logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká škola, váš průvodce šťastným života během

Běžecká škola, váš průvodce šťastným života během

Běh je skvělý prostředek na redukci váhy, nesmí se však z něj stát chronické kardio. Proto je vhodné prokládat běžecké tréninky funkčním tréninkem. Pokud začínáte běhat a máte problém s udržením nízké tepové frekvence – prostě vystřelíte a tepová frekvence jakbysmet, je pro vás lepší dát si 2x týdně 30 – 45 minut funkčního tréninku a jednou týdně 30 – 45 minut indiánského běhu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Chcete zhubnout? Chcete běhat, ne se jen ploužit? Nechcete být lemrou? Cvičte, cvičte, běhejte!
  2. Chceš-li zrychlit – zpomal
  3. Pokud vás běh, cvičení, jakákoliv jiná forma pohybu pohltily, proč se snažíte z něj co nejrychleji zběhnout – mít ho za sebou?
  4. Pohyb – šance pro ty, co si stěžují, že na nic nemají!
  5. Chcete, aby váš běh byl ladný a snadný? Občas se ohněte a proběhněte!

Chcete zhubnout? Chcete běhat, ne se jen ploužit? Nechcete být lemrou? Cvičte, cvičte, běhejte!

Začínáte běhat a nejste schopní – schopné (kupodivu je tohle spíše problém žen než mužů) udržet tempo svého běhu na nízkých tepových frekvencích? Začněte svůj běžecký trénink tím, že v něm budete mít na jeden běžecký trénink dva tréninky, kdy budete cvičit.

Muži vzhledem k tomu, že jsou obecně soutěživější, se v životě (byť aktivně nesportují) nechávají strhnout k nějakému pohybu většinou ve formě fotbálku, tenisu, squashe…. Tudíž když pak začnou běhat, jsou schopni běžet rychleji než jejich ženské protějšky, které když sportují, chodí spíše do fitka na spinning, aerobic, zumbu a podobné programy, kde sice instruktoři vědí, jak má hodina vypadat, ale nechají se znuděnými tvářemi (vyjadřujícími: Se nějak šetříš!) strhnout k tomu, že hodinu odjedou či odcvičí ve vysoké až maximální intenzitě. Účastnice jsou nadmíru spokojené, pot se z nich jen řine, takže se mohou v klidu odměnit kávičkou a dortíčkem, a rázem to, co spálily, zase tělu dodat. Navíc, ač se to zdá k nevíře, na své fyzické kondici moc nezapracovaly, protože ta potřebuje čas. Respektive jejich tělo potřebuje čas, aby sladilo vývoj fyzických dispozic s metabolismem. Obé potřebuje ke své činnosti kyslík, ale jejich tělo, protože mu k tomu nejsou schopné (schopní) poskytnout čas, nemá kdy se naučit s kyslíkem hospodařit – umožnit mu proudit celým tělem. Nutí jej hnát ho tam, kde je jej zrovna nejvíce třeba, a to jsou při vysokém a maximálním výkonu svaly.

Fotbálek, tenis, squash… připraví muže na případný začátek běhu mnohem lépe než ženy spinning, aerobic, zumba, protože i když si máknou, spíše než kardio to připomíná funkční trénink či kruhový trénink ve fitku, kdy tělo jede chvilku na vysokých frekvencích, ale pak má chvilku na zotavení, svým způsobem to hodně připomíná indiánský běh.

Začínáte už chápat, oč běží, když vám říkám: „Chceš-li, zrychlit – zpomal“?

Chceš-li zrychlit – zpomal

Chceš-li zrychlit – zpomal znamená: dejte tělu čas, aby naučilo všechny své systémy spolupracovat ku prospěchu celku – VÁS! Stavíte-li jeden systém proti druhému, vzniká ve vašem těle střet zájmů, neboť jste schopni přijmout během dne jen určité množství energie a jste schopni jej naplnit jen určitým množstvím kyslíku. Když někde přidáte, musí zákonitě jedno či druhé jinde chybět, a to se projeví únavou, zraněním – disharmonií a vy jste otrávení, že veškerá práce, veškerá energie, všechny prachy a čas, které jste do toho vložili, jsou zase (pokolikáté už) v čudu.

Pokud vás běh, cvičení, jakákoliv jiná forma pohybu pohltily, proč se snažíte z něj co nejrychleji zběhnout – mít ho za sebou?

Pohyb je to, co člověka činí zdravým, vytrvalým, silným, šťastným. Nic jiného to v takové míře nedokáže.

Nebude to trvat dlouho, a člověk bude nejohroženějším tvorem na Zemi. Člověk je denně krmen médii různými katastrofickými zprávami, tu a tam se v těchto zprávách objeví i cosi o zdravotním stavu lidské populace, jak je kosena rakovinou, infarkty, prasečí chřipkou, virusem tím a tím, obezitou, cukrovkou. Podobné zprávy jsou pak vzápětí doprovázeny zprávami o objevu nového léku, jehož výzkum, vývoj a výroba sice byly velmi drahé, ale zato bude stát za to! Tak se ptám, zda by se ta katastrofická zpráva objevila i bez toho ohromného objevu?

Pohyb – šance pro ty, co si stěžují, že na nic nemají!

Přitom většině lidí (a když mluvím o většině, myslím tím prakticky všechny lidi) stačilo, kdyby přestali číst a poslouchat tyto katastrofické zprávy, přestali se řídit kydy z reklamy, a začali jíst opravdové jídlo, ale hlavně, kdyby pravidelně zvedli své zadky z gauče, z auta, z kancelářského křesla, vyšli ven a udělali to aspoň obden na dvacet minut, pak na půl hodiny. Protože pohyb je jediný prostředek, který člověku zaručí, že bude zdravý, že si bude moci svůj život užívat plnými doušky a nebude ho to stát ani korunu navíc.

Roční tréninkový plán pro všechny, kteří chtějí být zdraví, silní, šťastní, prostě fit

Chcete, aby váš běh byl ladný a snadný? Občas se ohněte a proběhněte!

This object requires Flash Player.

This object requires Flash Player.

This object requires Flash Player.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano133
Ne39

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků