logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vyslanci pro Paraple – Martin Lukeš, Liberecký kraj

Vyslanci pro Paraple – Martin Lukeš, Liberecký kraj

Rozhovor s vyslancem centra Paraple Martinem Lukešem z Libereckého kraje.

Co tě přimělo, stát se vyslancem pro Paraple?

Líbí se mi už samotný nápad. Proto jsem se také připojil, když jsi běžel v roce 2007 z Pece do Pece. Tenkrát se mi podařilo během krátké doby vybrat přes 5000 korun. Doufám, že se to letos podaří překonat.

Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?

Někde jsem četl, že u nás v současné době působí víc jak 200 nadací. I když si u některých nejsem zcela jist, zda jim svěřené peníze vynakládají vždy účelně, tak myslím, že je práce většiny z nich potřebná. Já osobně jsem přímou finanční částkou přispěl nadaci Paraple a Člověk v tísni. Také jsem poslal nespočet DMS zpráv a u nich to nerozlišuji.

Víš něco více o nadaci Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?

Když jsem přispěl už v roce 2007, tak jsem se také zajímal, jak nadace funguje a vím, že nadace pomáhá lidem ochrnutých po poškození míchy. Jedná se mimo jiné o poradenské služby, rehabilitace, kurzy na PC nebo sportovní akce.

Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?

Vlastně ani nevím, setkávám se s nimi denně a tak to beru jako samozřejmou věc.

Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?

Mám zákazníka, který má postiženého syna a když vidím, jak se svým osudem bojuje i tento sedmiletý klučina, jak i na vozíku se v rámci možností snaží dělat vše jako jeho zdraví vrstevníci, tak to zaslouží ohromný obdiv. Denně se také potkávám se sousedem vozíčkářem. Ten má svoji trafiku, jezdí autem, je vášnivý rybář, prostě se snaží žít naplno. To jsou lidé, kteří ani nechtějí, abychom je litovali, jen v některých chvílích potřebují malou pomoc. Jen si třeba zkuste sednout na židli a oškrábat si v zimě u auta namrzlé sklo. A to na nic nečekám a rád to tomu sousedovi udělám.

Co pro tebe představuje běh?

Běh a vůbec sport je dávno nedílnou součástí mého života. Vlastně života celé mé rodiny. Běh mě nejenom udržuje ve výborné fyzické kondici, ale zároveň je to výborná relaxace. Je to nádherné, běžet potichu lesem a vnímat jeho život, potkávat lesní zvěř. Krásně si u toho vyčistíš hlavu.

Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?

Napsat konkrétní dobu, od kdy běhám, asi dost dobře nelze. Vždyť téměř každý z nás hned po tom, co se naučil chodit, se i rozeběhl. Běh a chůze jsou přeci ty nejpřirozenější lidské pohyby. Jen většina z nás na to nějak pozapomíná. No ale vážně s během jsem začal v sedmý třídě základní školy. Tenkrát jsem při běhu na 1500 m všem utekl a zaběhl asi dost dobrý čas (už si ho nepamatuju), protože mě hned tehdejší učitel tělocviku, který byl trenér vrhačů v TJ Liaz, vzal na trénink běžců. To, že jsem si běh na stadionu neoblíbil, ale utekl do přírody, je již jiná kapitola.

Co podle tebe může běh a běhání člověku dát – přinést?

Asi jsem na to částečně odpověděl už v šesté otázce. Je to vylepšení fyzické kondice, relaxace, může to samozřejmě pro někoho být i úprava svého vzhledu, když chce zhubnout. Těch důvodů, proč běhat, by se našlo spousta, jen záleží na každém z nás, jestli ho chceme slyšet. Jo a v neposlední řadě je to setkávání s většinou skvělými lidmi a poznávání nových.

Máš nějaký slogan – heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu, vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?

Přiznám se, že jsi mě trochu zaskočil, protože nad tím jsem ještě nepřemýšlel.

Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci nadaci pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.

Teď hned vysypat z rukávu nový nápad asi není dost možné. V době, kdy jsou charitativní koncerty a další kulturní akce, charitativní sportovní akce a český vynález charitativní DMS, je asi těžké rychle vymyslet něco nového. Rozhodně bych byl ale pro to, aby se do těchto akcí zapojili více i sami postižení. Možná by to mohl být i podnět pro PIM uspořádat v rámci maratonského víkendu i závod pro vozíčkáře.

Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?

Myslím, že kromě Prahy tu nemá žádný jiný kraj tak výraznou dominantu jako kraj Liberecký. Asi nebude Čech, který by nevěděl, kde je Ještěd. Ale to rozhodně není jediná zajímavost v našem kraji. V Liberci je krásná zoologická i botanická zahrada, jsou tu zajímavá muzea a to nejen v Liberci. Samozřejmě nádherná příroda – Jizerské hory, které jsou přístupné i pro vozíčkáře a Český ráj. A je tu možná další turistická zajímavost, neznám místo, na kterém by byla taková koncentrace rozhleden, jako kolem Jablonce nad Nisou a v Jizerských horách. Přijeďte a posuďte to sami.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Vyslanci pro Paraple

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků