logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máme plné ledničky, tak ještě sofistikovaně podráždit naše chuťové pohárky

Máme plné ledničky, tak ještě sofistikovaně podráždit naše chuťové pohárky

Když se někdo v chudé části Afriky nějakým nedopatřením dostane do kontaktu s obsahem evropských televizních kanálů, zjistí, že se téměř všude vaří. V první chvíli si možná pomyslí: ti Evropani mají stejný hlad jako my, ale na rozdíl od nás mají co do hrnce.

Těm bystřejším ovšem brzy dojde, že tady nejde o normální kuchařské návody na to, jak připravit rodině večeři, nýbrž o sofistikované dráždění chuťových pohárků hlavně proto, abychom se nenudili.

V současné Evropě to vypadá jako na palubě jedné luxusní zaoceánské lodi – té, o které si její budovatelé mysleli, že je nepotopitelná. Pro její horní palubu bylo typické, že se často jedlo a pilo a tančilo a nezávazně konverzovalo. Možná se taky vedly nějaké ty business talks, ale hlavně proto, aby se do budoucna zajistily prostředky na tento dekadentní životní styl.

V Evropě dvacátého prvního století se na bohatství společnosti podílí nesrovnatelně větší počet lidí než ve všech stoletích předcházejících. Všudypřítomná prosperita zlidověla natolik, že se televizní kuchtíci považují za VIP a z televizních moderátorů se stávají respektovaní poradci v oblasti životního stylu.

Máme plné ledničky, moderní auta a vysokoškolské tituly na zvonku. Co nemáme, je rozumná míra porozumění pro ty, kteří měli tu smůlu, že se narodili ve špatné části světa.

Naše dosavadní hysterické reakce směrem k Afričanům připlouvajícím na potápějících se lodích byly až dosud motivovány zejména strachem. Nechceme přijít o to, co máme, protože když se rozdělíme, budeme mít o něco míň, že jo? A vůbec – dejte nám s tím pokoj! Ať se postará Evropská unie, ať příslušná komise zasedne a rozhodne o přidělení příslušné částky peněz na vyřešení tohoto problému. Nechceme mít tyhle starosti, chceme mít čistou hlavu. Večer jdeme do divadla, o víkendu jedeme na chatu a v létě letíme na dovolenou. Nevíte náhodou, jestli to bude v Řecku levnější, když teď mají tu ekonomickou krizi?

Obávám se, že v době stěhování národů si s tímto pohodlným myšlením nevystačíme. Doba dotační možná brzy skončí. Ostatně prosperující lidé, prosperující firmy, prosperující města a prosperující státy nepotřebují čerpat nějaké dotace. Čerpat dotace potřebují vyčerpaní lidé, vyčerpané firmy, vyčerpaná města a vyčerpané státy.

Oslabená solidarita stále větší části občanů Evropské unie (srovnejme s neutuchajícím podporujícím apetitem velké části občanů Spojených států!) možná pramení právě v tom dotačním systému založeném nikoli na zdravém principu, že nečekám na Godota z Bruselu, ale dělám na maximum pro sebe a o přebytek se dělím s potřebnými, ale na nezdravém principu, že předem spoléhám na pomoc zvenčí.

Počínající stěhování národů je dobrou příležitostí k tomu, abychom změnili toto pasivní a pohodlné paradigma, abychom v sobě uprostřed problémů s přílivem imigrantů začali objevovat granty, tedy velkorysé muže a ženy, kteří se nebojí pomáhat tonoucím, i když se zdá, že silný proud může přivodit utonutí i jim.

Článek vyšel 19.8.2015 na Neviditelném psu a vychází se svolením autora

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 6842/6535×, 3 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jirka | 2. 9. 2015 11.00 hod. | 195.113.181.x
Omlouvám se za neběžecké téma, ale běženecké. Když už to sem bylo někým vneseno a když už mně přišel odkaz na zajímavý článek ...
I kdybychom připustili, že to bude pro Evropu obohacení, tak pro země původu to bude zase krok dolů ...
netky.sk/clanok/video-odbornik-na-priklade-so-zuvackami-vysvetluje-preco-je-prijimanie-utecencov-nezmysel

Jirka | 24. 8. 2015 8.26 hod. | 195.113.181.x
Naivní

Radovan Zelenc | 19. 8. 2015 17.06 hod. | 193.87.75.xx
Dobrý deň.
Problém nie je v prisťahovalectve,ale že ich je naraz veľa.Ja z cudzincov
nemám strach,lebo sú obohatením.Preto je potrebné správne uplatňovať azylový zákon.Ale nie tie nezmysly ,ktoré propagujú nacionalisti a iní.
Treba si priznať,že europsky spôsob života tiež nie je ideálny.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků