logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Salming Distance. Švéd nekecá

Salming Distance. Švéd nekecá

Ještě docela nedávno mě pojilo s Vikingy jen několik mlhavých vzpomínek. První z nich se datuje do mých chlapecky hokejových časů. Džegr byl sotva starší dorostenec, takže jsem dokonce i při domácích stolně hokejových řežích, nevím proč, poměrně stranil švédským barvám. Poté Švédy velebil pro změnu kolega z práce – florbalista, který svoji plastovou hůl salming za iks tisíc korun nosil obřadně jako dýmku míru. Když mi ji jednou, zřejmě v duševním bezvědomí zapůjčil, rázem vynikla moje vyhlášená práce zápěstím...

Pak se na pár let ochladilo. Dorazily druhohory a třetihory... Najednou vám koukám do zrcadla, v něm vytrvalec, od hlavy k patě v pracovním úboru od adidasu pokukující po nějakých slušných botách pro běžecký volný čas. To aby noha hýčkaná samojedinou technologií – byť věrně oblíbenou a osvědčenou – dočista nezlenivěla. Protože, při vší úctě k pruhovanému etalonu, i v běhu se holt střídat taky někdy musí.

To zrcadlo viselo, tradá, v karlínském obchůdku Salmingu.

Jako první věc mě praštil do nosu stisk ruky prodejcovy. Pouze a jenom jím bylo stvrzeno Milošem předdomluvené otestování kteréhokoliv zvoleného modelu. Taková gesta se v dnešním světě sešněrovaném smlouvami už moc nenosí.

Hned pak oči i nohy vybraly model Distance. Kdyby nic jiného, už jen samotný název zněl nadějně. Dostály boty slibu z reklamního sdělení na webovkách s tím, že jsou stvořeny k dálkám? Čtěte dál.

Mimochodem, internetová prezentace mě dostala hned na první pohled. Skutečně, tak vyšperkovaný portál se hned tak nevidí. Což o to, pochválit svůj vlastní výrobek svede každý. Ale oni tam mají cosi jako běžeckou akademii a v ní do poslední drobnosti vysvětlený pojem „přirozený běh“, že by ho pochopila snad i stonožka. V ukázkových videjích pro podtržení přirozenosti pohybu chvilkami pobíhají i samotné kostřičky! Fakt hustoles, tohleto.

No, to vybavení do toho prostě tak nějak zapadá. O čemž přijde řeč záhy.

Zdržím se pustých sdělení, třeba jak se činil designér a kolik boty váží. Okaté barevné odstíny mohu, žlutozelená přesně padne i k mým týmovým barvám. Boty jsou lehoučké nejenom na papíře, ale hlavně pocitově.

A pokud se jejich vlivu na běžeckou funkci týká? Už jsem vyzkoušel většinu značek na zdejším trhu. Plus mínus tuším, co které botky umí a nesvedou. Přiznávám jistou netečnost vůči minimalismu a dalším módním výstřelkům. O svém zrození k běhu jsem dozvěděl, aniž bych přelouskal 280 McDougalových stránek a začal si kvůli tomu obvazovat chodidla mišelinkou. Pod nártem mám raději DOBŘE podestláno.

V zásadě už dneska fakt je z čeho vybírat.
Ale Salming Distance jsou prostě... JINÉ.

Víte, ony člověka svým způsobem až vychovávají. A hezky zkraje, už jenom ty tkaničky jsem konečně začal provlékat i posledním párem dírek. Boty pak na tlapě noze mnohem lépe sedí, aniž bych je musel utahovat svěrákem.

Při samotném prvním vyběhnutí mě pak upoutala bezprostřední odezva. Ne, není to nepohodlné. Odpružení funguje asi jak má. Ani moc, takže to není tupé a nesvádí k dusání, ani málo, takže to není cupitavě tvrdé. Člověk prostě přesně ví, co se mu děje pod nohama.

Vždycky dávám botám důvěru a čas, musíme se přece navzájem představit a poznat. Na soudy je čas několik stovek kilometrů. Nyní soudím, že abyste si myšlenkologii Salmingu oblíbili, musíte ji nejprve pochopit. Díky ní snáze poznáte, jak pracují vaše nohy a co si o tom myslí vaše tělo. Přesněji řečeno, jak celý celek fungovat má. Hned poté se boty spárují s chodidly a je to.

Věcně řečeno, salmingy výborně navádí nohu rovně, slušně odvalují a díky dobré vyváženosti posílají paty hezky vzhůru. Pokud běžíte dobře – uvolněně, aktivně, přes prostředek, přirozeně. Konstrukce bot je stejně jednoduchá a přitom promyšlená jako běh sám.

Poměrně příjemně překvapila i výdrž. Po nějakých 700 stovkách kilometrů nepozoruji náznak opotřebení. Dokonce ani zvnějšku, kde po takovém čase většinou začínám mít nouzi o podrážku. Distance slouží pořád stejně. Vzhledem k tomu, jak nerobustně vypadají, přiznávám, že jsem to ani nečekal.

Kromě takového toho souvislejšího pobíhání se mi však osvědčily zejména při závodech! Byť vlastně kráčí o tréninkovou botu, 240 gramů věru není žádná tíha. A pokud se nohy roztočí, jak se sluší a patří, pocit proaktivního pohodlí jest takřka dokonalý. Prohnal jsem je po sluníčku v Hradci Králové, propotil jsem je i ve Schwandorfu, náhoda to zjevně nebyla. Pokud tohle umí tréninková bota, zajímalo by mě, co pak musí vyvádět modely jménem Speed či Race!

Jedinou věc bych s dovolením připojil. Není to ani tak výtka, jako spíše pochopitelný postřeh. Týká se dnešního zaklínadla jménem drop neboli sklon podrážky. Většina soudobé produkce se pohybuje v rozmezí 9-14 milimetrů. Salming vyznává takřka výhradně koeficient 5, boty se však přimykají k podlaze nejenom statisticky, ale především pocitově. Citlivější jedinci odkojení „podpatkovou“ klasikou přece jenom mohou zkraje cítit lehce zvýšené napětí v lýtkách atakdále.

Boty navíc fungují oproti druhým trochu jinak. Vlastně přirozeně. Je to jako s každou změnou. Je třeba si s nimi potykat pozvolna, zlehka. Poprvé na 30, podruhé 40, pak 50 minut. Ale nechá se to. Nebavíme se tu o žádné změně ve stylu megaminimalismu.

Souhrn dojmů. Jsou kroky, které nejdou vzít zpátky. Zpětně toho vedoucího do karlínské Jednadvacítky rozhodně nelituji. Zajímavá zkušenost.

Vlastně to nebyl pouze test bot. Byla to zkouška jedince, který se nijak netají věrností k odkazu pana Dasslera. Tři pruhy bych s dovolením neměnil, prostě už ke mně tak nějak patří. Salming – už právě pro tu nezbytnou pluralitu v botníku – se mi však vpil do krve také. A víte proč.

Salming Distance. Švédové nekecají

Švédové prostě nekecají. Narozdíl od většiny ostatních nevyrábějí „zaručeně průlomové“ boty. Vyvíjejí to, co je tomuto národu tak nějak přirozené. Coby milovník autíček bych to přirovnal k volvu. To si taky nepotrpí na oslnivou reklamu, ale jakmile se svezete, už nechcete vystoupit.

Michal "Vydra" Vítů foto
  • přečteno: 11071/10574×
Salming Distance. Švéd nekecá

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků