logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Devět tipů, jak zvládnout Red Bull 400

Devět tipů, jak zvládnout Red Bull 400

Extrémní výběh na vrchol skokanského můstku už buší na dveře. Co byste měli ještě vědět před startem? Jak se poprat se 400 metry, které vás budou v sobotu 15. srpna 2015 dělit od cíle na vrcholu můstku K120 v Harrachově, vám poradí přední český triatlonista a ambasador závodu Jan Kubíček.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. 1. Nebojte se toho
 2. 2. Bude to bolet
 3. 3. Rozvrhněte síly
 4. 4. Správně se obujte
 5. 5. Myslete na cíl
 6. 6. Používejte ruce
 7. 7. Nepředělávejte své stravovací návyky
 8. 8. Dbejte na pitný režim
 9. 9. Nechte si prostor pro regeneraci
 10. Harmonogram – Red Bull 400, 15. srpna 2015

Honza poskládal návod na základě mnoha let závodění, zkušeností s přípravou na terénní triatlony a svého osobního zážitku z loňského ročníku.

1. Nebojte se toho

Ať už budete v jakékoli kondici, buďte v pohodě. Je to závod na čtyři, pro někoho možná na dvanáct minut. To se dá přežít. Vzhledem k výjimečné atmosféře loni skoro nikdo nevzdal a i ti nejpomalejší a nejméně natrénovaní se dostali až do cíle.

2. Bude to bolet

Procházka to samozřejmě nebude. Je to stěna. Nohy vás budou pálit a budete popadat dech, ale až to poleví, přepadne Vás skvělý pocit. Pohled z můstku do krajiny po sportovním výkonu je úžasný.

3. Rozvrhněte síly

Je to jako vyběhnout do desátého patra. Pokud to neděláte každý den, je hloupost nasadit hned na začátku sprint. Ale je dobré mít nějakou počáteční rychlost, abyste se nezastavili hned pod kopcem. Nepřepalte rovinku, a pokud budete mít na bubnu rezervu, postupně přidávejte na tempu. Pamatujte si ale, že po výběhu pekelného bubnu máte před sebou pořád skoro polovičku!

4. Správně se obujte

Nejvhodnější jsou trailové boty s hrubým vzorkem. Dobře fungují např. staré kopačky s gumovými kolíky, které se do trávy pěkně zakousnou a nepodklouznou. Pokud bude sucho, rozdíl ještě tolik neoceníte. Ale jestli zaprší, v normálních botách budete bojovat o každý metr.

Devět tipů, jak zvládnout Red Bull 400

5. Myslete na cíl

Závod se nevyhrává na spodní rovince, která má 56 metrů, ale i zde dá hodně ztratit. Nenechte se úplně strhnout davem. Vzhůru na můstek vede několik cestiček. Vyberte si jednu z nich a moc nemanévrujte. Zaprvé to v prudkém a nestabilním terénu moc nejde. Zadruhé vám to bude brát energii.

6. Používejte ruce

Samozřejmě ne hned, ale při náběhu do bubnu je to už nutnost. Stylem opice to zvládala většina borců i borkyň. Někdo nasadil i rukavice. Pokud je někdo bude chtít použít, doporučuji lehké, celoprstové cyklistické.

7. Nepředělávejte své stravovací návyky

Spousta lidí zpanikaří a začne držet různé diety. Nebo dokonce přestanou jíst maso a jiné důležité látky, na které je jejich tělo zvyklé. To většinou vede k tomu, že nemají energii a výkonnost jde dolů. S odporem snědená ovesná kaše nadělá hůř než s úsměvem snědený párek.

8. Dbejte na pitný režim

Pít můžete téměř cokoli a pořád to bude o moc lepší, než když pít zapomenete. Každý má obvykle svůj vlastní oblíbený nápoj, díky němuž do těla dostane tekutiny, potřebné látky a energii.

9. Nechte si prostor pro regeneraci

Poslední týden před výběhem si nechte na regeneraci. Závod je hodně intenzivní. Pokud si před ním neodpočinete od tréninku, výkonnost půjde spíš dolů a budete akorát frustrovaní.

Harmonogram – Red Bull 400, 15. srpna 2015

 • 9:00 – 10:30 Vydávání startovních čísel
 • 11:00 Kvalifikační kola mužů a hasičů
 • 15:00 Finále šťastných poražených: celá vzdálenost muži
 • 15:15 Finále B: celá vzdálenost muži
 • 15:30 Finále smíšené štafety
 • 15:45 Finále štafety muži
 • 16:00 Finále štafety hasiči
 • 16:15 Finále celá vzdálenost ženy
 • 16:30 Finále celá vzdálenost muži
 • 17:15 Slavnostní předávání cen
 • 20:00 Afterparty: stan přímo pod můstky

Více o závodu včetně videí a fotografií na www.redbull.cz/400

Více fotografií a fotografií ze světa Red Bullu najdete na www.redbullcontentpool.com

bezeckaskola. cz foto
 • přečteno: 3248/3127×
Devět tipů, jak zvládnout Red Bull 400

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
 • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
 • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků