logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Sedm návyků úspěšných lidí

Sedm návyků úspěšných lidí

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil má za úkol připravit společně s ministrem zdravotnictví seznam postupných kroků, které by vedly k nižší spotřebě alkoholu.

Těžký úkol v zemi, kde pít přes míru neznamená vybočovat z průměru a riskovat dobré jméno. Opíjejí se matky i otcové, děti i politici. Opíjejí se několikanásobní absolventi protialkoholní léčby. Opíjí se prezident republiky. A celá naše země začíná připomínat Rimbaudův opilý koráb.

Takže kde začít? Dr. Miroslav Macek navrhuje „začít vládnout tak, aby člověk mohl bez újmy na duševním zdraví zůstat střízlivý“.

Vtipné. Ale poněkud neužitečné. Když si dobrý voják Švejk udělá legraci uprostřed válečné vřavy, pěkně se to poslouchá. Ale s takovými vojáky se žádná válka nevyhraje. A my jsme ve válce, ať se nám to líbí nebo ne.

Alkoholismus ne, ale švejkismus taky ne.

Takže čím začít, Jindřichu? Co třeba trochou střízlivé sebereflexe? Prostě si přiznat, že večírek skončil a je třeba vrátit se do práce. A naučit se vytrvale pracovat nejenom pro svého chlebodárce, ale taky na sobě. Proč na sobě? Protože jsme příliš negativističtí a příliš nevěrní a příliš tlustí a příliš žvaníme a příliš hulíme a příliš chlastáme a zbytečně utrácíme a zbytečně makáme přesčas. Takže když se to podtrhne a sečte, kvalita našeho života je nanejvýš padesátiprocentní.

Jindru osobně znám a vůbec nepochybuju o tom, že udělá to nejlepší, čeho je schopen on a jeho lidi. Ale s jednou věcí mám problém. Ještě jsem neviděl, že by státní regulace změnila návyky lidí. A to i v případech, kdy byla myšlena velmi upřímně.

Regulovat se totiž musí zespoda. Jinými slovy – každý musí začít sám u sebe.

Znáte tu slavnou knížku Stephena Coveyho z roku 1989? Nepojednává o sametové revoluci, ale o principech osobního řízení, účinné komunikaci a efektivní obnově sil. To jsou ty kroky, které způsobí změnu. Protože skutečná změna začíná uvnitř a rozhoduje o ní každý sám. Stát s tím nemá co dělat.

Nerudný týpek

Těžký úděl v zemi, kde veškeré hodnoty jsou převrácené, kde nekrást znamená okrádat svoji rodinu, kde nepít, nekouřit, nefetovat… znamená mezi většinou obyvatel vyčleňování se z davu a „dělat" že jsem lepší než ostatní.

Na druhou stranu je dobře, že v nás zůstalo „svějkovství" s jehož pomocí se ti „nenormální" mohou tu a tam „začlenit" do komunity „normálních" a ukázat jim cestu.

Vyšlo 18.6.2015 na Neviditelném psu a na Běžecké škole vychází se svolením autora

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 7498/7229×, 1 komentář

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (20 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Radovan Zelenc | 14. 7. 2015 12.31 hod. | 193.87.75.xx
A presne to sa požadovalo v reformácii v stredoveku.Kto je teda poučiteľný?Človek sa tak stane skutočne slobodný.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Hubnutí – zákeřná nemoc, která jednou vyhubí lidstvo aneb hubnutí do úplného zblbnutí : Docela by mě zajímalo, zda existuje něco jako ideální váha pro běžce, kde je ten dobrý poměr…»
  • Bolí vás po běhání klouby? Je běh sport, který není vhodný pro lidi s nadváhou či ty, co s nimi mají problémy? : Dobrý den. Hezký článek. Kvalitu Phlogenzymu mohu ze své zkušenosti jednoznačně potvrdit. »
  • Každá mince má dvě strany, aneb co všechno se můžeme naučit od běžeckých zranění : Ahoj, tak už jsem se konečně dostal k nějaké reakci na Miloše články. Nejprve bych chtěl…»
  • Tři základní pravidla sestavení tréninkového plánu pro běžce : Mám trochu posunutou představu, co je to pomalý běh, tempo maratonu +60-75s je trénink obecné…»
  • Předprodej speciální edice triček Běhám tak pomalu, protože... : Michale, předpokládám, že teď už je tvá objednávka vyřešena, kdyby cokoli, obrať se prosím mailem…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků