logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Na začínání je krásné to, že všechno, co zkusíte, je nový osobák

Na začínání je krásné to, že všechno, co zkusíte, je nový osobák

Trvalo mi dlouho, než jsem se smířila s tím, že už neběhám, co jsem běhala. Dlouho jsem odmítala uvěřit, že prostě situace (nejen ta životní) se změnila a moje časy jsou nenávratně pryč…. Znovu začínání mne unavovalo, a marné pokusy dostat se na vysněné původní tempo mne nutily znovu a znovu to vzdávat. Asi to zná každý, kdo měl někdy (většinou neplánovanou) větší pauzu…

Je to cca 8 týdnů, co jsem vzala do ruky knihu Běh pro ženy a v ní si přečetla sice asi jednoduchou, nicméně pro mne hlavně kouzelnou formulku (která, přiznám se, mne dříve nenapadla) – a to, že běhat můžete, jak chcete – 10 m, 10 min, půl hodiny, hodinu… Ale hlavně pravidelně. Řekla jsem si, ty jo, 10 min denně dám. No a nedala – alespoň ne na poprvé. Ale zato každý den… Nebo spíš téměř každý den. Postupně jsem se dostala k tomu, že jsem „uběhla" 5 km za 45 min. No přiznám se, že jsem z toho byla dost hotová a chtěla s tím vším praštit. Pak jsem si řekla, že „do včera" jsem nevěděla, že to „běžím" 45 min a měla jsem prostě čistou radost z toho, že to „běžím“, tedy že opravdu jdu ven s cílem běžet, a že se o běh opravdu snažím…

Pár známých lidí mne podpořilo. Dan Orálek, úžasný to běžec a trenér, mne potěšil větou: „Děláš to dobře“, a tak jsem pokračovala ve svém každodenním snažení se o běh. Bylo celkem jednoduché vyběhnout u nás v přírodě (tedy u rodičů na Šumavě), ale bylo třeba udržet běhání v pravidelnosti i u nás doma, tedy ve městě, v kterém jsem toho nikdy moc nenaběhala… Moc mi to fakt nešlo. Když už se mi podařilo vyběhnout, tak jsem po 2 km plynule přešla do chůze. Začala jsem tedy alespoň chodit pravidelně plavat. S tím mi pomohl úžasný místní nadšenec, Milan Černý, který se tu stará o místní triatlonové naděje, a protože taky běhá, motivoval mne, abych šla na závody.

Protože jsem měla problém uběhnout 2 km v kuse, inspirovala jsem se během Modřanskou roklí, kde se běží 2 km do mírného kopce a pak zpět – takže to byly 4 km. Díky podpoře Petry a Kamila Kotlíkových, kteří se o nás v Praze postarali, jsem se opravdu postavila na start a cíl byl jasný, i když mi ho většina místních běžců nevěřila. Cíl byl doběhnout. Tedy přesně řečeno, běžet celou cestu… A věřte, nevěřte, připadalo mi to hoooodně daleko. Vystrašil mne fakt, že je značen každý 0,5 km – myslela jsem si totiž, že už jsem na 1. km a ono ne. Taky bylo zvláštní, jak mne neustále někdo předbíhal (startovalo se totiž intervalově po 20 s, a přesto mne předběhlo 12 lidí). V cíli jsem měla ohromnou radost, neboť cíl byl splněn a já měla nový osobák – 4 km v kuse:-).

Pak jsem přidala Kardioběh v Plzni – bylo to vlastně 6 km, neboť jsme trochu zakufrovali, ale radost a krásný pocit ze splněného cíle byl fakt na místě. Neptejte se mne na čas, protože ten sice byl lepší než očekávání, ale nebyl vůbec důležitý – totiž ten by mne rozplakal, ale fakt, že jsem na začátku a postupuju pomaloučku vpřed, mne drží nad vodou, nebo spíš nad běžeckou tratí:-).

Takže další výzva – začala jsem se snažit s Honzou z Plzně, řekla jsem si, že zkusím další aktivity na podporu běhání… Společně jsme se vydali na místní hodinovku. Dan říkal, ať zkusím držet tempo 5:50 – takže jsem s tím tempem začala. Honza byl přesvědčen, že bych mohla běžet rychleji… bylo to jedno. Věděla jsem, že bez ohledu na to, jak to dopadne. si zaběhnu osobák (počítáno od nového začátku před pár týdny). V každém kole na mne volala moje zapisovatelka kol Lucie, za kolik jsem to kolo měla, snažila jsem se je mít všechny pod 2:20, což bylo náročnější, než jsem čekala, alespoň do 5. km. Na 5. km na mne zavolal Honza, že teď to začne bolet, ale opak byl pravdou, teď se to uvolnilo a začalo to jít, co jít, běžet – dokonce jsem běhala kola kolem 2:10 až 2:05 – šlo to samo. Proběhla jsem 10. km a dala si takový menší výklus, do konce hodiny ještě zbývalo pár kol a tak jsem se posnažila, ale 11 km za hodinu jsem fakt nedala – de facto je to nejhorší (tedy nejpomalejší) hodinovka v mém životě. No a co – mám radost, páč mám nový osobák a věřím, že to půjde teď už jen líp a líp. Před pár týdny bych nevěřila, že uběhnu v kuse 10 km, já je dokonce dala několik minut pod hodinu. No řekněte, není to krásné, znova začínat? Sbírat nové osobáky a snažit se o nové a nové úspěchy? Přeju všem, co váhají, ať začnou, stojí za to vydržet – je to pěkný pocit, daleko lepší, než prostě „házet flintu do žita“. Ať vám – nám to běhá.

DagmarKa Kodýtková foto
  • přečteno: 3010/2870×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics140
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike63
Salming380
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků