logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou

Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou

Devětatřicetiletý vášnivý sportovec, otec tří dětí, finanční poradce a investor Miroslav Motejzík ze Strakonic přišel důsledkem nehody o nohu pod kolenem. I přes své omezení se aktivně věnuje triatlonovým sportům a svými výkony podporuje ty, kteří se kvůli handicapu na startovní čáru postavit nemohou.

Snažím se žít, jak nejlépe umím. Beru věci s nadhledem a nedělám z komára velblouda. Ze svého handicapu vytvářím přednost a hlavně se učím brát věci s humorem. Smích opravdu prodlužuje život a mě vážně baví žít!

Miroslav Motejzík

Už to bude deset let od nehody, která vám způsobila zranění a následné omezení.

Ano, tenkrát jsme se k ránu vraceli z diskotéky ve Strakonicích. Do naší skupiny pěti lidí najel opilý řidič a já se dostal pod auto. Probudil jsem se až po deseti dnech na ARU s jednatřiceti zlomeninami. Potom mě čekalo ještě devatenáct operací. Teď už to beru jako bolavou minulost, která je pryč a z které mi zůstal jen větší práh bolesti. Žiji v přítomnosti a těším se na budoucnost.

Jak jste celou situaci vnímal tenkrát a jak se na ni díváte dnes s desetiletým odstupem?

Musím říct, že jsem to vnímal všelijak. První měsíce jsem ležel na posteli, byl jsem nostalgický a dost nepříjemný. Změna k lepšímu přišla, když jsem dostal vozík, který mi umožnil vysněný pohyb. Od té doby jsem už jen postupně posouval hranice a to vlastně dělám dodnes. Mým největším cílem po nehodě bylo dokázat se vyrovnat zdravým lidem a žít stejně jako oni. Za ta léta se toho hodně změnilo. Můj zdravotní stav je relativně ustálený a svůj cíl vyrovnat se „zdravým“ lidem jsem mnohonásobně překonal.

Miroslav Motejzík

Začátkem května jste i přes své zranění úspěšně zdolal pražský maraton. Jak se vám závod běžel?

Musím říci, že komplikovaně. Na 2. km mi povolil šroub na protéze, což se mi stalo poprvé za 18 měsíců. Pokračoval jsem jen díky tomu, že mi v hotelu Pod Věží půjčili sedmnáctku klíč, se kterým jsem běžel celou dobu. Za to jim moc děkuji a klíč vrátím i s věnováním. Na 30. km jsem držel čas doběhu kolem 4:40. Bohužel na 31. km se ozvalo zranění na pahýlu v protéze a mně bylo jasné, že mě čeká 11 kilometrů kulhavé chůze. Na odstoupení jsem ale nemyslel. Chtěl jsem závod dokončit!

Miroslav Motejzík

Je vaše příprava na sportovní výkony v něčem odlišná od zcela zdravých sportovců?

Po amputaci je potřeba postarat se v rámci přípravy i o materiál. Po každém tréninku ošetřuji protézy i návleky. Komplikace bývají v horku, kdy se vlivem potu snižuje jejich funkčnost. Volba protézy je daná. Co během dlouhých závodů průběžně upravuji, je nastavení. Jakmile vše přesně nesedí, vytvoří se odřenina nebo otlak, která se zanítí. V takové chvíli musím odložit protézu a pohybovat se o francouzských holích.

Dlouhé závody jsou pro mě spíše o dokončení než o umístění a časech, které pro mě nejsou zajímavé a ani důležité.

Miroslav Motejzík

Máte za sebou spousty sportovních úspěchů. Jakého si ceníte nejvíce?

Nejtěžší pro mě byl asi závod na silničním kole Král Šumavy o délce 200 km s velkým (pro mě tenkrát s obrovským) převýšením, protože jsem ještě neměl dostatek zkušeností z podobných tratí, a zajímavá byla i Jizerská padesátka. Ale nejvíce si vážím výstupu na Mont Blanc. Horu jsem pokořil 17.8. 2013, osm let po mé nehodě, a výstupem jsem tak oslavil své „nové 8. narozeniny“. Mont Blanc mě natolik nadchla, že s kamarády každý rok vyrážíme na výstupy. Loni jsme vylezli na Grossvenediger a letos se chystáme na italskou Marmoladu. Maraton samozřejmě řadím také vysoko, ale ta pravá výhra nad sebou samým je pro mě dál. Třeba Ironman:-).

Miroslav Motejzík

Na Ironmana – závod triatlonového typu, ze kterého i naprosto zdraví závodníci mají velký respekt, se v červnu chystáte. Jak probíhá vaše příprava?

Trénuji individuálně i ve skupině, podle času. V březnu jsem najížděl v Itálii kilometry na kole a v květnu jsem absolvoval triatlonový kemp u Petra Vabrouška. Obojí mi hodně dalo. Uvidíme, jak závod dopadne. Ironman je mou největší výzvou! S mým omezením závod zvládlo asi deset Američanů, převážně vojáků, a v Evropě zatím o nikom nevím.

Miroslav Motejzík

Účast na závodech propojujete s charitou. Co vás vede k tomu, abyste pomáhal druhým?

Mé sociální cítění. Po nehodě jsem zůstal na vozíku a byl jsem odkázán na pomoc ostatních. Bydlel jsem u svého bratra v bytě ve druhém patře a když jsem chtěl ven, musel snést nejdříve vozík a potom mě, a nazpátek stejným způsobem. Dnes se charitě mohu věnovat naplno. Rád přispívám aktivním zapojením prostřednictvím sportu, což je pro mě velkou motivací. Když něco dělám pro sebe, snadněji si mohu omluvit své selhání. Když někomu pomoc přislíbím, je to pro mě opravdu zavazující. Nechci porušit své slovo. A také dobrý pocit z toho, že jsem někomu pomohl, je vážně k nezaplacení.

Článek připravila: Tereza Říčařová; Fotografie: archiv Miroslava Motejzíka

Výbor dobré vůle foto
  • přečteno: 8149/7717×
Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou Miroslav Motejzík dokazuje, že nejen maraton se dá zdolat i s amputovanou nohou

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (20 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků