logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Ideologie v nás

Ideologie v nás

Asi ten únor je fakt revoluční :). Nechtěně jsem se připletl do několika „konfliktů“ zdravého životního stylu, kdy zastánci a misionáři správného – tedy sportovního a zdravého života – útočili na ostatní kolem :). Aby nám všem (lamám a obyčejným lidem) řekli, co děláme špatně, jak správně máme žít, co máme dělat. Až mi to připomnělo vývoz „revoluce“ :) a stejně jako nemusím žádné církevní misionáře, ani misionáře operačních systémů, tak nemusím ani tohle … :).

A to musím podotknout, že nejen běhám rád, ale i rád si s kamarády o běhání povídám, pečlivě se hlídám, abych někoho přesvědčoval nebo nedej bože (či příroda), abych mu říkal, že by měl běhat, nebo že musí sportovat.

Nic se neděje náhodou a furt mě zaráží, že hodně podobné věci zažívají spřátelené blogy:), ale asi je něco ve vzduchu, říkám si to stále. Militantní běžci :) asi v této době razantněji prosazují své názory a tak se dozvídáme: … že by půl maratony, maratony či různé „běhy“ měly mít silné požadavky na čas a kondici závodníků, … že upadá průměrný čas dokončení maratonu, … že člověk, který nedá maraton pod… 4 h, 3:30… (tady bych chtěl doplnit, že silně záleží na PR diskutujícího) není vlastně maratonec a měl by si to rozmyslet, někam zalézt a neukazovat se :)!

Je to sice smutné, možná to může i pár začátečníků odradit, ale zase je to i takové vesele české :). Ti bojovníci za běh „opravdový“ si vůbec neuvědomují, že bez nás, nadšenců, lam a začátečníků by většina městských maratonů neexistovala, že by jejich běžecké nádobíčko stálo asi 2x tolik apod. Kdo si kolem kupuje ve velkém furt běžecké oblečení, kdo dělá ty davy na podobných akcích a tím získává sponzory pro podobné akce? Ano správně. My obyčejní! My začátečníci, šneci, lamy, želvy či jak si kdo říká :). Určitě běháme pomaleji než ti „správní“ běžci, ale nemyslím si, že míň radostně, s menším nadšením, s menším úsilím, bojem s překážkami … Všechno je relativní, jak může někdo odsuzovat jiného nadšence a brát mu jeho právo na ½ maraton :), taková blbost!
Musel jsem si to napsat do deníčku, bylo to ve mně jako v koze, tedy jako v lamě :).

Proto zde lamí výkřik -- Nenechme se tím nikdo odradit, zblbnout ani jedním ani druhým směrem. Prostě si to užívejte. My duševní běžci přeci víme své … :)

Tento týden byl takový správně odpočinkový, běhal jsem celkem lehoučce, ale o to intenzivněji a nově. Můj nový kolega je takový správný člobrda, pochopitelně běžec s PR kolem 3 h na maraton, skromnej, příjemnej :) … Ve středu jsme spolu místo oběda dali jen tak rychlejších 9.5 km podle řeky, ale pozor, on měl five fingers vibram a navíc většinu cesty běžel bos! A tím svým skvělým, nemilitantním způsobem :) mě doslova získal, jsem natěšený, že vyzkouším jednak běhat postupně bosky, ale hned jsem si koupil poslední petiprstky, co byly v Praze

Udělal jsem si děsnou radost, je to neuvěřitelný, hned zkouším na pásu a vzal bych je i ven, ale musím opatrně, aby se mnou moje nejmilejší manželka [jasné slunéčko :)] ještě mluvila. Jako každá správná žena už je zvyklá na ledasco, ovšem v ranních mrazech vybíhat ven v prstových ponožkách s tenkou podešví je silnější kafe … Ale jdu do toho a budu informovat o mé postupné cestě k bosému běhání … Ale fakt postupné … :)

Ale k tomu „řádění“… vzpomínám si na oblíbenou hru za mých studií … Já s kamarády jedu tramvají, údajně mě doprovázejí na schůzku s mojí dívkou (u ní doma). Opuštěný byt a já nezkušený mladíček, který se umí červenat (vždycky jsem trapné role hrál jen já, asi že i tohle jsem si uměl užít? :). Po cestě se postupně s radami, jak postupovat, co dělat, co říkat a jak se chovat … přidávali spolucestující a když jsme vystupovali, tak už mi celkem tradičně radila celá tramvaj :)!!!

obrázek

Ale zase k běhání … Po středečním výběhu a čtvrteční radosti s five fingers, jsem je hned v pátek vyzkoušel na páse. Neuvěřitelný, hned mi to ukázalo, že na pravé noze, co mě občas zlobí chodidlo, tak došlapuju úplně špatně :), na hraně nohy u malíčku se mi udělal úplně krvavý puchýř :), ale samozřejmě skvělý pocity. Na nohách unavený úplně neznámý svaly, jak člověk došlapuje víc na špičku, levá noha mi jde úplně skvěle, ještě tu pravou:). Ale všechno má svůj čas.

Samozřejmě v pátek to asi nebylo optimální, protože dneska (v sobotu) byla Kbelská 10 a den před tím si něco způsobit na noze není asi to pravý ořechový, ale já to nezastírám, jsem lama :). A tak když jsem ráno vstal a podíval se do toho bílého šílenství, tak mě zachránilo před uvažováním ano/ne to, že jsem slíbil Jurajovi a Fabiovi, že je vyzvednu a dovezu do Kbel.

obrázek

Už jenom odhrabování auta naznačilo, že možná letošní Kbelská 10 se chce zařadit do nějakého severského či transsibiřského běžeckého seriálu. Určitě je to proto, že Anička (Mrazivý Vítr, aneb Tuuli Pakkanen) známá jako zastánce pravého severského běhání, se přihlásila na tento běh. Jen upřesňuji, v severském běhu se do mínus 10 běhá v tričku a trenýrkách a při teplotách nad nulu už jsou zapojené probíhací sprchy, aby se závodníci mohli v těch hicech drobet ochladit :).

Nebudu psát o závodě, určitě to řada z vás popíše líp a těším se na postřehy ostatních. Naše skupina? I když jsme si všichni – Fabio, Juraj i já – přiznali, že nebýt toho, že jsme byli domluveni s ostatními, tak bychom asi zůstali doma :) … Ale nakonec všichni velmi spokojeni. Fabio (tentokráte obutý v lehkých botách) :) nás všechny deklasoval s 41 min, já jsem byl připraven ohlásit PR (v nejhorším na sněhu :) ), nakonec neuvěřitelně skvělých lamích 45:55, Juraj pár vteřinek za mnou. Prostě celková skvělá nálada:).
Jaru zdar!

obrázek
Já jsem ten nej nejstarší nabalený červený sněhulák, Juraj (Ďuri) je uprostřed a Fabio v modrém to jistí zleva.

PS. Sice jsem neměl číslo 12, ani 34, dokonce ani 56, ale pozor 78! Hned mi připomnělo říkanku při rozdávání karet … 78 polib p.del kosům :).

Další veselé příběhy ze života i z běhu si můžete přečíst od Honzy na 12HONZADE; 24HONZABĚŽÍ

12 Honzade foto
  • přečteno: 19207/19024×, 3 komentáře
Ideologie v nás Ideologie v nás

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12honzade | 10. 3. 2010 10.42 hod. | 195.113.13.xx
No ja urcite nebudu „bos“ bezec, ale takove ty kratsi vyklusy v parku, v prokopskem udoli, v lese.. to bych v tech vibramech rad delal. Abych vnimal vic to, po cem beham.. proste si to uzil.:)
Ale znova rikal, nerozumim tomu, byt je nadherny clanek v poslednim cisle NATURE (Milosovi jsem jej posilal), kde je celkem hezky udelana analyza boseho behani.. Ja nejsem ideolog, prosta lama:), proto to samozrejme zkusim, postupne, polehoucku a hlavne tak na vyklusy a na „kochani":). 12:)

jamarek | 10. 3. 2010 7.42 hod. | 217.7.232.xx
Tzv. Petiprsty, nekdo rika- zabi boty jsem chvalil i kritizoval loni v lete na Tv Z1.Perfektni napr. na plazovy volejbal,ale na behani rozhodne nedoporucuji!!!.J.Marek

fotoMiloš Škorpil: Pro ty, kdo Jiřího Marka neznají musím říci, že Jiří je odborník na pohybový aparát, můj narovnávač (rozumněj lámač :)) takže jeho názor má určitě velkou váhu, tím ale neříkám, že musí mít vždy pravdu :). Za sebe bych ještě dodal, že pětiprstky určitě vyzkouším, ale zatím jsem přesvědčen, že jsou dobré spíše jako regenerační prvek, mohou být i dobrou pomůckou při učení se vytrvaleckého stylu běhu – naučíte se v nich správně pokládat nohu – chodidlo k podkladu, ale protože naše nohy už natolik zdegenerovali používáním bot, tak běhat už jen v nich také nedoporučuji.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků