logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Šest handicapovaných má šanci na handbike nebo kolo

Šest handicapovaných má šanci na handbike nebo kolo

Vrátit se zpět na kolo. Tento sen si snad splní šest handicapovaných, které z došlých 39 příběhů vybrala odborná porota do projektu Birell jízda. Pětadvacetiletý Pavel sport miluje a nechce se ho i přes svůj handicap vzdát. Mladá maminka Iveta si chce znovu vyjet se svým synem stejně jako před nehodou. Milena zase žije pro svou dcerku, díky které zvládla trombózu a následnou amputaci nohy. Kateřina a Jakub si navzdory zákeřnému nádoru chtějí zase šlápnout do pedálů. A Pavel si přeje znovu zažít projížďky s rodinou i  účast na závodech.

Zpátky na kolo pomohou handicapované šestici lidé svým pohybem. A to napříč celou republikou. Stačí během prázdnin projet Birell bránou, která za každý průjezd přičte 5 Kč. Čím více lidí projede, tím vyšší částka půjde na handbiky a kola. Seznam míst najdeš na www.birelljizda.cz.

Jméno: Pavel Brož
Rok narození: 1990
Bydliště: Nové Město na Moravě
Co je potřeba: Handbike

Je mi 25 let, do svých 22 let jsem žil velmi aktivní život, než mi ho nešťastný skok do vody otočil vzhůru nohama. Zůstal jsem ochrnutý na dolní končetiny, tělo a částečně horní končetiny. Nyní se pohybuji pomocí mechanického vozíku. Před úrazem jsem se věnoval běžeckému lyžování a biatlonu, a to na profesionální úrovni. Láska ke sportu mě ani po úraze neopustila. Snažím se o to být znovu soběstačný a aktivně trávit svůj volný čas. Loni jsem se zúčastnil cyklistického kurzu, který mi dal naději, že bych mohl aktivně strávit čas se svými blízkými. Jen mít handbike.

Jméno: Kateřina Janíková
Rok narození: 1994
Bydliště: Zdětín (Prostějov)
Co je potřeba: Kolo

V patnácti letech mi byl objeven osteosarkom levého kolene. Součástí léčby byla kromě chemoterapie i vysoká amputace levé dolní končetiny. V nemocnici jsem trávila většinu doby od května 2009 do srpna 2010, kdy byla moje léčba ukončena. Vrátila jsem se zpět do života se vším, co k němu patří. Ráda jezdím na koni a teď bych chtěla poznávat svět i ze sedla silničního nebo horského kola.

Jméno: Iveta Boleslavová
Rok narození: 1987
Bydliště: Louny
Co je potřeba: Handbike

Ošklivá nehoda v roce 2014 mi vzala přítele, se kterým jsem vychovávala svého syna Jakoubka. Dodnes se s tím nemohu smířit. Jediné, co mě drží nad vodou, je můj syn a báječní rodiče, kteří mi hodně pomáhají a udělali mi bezbariérový domeček. Strávila jsem 3 měsíce na lůžku v pražském Motole a poté jsem nastoupila na pětiměsíční pobyt do Kladrub. Poznala jsem spoustu báječných lidí, kteří mě naučili to, že i tak se dá žít a život nekončí. Sice nikdy nebudu moct se synem běhat po hřišti, ale jezdit na kole s ním můžu. Chtěla bych využít druhou šanci, kterou jsem dostala, a žít naplno.

Jméno: Jakub Haas
Rok narození: 1996
Bydliště: Koloveč
Co je potřeba: Kolo

Dříve jsem hrával hokej, jezdil na kole, lyžoval. V noze se mi ale objevil nádor a než sem se nadál, neměl jsem ji. Byl to šok zjistit, že mám rakovinu. V té době jsem měl v hlavě jedinou myšlenku. Přežili to jiní, tak proč bych to nezvládl já? Smrt přijde na toho, kdo se na ni připravuje, ale já se připravoval na boj. Na boj a na vítězství. Nejdřív přišla různá vyšetření, potom biopsie a pak už začaly chemoterapie. Kromě hlavního nádoru jsem měl ještě metastázi v koleni, takže jedinou možnou operací byla amputace. Ránu mám již úplně zhojenou a čekám na protézu, která by už měla být hotova každou chvíli. Pak budu moct zase sportovat a pokračovat v cyklistice.

Jméno: Milena Kytková
Rok narození: 1975
Bydliště: Kladno
Co je potřeba: Kolo

V roce 2002 se změnil můj život. Šla jsem na jednoduchý zákrok, který se bohužel nepovedl, a já skončila na jednotce ARO a později na JIP. Nemohla jsem chodit. Dcera mi zachránila život, jen pro ni jsem tu zůstala. Kvůli trombóze se mi noha začala kroutit a neprokrvovala se. Takto jsem vydržela v bolestech deset let. Před třemi lety jsem podstoupila amputaci PDK v bérci. Díky tomu jsem začala znovu chodit do práce a poznala bezva lidi. S nimi jsem začala jezdit na kole a vyšla si Sněžku. Ukázali mi, že i po amputaci se dá žít, ale musí se chtít.

Jméno: Pavel Žufánek
Rok narození: 1978
Bydliště: Popovice
Co je potřeba: Handbike

Je to necelý rok a půl, kdy jsem měl úraz, který zásadně změnil život mně i mé rodině. Následkem úrazu mi ochrnuly nohy. Přesto chci žít aktivně a plnohodnotně. Podařilo se mi znovu najít práci, věnuji se rodině a také svým koníčkům. Rád sportuji a nejvíce mě oslovil handbike. Účastním se letos i cyklistického závodu Opel cyklo handy maraton. Zatím mám handbike vypůjčený. S manželkou a se svými třemi dětmi podnikám výlety a společně trávíme volný čas. Mít vlastní handbike je nejen moje přání, ale i přání mých dětí.

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 6220/6028×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Tisková zpráva

všechny články Tisková zpráva

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků