logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

LEKCE Z JOGGINGU 76. BĚHEJTE LEHCE, UVOLNĚNĚ, S ÚSMĚVEM A BEZ NÁMAHY

LEKCE Z JOGGINGU 76. BĚHEJTE LEHCE, UVOLNĚNĚ, S ÚSMĚVEM A BEZ NÁMAHY

Kdybych běhal rychle a s námahou, vracel bych se domů nikoli odpočatý, ale unavený. A to by bylo podobně absurdní, jako kdybych se z práce vracel s dluhem namísto s výplatou.

Mám velký respekt k ultramaratoncům. Svými výkony nám prakticky předvádějí, jak úžasnými možnosti disponuje lidské tělo. Ve skutečnosti jsou stejně nekonečné jako vesmír. Je možné dát se do pohybu a oběhnout Českou republiku, nebo dokonce Spojené státy americké. Vlastně můžete běžet, jak dlouho chcete a kam chcete, jedinou podmínkou je pevná půda pod nohama.

Většina lidí běhá v najkách nebo adidaskách, ale jsou mezi námi i takoví borci, co běhají v obyčejných sandálech. Nebo dokonce naboso. A v Izraeli žil kdysi jeden takový, co běhal i po vodě. Lidi ho považovali za proroka a dodnes po světě koluje spousta jeho citátů.

Nicméně – extrémní fyzické výkony jsou jedna věc a všední život je věc druhá. Každý nemůže být ultramaratonec, třeba jen proto, že kvůli svým povinnostem v rodině a v práci nemá na běhání víc než třicet minut denně.

Ale co je důležitější – pokud nemůžete donekonečna natahovat uběhnutou vzdálenost a čas, který běhání věnujete, můžete donekonečna zintenzivňovat prožitek, který z běhu máte a užitky, které si z něj odnášíte.

Pro mě je běhání zdrojem fyzické síly, pramenem duševní pohody, účinným posilovačem kreativity a udržovačem sociálních kontaktů. V průběhu pouhých třiceti minut pohybu po lese nebo v parku si můžu promluvit s dcerou nebo s kolegou, promyslet si zítřejší přednášku nebo náročné jednání, pozvednout svoji náladu a pokud tělo náhodou cítí tu potřebu, může se nenápadně a bez námahy zbavit případného přebytečného tuku.

Abych otevřel dveře těmto jedinečným benefitům, vím, že musím běhat pomalu.

Proč běhat pomalu?

Protože kdybych běžel rychle, dýchal s vyplazeným jazykem a tekl by ze mě pot, zakyselené tělo by reagovalo rozmrzelostí, nikoli pohodou. A já bych se domů vracel nikoli odpočatý, ale unavený. A to by bylo podobně absurdní, jako kdybych se z práce vracel s dluhem namísto s výplatou. Rodina by na mě koukala jako na idiota a nejspíš bych si tak i připadal.

Jak pomalu běhat?

Nejpomaleji, jak to jenom jde. A ještě s přestávkami, což mi ochotně zajišťují moji čtyřnozí společníci, kteří každou chvíli potřebují vykonávat svoje rozmanité fyziologické potřeby, nebo já sám, když se zastavím, abych si poznamenal nějaký nápad. Nebudu raději uvádět žádnou rychlost, protože opravdu není nutné vláčet s sebou tachometr. A protože ze všeho nejlepší je na rychlost zapomenout. Bude to někde mezi joggingem a svižnou chůzí. Říkejme tomu třeba ultrajogging. Jako kdybyste se chtěli vejít do sedmihodinového limitu pražského maratonu a doběhnout do cíle společně s tím usměvavým osmdesátiletým Japoncem.

MINUTOVÝ KOUČINK

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (22 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petr Kováčik | 21. 5. 2015 21.37 hod. | 62.240.166.xx
Ahoj. Děkuji za tento i předešlý článek Pavle. Jsem takový pohodový v běhu. Mám stále své tempo a byl jsem na to hrdý, protože mi to prostě ani rychleji některé okolnosti neumožňují. V květnu jsem poprvé ,díky tobě, běžel maraton a bylo to těsně pod 5 hod:):). Přijel jsem domů a nějak se mi dostal před oči článek jednoho velmi kvalitního českého běžce, který běžně běhá maraton pod 2hod 30 min. A ten napsal, že ti, kteří běží maraton za pět hodin, tak že to nejsou běžci a ještě jiné ,pozitivní, věci. A tak jak jsem opravdu pohodový ve svém tempu:) tak mě tento muž trošku rozhodil. Ale pak jsem si hned četl tvůj článek a nyní tento a vrátilo mě to do pohody:) běhám stále, kdykoliv a kdekoliv a baví mě to a mám z toho opravdovou radost.

fotoMiloš Škorpil: Petře, tvůj komentář mě pobavil a pro tebe a ostatní jen tolik, řeči o tom, že kdo nedá maraton za tolik a tolik jsou vedou jen ti, kteří nedokáží přenést přes srdce ztrátu své maratonské případně ultramaratonské výjimečnosti :). Mám radost z každého, kdo je tím, že absolvuje maraton ve vypsaném limitu o ni pomůže připravit.

pavel kosorin | 20. 5. 2015 12.31 hod. | 31.30.4.xx
díky Jitulino, měla bys to MUSÍM, POTŘEBUJI A CHCI rozvinout do rozsáhlejšího textu :-)

jitulina | 20. 5. 2015 10.58 hod. | 85.71.155.xx
Běhat pomalu je těžké. Ale o to více věřím tomu, že to má smysl. Ne jenom proto, že to říká Miloš (a Pavel), ale i proto, že nejsprávnější cesty nejsou lehké od začátku. O víkendu jsem potřebovala podat výkon na hranici svých možností a pořád jsem slyšela a opakovala si – jsme Běžící pohodáři. I přesto jsem pokaždé chňapla po předávacím kolíku (lokátoru) a vyrazila. MUSÍM zpomalit, POTŘEBUJI zpomalit, CHCI zpomalit...ó, jak rozdílné jsou tyto tři myšlenky :) A jedinou cestou bylo – zastavit se, jít a rozběhnout se pomalu. Když jsem to následně řekla Milošovi, jen souhlasně kýval hlavou. Ano, je potřeba žít život s rozumem, poslouchat se a v trysku ledaco přeslechneme :) Díky, Pavle, za tvůj další fajn text!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

adidas Women´s Challenge 2014

všechny články adidas Women´s Challenge 2014

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky49
podle povrchu na němž převážně běhám24
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy70

kde se diskutuje

  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků