logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu

Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu

Snad nikdy jsem nepsal recenzi na běžecké boty raději než tentokrát. Možná to bude tím, že v případě značky Salming necítím žádný tlak na to, abych o nich něco napsal. Jediný tlak, který cítím, je můj vnitřní pocit, že bych se měl podělit s ostatními o ten krásný pocit, který zažívám pokaždé, když v nich vyběhnu.

Když jsem před rokem poprvé obul typ Speed, byl jsem uchvácen. Uchvácen nejen botou samotnou, ale i tím, že Salming si nehraje na to, aby své případné kupce uchvátil převratnou novinkou, ale sází na lidskou schopnost rozpoznat kvalitu, účelnost od účelovosti a přirozenou funkčnost od funkčnosti technické.

Když běžím v Salmingách, zažívám stejné pocity, jako bych běžel bos, přitom, protože jsem běhal padesát let v botách, se v nich cítím při běhu bezpečněji, než když běžím bos.

Salmingy jsou lehké, pružné, dostatečně široké a v žádném směru mým nohám nebrání v jakémkoliv přirozeném pohybu a nedělají za mé nohy žádnou práci. Vše toto považuji za velmi důležité. V poslední době jsem si též uvědomil, že v botách s vyšším dropem, v nichž jsem si dříve užíval svoje běhání, se dnes již tak bezpečně necítím, zejména proto, že při mém stylu běhu, kdy dopadám na přední část nohy (na bříško), není můj došlap stabilní, přestože jsou v jejich konstrukci zabudovány stabilizační prvky. Prostě mám v nich pocit, jako bych běhal v botách s vysokými (byť širokými) podpatky.

V Salmingách (bez rozdílu typu) se naopak – pokud jde o stabilitu došlapu, a následně odrazu – cítím naprosto bezpečně. Navíc cítím, a nejen já (toto mám potvrzeno od řady přátel, kteří začali v Salmingách též běhat), že poprvé v životě pořádně chápou, co to znamená, když jim říkám, že mají běžet v mírném náklonu a došlapovat na bříško. Prostě proto, že Salmingy jim ani jinak našlapovat nedovolí, ba co víc, je přímo k tomuto stylu běhu nutí.

Přiznávám, že v počátku některé běžce, kteří dosud spíše skákali než běhali a začnou běhat v Salmingách, „tahají" lýtka a ucítí břišní svaly, prostě proto, že najednou začnou při běhu zapojovat lýtkové svaly a svaly středu těla.

V současné době běhám v těchto typech značky Salming

Salming Speed Salming RaceSalming TrailSalming Distance

Salming Speed – můj nejoblíbenější typ, v němž jsem bez obtíží a zjevných funkčních problémů odběhal vloni 1500 km na všech površích, a kdybych nedostal letošní model, běhám v nich klidně dál

Salming Distance – vhodné pro delší běhy, těžší a hřmotnější běžce a běžkyně

Salming Race – na intervalový trénink a závody. Běžel jsem v nich, přestože to nejsou boty do terénu, i svůj vítězný závod Běhej lesy – Lednice a beru si je na intervalové tréninky. Cítím v nich oporu, podporu a skvělý odraz

Salming Trail – poprvé jsem je měl na nohou o Velikonocích a hned v nich uběhl 55 km po cyklostezce vedoucí podél Ohře z Karlových Varů do Chebu. Přestože je to trailová bota a trať vedla spíš po asfaltu a zpevněných cestách, tak jsem nezaznamenal na nohou žádné odřeniny, pohmožděniny a neměl jsem (ani ze seběhů) „nabouchané" nohy, jako běžně mívám, když běžím v trailových botách po tvrdším povrchu.

Salming Explore

Dana: své loňské fialové Salmingy xplore jsem nosila jen na naše výšlapy a do města. Letošní žluto-růžový pár pak do posilovny na cvičení. Vzhledem k tenké podrážce v nich dobře vnímám povrch a jsem stabilní, navíc jsou lehké a subtilní, takže nepřekáží ve cvičení. Když jsem teď začala po dlouhé odmlce opět běhat, trošku jsem se té tenké podrážky (drop 3 mm) bála, ale jsou to momentálně mé nejpohodlnější boty, tak jsem to v nich zkusila.

Důvodů pro to, proč se mi najednou po takové době neběhání běhá tak dobře, je určitě víc – během jarní tvrdé přípravy na soutěž Do formy jsem evidentně nejen nabrala svaly, ale také opravdu zesílila, díky funkčnímu tréninku posílila core a celkovou zdatnost, takže teď mi to konečně uběhají nohy i plíce. Také jsem ubrala několik kilogramů na hmotnosti, a totéž jsem vlastně udělala s botami (v dámské verzi ve velikosti UK 6 váží jen 165 g!). Hned po prvním výběhu jsem si uvědomila, že jsem při běhu o botách vlastně vůbec nevěděla, jako by mi srostly s nohama. Miloš ze mne byl tak vykulený, že běžím, že mě neustále fotil a natáčel. Až když mi to pak ukazoval, pochopila jsem, proč byl tak nadšený – to, co se mi snažil pořád vtloukat do hlavy, totiž to, že mám dopadat na bříška, teď dělám tak nějak automaticky, aniž bych na to myslela, a běhá se mi neskutečně lehce! Bota je měkká, přesto v ní nemám pocit, že by noha (nebo já) nějak plavala, přes tenkou podrážku mě po běhu nic nebolí. Chtěla jsem napsat, že ani má problematická pata (léčila jsem si ostruhu), ale jak to teď píšu, došlo mi, že pata díky došlapu na bříško vlastně nemá proč bolet.

Na těch botách jakoby není nic zvláštního. Jenže v tom to právě je – v jednoduchosti je krása. A mimochodem, co se týče krásy, mají fakt krásné barvy! (a také krásně – a loňský model i jinak – barevné tkaničky:-)). Výrobce je popisuje jako odlehčené tréninkové boty, simulující prakticky běh naboso, vhodné pro lehčí výběhy, i pro fitness a crossfit. To mohu se vší zodpovědností (a také radostí) potvrdit.

This object requires Flash Player.

Salming neutočí, nepomlouvá, není to funkční ani minimalistická bota, běží si po své vlastní cestě, která nechává na těch, které osloví, aby si na ni udělali svůj vlastní názor, a když si ji oblíbí, tak dodá jejich běhu křídla.

Přes všechno, co jsme výše napsali o běžeckých botách Salming, stále platí: BOTY, V NICHŽ BUDETE BĚHAT, NECHTE VYBRAT SVÉ NOHY!

Miloš Škorpil foto
Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu Salming running shoes, běžecké boty pro ty, co chtějí poznat přirozenou krásu a lehkost běhu

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (26 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Petra | 16. 8. 2015 13.23 hod. | 195.168.209.x
Tak mam ich, kupila som si Trail, a o cislo a pol vacsie, a nemozem si ich dost vynachvalit. Beham sice len do 20 km, ale nemam s nimi najmensi problem, chodidlo nie je zdaleka take unavene po behu, ako som mavala napr. v Mizunach, su lahucke, proste ich nevnimam na nohe. A ocenujem snurky, ktore sa vobec nerozvazuju ani pri obycajnej masli :D casom si zaobstaram aj cestne.

Evžen | 7. 8. 2015 13.47 hod. | 90.180.98.x
Ale no tak.... Testoval jsem je na 28 km a tam to šlo. Bohužel jsou o těch pár mm užší než ty INOV-8 a Newtony. To jen, aby si ZASE řada lidí nemyslela, že nyní jen Samlingy (PTMŘ). :-))

Evžen | 7. 8. 2015 11.39 hod. | 90.180.98.x
Tak mě naopak Salmingy dost zklamaly. Měl jsem je v Kladně a nakonec jsem v nich odběhl 2 km. Po delším běhu jsou prostě úzké ve špičce. Takže nakonec většina v INOV Road-x 255 a část v Newton MV3.

fotoMiloš Škorpil: Evžene, a to ti nikdo neřekl, že si máš pořídit na ultra větší boty? :). Já odběhal v Salmingách už minimálně 3000 km a u žádného tipu (a to mám haksnu pěkně rozcapenou), jsem tenhle problém neměl.

Petra | 27. 7. 2015 15.02 hod. | 188.123.99.xxx
Dakujem za tip na moje nove topanky, budem silno o nich uvazovat :)

Peter | 27. 7. 2015 13.22 hod. | 90.181.184.xx
Musím so všetkým v článku súhlasiť. Reklamu na Salmingy som videl po prvýkrát začiatkom minulého roku a hneď som si ich aj kúpil – rovno dva páry Speed a Distance. Okrem toho, že som konečne bez problémov zohnal moju veľkosť, tak mi okamžite výborne sadli na chodidlá. A odvtedy v ničom inom nebehám. Dokonca som raz bežal trailový závod v Salming Distance a boli stabilné aj v teréne (v tej dobe ešte v ponuke trailový model nebol).

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků