logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Ze života běhu Miloše Škorpila

Ze života běhu Miloše Škorpila

Již pár měsíců pracujeme s Jirkou Ransdorfem na knize, jíž jsem dal pracovní název Ze života běhu Miloše Škorpila. Pomalu finišujeme, a tak jsem si řekl, že je čas dát vám do jejího textu trošku nahlédnout. A která část by měla být na Běžecké škole vhodnější, než právě ta, která mluví o jejím zrození?

Když se zamýšlím nad tím, kde jsou počátky Běžecké školy Miloše Škorpila, tak se dostanu až někam do doby, kdy jsem úpěnlivě všude, kde se dalo, hledal informace o běhání, o běžeckém tréninku. To mi bylo cca čtrnáct let. V té době jsem začal mít problémy se svým atletickým trenérem Jiřím Babuškou, který byl skvělý motivátor, uměl pro běh, pro atletiku nadchnout žáčky, ale do vyšších pater běžeckého tréninku nedohlédl, já už jsem se v té době cítil běžcem a tak jsme vzal trénink svůj a mých vrstevníků v oddílu na svá bedra. Bohužel informací o tom, jak trénovat, aby to k něčemu vedlo, se člověk nedohledal. Všichni si je tady šušnili pro sebe. Prostě klasika – okolo vládne socialismus, všechno je všech, ale když si to chceš vzít, není co.

Tak jsem začal pátrat v časopisech, knihách (většinou slovenských) a začal vymýšlet vlastní cestu POKUS – OMYL – POUČENÍ – POKUS – OMYL – POUČENÍ… Tenhle systém jsem, bez zbytečné skromnosti, dovedl k dokonalosti. Z toho, co jsem se tehdy a pak ještě později (ovšem stejným přístupem) naučil, čerpám dodnes a čerpá z toho dodnes i Škorpilova škola běhu.

Ty se však zřejmě ptáš na začátky Běžecké školy, coby stránek, které jsou dnes studnicí vědomostí o běhání a života běhu pro ty, co s běháním začínají či pro ty, kteří se potřebují občas někam utéct a zbavit se pocitu, že všechno na tomhle světě je špína a hnus, prostě potřebují nabít optimismem a dobrou náladou, aby jim bylo zase do skoku.

Tak vznik téhle Běžecké školy měl taky docela zajímavý průběh:

V té době jsem byl spoluvlastníkem a psal jsem na behej.com. Mně se přestalo líbit, kam tyhle stránky směřují, moji kolegové měli pocit, že vlastně pro stránky nic nedělám, že psát články o běhání je pro mě vlastně zábava a odpovídat v poradně jakbysmet a že tohle může dělat kdokoliv. Tak jsem začal uvažovat o změně. Setkal jsem se s Jirkou Berdichem, který spoluvlastnil Fitko Školka, pro nějž sháněl někoho, kdo by sem přitáhl běžce. Nejdříve jsme se domlouvali, že uděláme společné stránky. Nakonec jsem si však řekl: Hele, asi je čas jít s kůží na trh a nejlepší bude tak, že nebude za co se schovávat. Tak vznikla Běžecká škola Miloše Škorpila, protože když dáte něčemu své jméno, nedovolí vám to dělat věci napůl, protože byste se za to pak museli stydět!

Oslovil jsem tedy Martina Ševčíka, který mi byl doporučen jako ten, kdo je schopný vytvořit stránky, ten mi předložil mapu, jak by stránky měly vypadat a fungovat a 7. března 2009 jsme Školu pustili do světa. Původní představa byla tak jeden dva články týdně, ostatně stránky byly koncipovány jako můj blog. Dana mi stejně jako v behej dělala korektury. No jo, ale když ono toho bylo tolik, co mě zajímalo, a když už jsem se o tom sám dozvěděl, chtěl jsem to předat dalším, takže už po třech měsících začal vycházet článek na Škole den co den, a tak je tomu i teď (tedy kromě těch dnů, kdy tam vyjde článků několik).

Zpočátku na stránky chodilo jen pár známých, čtenáři z behej mi nemohli odpustit, že jsem je opustil. Měsíc co měsíc však návštěvnost rostla, protože přibývalo lidí, kteří mě znali z dřívějška, třeba z projektu Maraton za čtyři měsíce, který jsme po tři roky dělali s Milošem Čermákem v Lidových novinách a který pak ještě běžel v iDnes, kde jsme jej dělali s Bárou Žehanovou.

Pak jsme začali s Danou dělat soustředění, akce pro firmy a individuální tréninky, a to už jsme v současnosti, kterou žijeme – a jak se zdá, tak Škola běží správným směrem a její žáci s ní.

Běžím vstříc dalším dobrodružstvím se těším na každý nový den…

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (21 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků