levou ruku a pravou nohu a natáhněte je před sebe. Pak provádějte dipy. Jako všechny unilaterální (zatěžující izolovaně jen jednu stranu) cviky i tento zatěžuje rovnoměrně obě paže, na rozdíl od klasické varianty, kdy bude silnější paže při tlaku obouruč vždy tlačit víc, i když si to nebudete uvědomovat.

Boční výstupy

Boční výstupy

Jakékoli výstupy jsou výborné nejen pro posílení a tvarování nohou, ale i vašeho pozadí, proto se mu při cvičení rozhodně nevyhýbejte! Postavte se před lavici bokem, bližší nohou vystupte na lavici a druhou nohu zvedněte až do pozice rovnoběžné s lavicí. Opakujte stále stejnou nohou. Při dalším kole nohy vyměníte.

Výstupy

VýstupyVýstupy

Postavte se čelem k lavici, položte na ni jednu nohu, ruce si dejte do pasu. Při výstupu na lavici zvedněte nohu rovnoběžně s lavicí nebo výše. Cvik si může ztížit zapojením lýtkových svalů, když půjdete do výstupu na špičku.

Kliky s nohama nahoře

Kliky s nohama nahoře

Většina lidí provádí kliky s rukama na lavici, vy to budete dělat úplně obráceně!

Základní pozice: obě nohy si opřete o lavici, paže na šíři ramen opřete o zem po ramena. Celé tělo je zpevněné, nevystrkujte zadek ani se neprohýbejte v bedrech.

Provedení: poklesněte kontrolovaně co nejblíže k zemi a pak se zase dynamicky zvedněte do napnutých paží. Nepropínejte lokty. Jestliže je pro vás cvik příliš těžký, otočte to a opřete se o lavici rukama, ženy případně mohou využít k opoře rukou opěradlo lavice.

Pozn. Kliky můžete také provádět s lokty u těla, což je v některých pramenech uznáváno jako jejich jediné správné provedení, ale v rámci tohoto cvičení jsme tricepsy již unavili dipy, takže široké postavení rukou zde má smysl, protože zátěž se přesune více na prsa.

Sit-up s dopomocí partnera

Sit-up s dopomocí partneraSit-up s dopomocí partnera

Základní pozice: posaďte se na lavici podél, mírně pokrčte nohy v kolenou, paže si dejte zkřížené před prsa. Partner drží vaše nohy v kotnících na lavici.

Provedení: kontrolovaně spouštíte trup k lavici a zase se vracíte zpět. Páteř držte mírně dokulata, při a po cvičení byste měli cítit břišní svaly a ne záda! Bradu přitahujte na prsa a pohled míří na partnera. Jednak se vám určitě líbí a jednak budete šetřit svou krční páteř:-).

Výskoky

VýskokyVýskokyVýskokyVýskokyVýskokyVýskoky

Základní pozice: postavte se k boční straně lavice. Jděte do podřepu a zapažte.

Provedení: silně se odrazte od země a vyskočte na lavici. Pomozte si dynamickým pohybem paží.

Celou tuto sestavu můžete cvičit jako kruhový trénink, kdy budete každý cvik provádět např. po dobu 30 sekund, kdy se v tomto čase pokusíte udělat co nejvíce čistě provedených opakovaní daného cviku, pak si dáte 10 sekund pauzu a půjdete na další cvik. Celý okruh můžete 2 – 3x zopakovat. Nebo se samozřejmě můžete vykašlat na čas a počítat si klasicky opakování, např. 8 – 10 od každého cviku s tím, že začnete na méně opakování (pro ženy bývají např. kliky s nohama výše než tělo poměrně náročné) a se zvyšující se kondicí budete počet opakování postupně zvyšovat.

Jestliže budete chtít na lavičkách cvičit častěji, snažte se neopakovat trénink ve dnech jdoucích za sebou, vždy si v rámci regenerace namáhaných svalů zařaďte alespoň jednodenní pauzu.

Přejeme vám prima zábavu, my jsme si to v každém případě moc užili, což – jak doufáme – na vás dýchne i z fotek!

Cvičili a fotili jsme na Krajince v Chebu, fotografoval Martin Stolař.

Oblečení a obuv: Dana Reebok CrossFit kolekce, Miloš Salming Running

Dana a Miloš foto
 • přečteno: 7340/7138×
Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce Lavičky nemusí sloužit jen sedění na zadku aneb cvičení s partnerem na lavičce

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas82
Asics109
Brooks16
Inov-847
Icebug5
Hoka One19
Mizuno49
Newton3
NB21
Nike48
Salming315
Salomon36
Scott2
Vibram Fivefingers6
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce43
Běhám bos, bot netřeba12
ON6

kde se diskutuje

 • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
 • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
 • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »
 • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, pane Škorpile, moc děkuji za tréninkový plán, pokusím se ho bezezbytku dodržet:-). Pak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků