logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

New York City Maraton 2015 „You're In!“

New York City Maraton 2015 „You're In!“

Po zkušenosti s New York maratonem z roku 2014 jsem se rozhodl zkusit štěstí v loterii i pro rok 2015 a – světe div se – začátkem března mi přišel potvrzující e-mail od pořadatele: „You're In!“. Na základě zkušeností z loňského roku jsem si pak včas pohlídal i výběr a objednání dopravy na start a pozávodní poncho, což v praxi znamená, že nechci převážet žádné věci do cíle. To jsou záležitosti, které je třeba objednat a rozhodnout s předstihem, neboť na místě je již nelze změnit.

Pak nastal den odletu. O aklimatizaci jsem příliš neuvažoval, neboť s tím většinou nemám potíže, a do New Yorku jsem vyrazil 28.9.2015. Bohužel odlet byl ráno v 7 hodin, a to znamenalo být na letišti kolem 5. hodiny ranní, takže noc nic moc a den hodně dlouhý. V Praze ráno bylo poměrně chladno a skoro jasno, ale jak Londýn, tak poté i New York nás přivítal poměrně silným deštěm. To cestou z letiště metrem celkem nevadí, ale nakonec jsem musel pěšky s kufrem na místo vyzvednutí klíče od apartmánu a následně i tam v pěkném lijáku, takže jsem toho měl za ten den docela dost. Říkal jsem si však, že musím vydržet a jít spát normálně nejdříve tak po desáté večer místního času, ale únava mě skolila o dost dříve, takže první noc pak byla taková všelijaká a ranní probuzení tím i velmi časné. Poradil bych každému, kdo nevyužívá při pohybu po městě taxi, hledat ubytování co nejblíže nějaké stanici podzemní dráhy (v USA subway, nikoliv metro). Je to velká výhoda při pohybu ve městě.

Na dopoledne jsem se domluvil s českým kolegou, běžcem Igorem, který se mnou letěl z Prahy, že se sejdeme v závodním Expu a vyzvedneme si startovní čísla. Po deštivém cestovním dni ráno vysvitlo slunce a oteplilo se, takže bunda, kterou jsem vzal ráno na sebe, skončila v batohu na celý den. V Expu, které funguje pro 50.000 běžců závodu vše funguje super, všude jsou dobrovolníci, kteří vás navigují, kam máte jít, pokud byste tápal, a výdej čísla byl otázkou chvilky. Fronty na jednotlivé skupiny čísel ve čtvrtek ještě nebyly. Poté jsme se s Igorem rozešli po areálu Expa, kde jsou obchody se sportovním, a samozřejmě především běžeckým, zbožím. Všemu vévodí obrovská prodejna firmy Asics ve velikosti průmyslového paláce na pražském holešovickém výstavišti. Ostatní výrobci a prodejci i zvučných jmen zde jen paběrkují u „malých" stánků. Ceny bohužel nejsou nijak ponížené pro závod a i v prodejnách Asics přímo ve městě jsou shodné. Po procházce městem a prohlídce Expa jsem dorazil do svého pronajatého pokoje docela unavený, ale Milošem napsaný trénink se musí dodržovat, a tak, i když už prakticky za tmy, jsem vyrazil na svůj krátký volný běh. V neznámém prostředí jsem z East Village vyrazil nejbližším směrem k vodě a k mému příjemnému překvapení zde byla velmi pěkná cyklo a běžecká stezka plná večerních běžců a k tomu i tartanový běžecký stadion s umělou trávou a osvětlením. Trénink tedy neměl chybu.

New York City Maraton 2015 „You're In!“

Další den jsem zvolnil svůj pěší pohyb po městě, protože to jistě není optimální příprava na maraton. Odpoledne od 17.30 začínalo slavnostní zahájení závodu, při kterém se koná defilé jednotlivých zemí. Po loňském roce, kdy výprava RunCzech týmu tvořila svými 20 běžci velkou výpravu, jsem byl zvědav, kolik běžců z ČR se objeví. Nakonec se nás sešlo 5, i když další, o kterých jsme věděli, nedorazili. Alespoň jsme mohli jako zástupci ČR zamávat slušně zaplněným tribunám v prostoru cíle závodu a užít si slavnostní atmosféru.

Sobota – den před maratonem. Ráno jsem se šel proběhnout na nábřeží East Village a splnil jsem poslední Milošovu radu na trénink před dnem D. Pak jsem se vydal do města, ale chodit se mi moc nechtělo, takže jsem trochu fotil místní zajímavosti a vysedával v kavárně, či později v restauraci, abych nohy pošetřil.

Neděle 1.11.2015 – den závodu. Odjezd autobusu od městské knihovny mám naplánovaný v 5:30 hod. Pro mě to znamená vstávat ve čtyři hodiny. Komplikovanější je to o to více, že zrovna tento víkend kromě Haloweenu se v USA mění čas. V ten moment nevím, který přístroj jak nastavit, aby ráno budil. Nakonec jsem se domluvil, že mi zavolala přítelkyně z Čech, kdy si ověřila, že volá ve správný čas, a to klaplo. Vstal jsem a vyrazil na metro, které jezdí prakticky celou noc, jen pochopitelně s delším intervalem. Nicméně jsem na místo domluveného srazu s českými spoluběžci Jitkou a Igorem dorazil po páté hodině a ještě asi 20 minut jsem si na ně počkal. Pak jsem se poslušně zařadili do fronty, kterou organizují dobrovolníci a nahánějí běžce do autobusů. Jak je autobus plný, odjíždí a ihned přijede další. Organizace neuvěřitelná. Na místo startu u Verrazano Narrows Bridge jedeme asi 45 minut a je cca kolem 6. hodiny, kdy vystoupíme z autobusů, znovu projdeme přes osobní kontrolu a jsme vpuštěni do obrovského oploceného prostoru startu rozděleného na tři části a označen barvami – modrou, oranžovou a zelenou, které označují corral, či vlnu. Tyto vlny pak mají různá místa startu a sejdou se až tak na 5. míli závodu, aby se srovnaly i vzdálenosti dle místa startu. Na startu čekají běžci v oblečení připomínající bezdomovce, neboť oblečení, které si běžec nepošle do cíle, se zde musí zanechat, zůstává pro charitu. V prostoru startu je obrovské množství chemických WC, ale pro 50 000 běžců to stejně končí stáním front před jednotlivými budkami. Dále jsou zde rozdávány teplé nápoje – káva, čaj, kakao, energetické drinky a gely, a také čerstvé pečivo.

New York City Maraton 2015 „You're In!“

Cca v 9:15 jsou pro běžce první vlny, tedy pro nás otevřeny jednotlivé vstupy ke startu. Část závodníků jde okamžitě zaujmout startovní pozici. Já jsem se ve své (modré) vlně potkal s běžkyní z Čech Lenkou, a tak jsme si trochu krátili čas před startem povídáním o běhání.

V 9:50 zazní výstřel z děla, místní zpěvák spustí známou píseň Franka Sinatry New York, New York a vybíháme. No zatím se chůzí posunujeme ke startu vzdáleného cca 300 m, což nám zabere tak 2,5 minuty a konečně vybíháme spolu s cca 15 000 běžci z první vlny. Po startu začíná trať stoupáním na most Verrazano Narrows Bridge, který svou délkou cca 3 km patří skoro k největším ve městě a je profilován tak, že polovina je do kopce a druhá z kopce až do Brooklynu. Teprve na přibližně 5. km závodu se sbíhají všechny 3 corally do jediné společné trasy. Probíháme tratí v Brooklynu, Quensu, Bronx, Harlem a Manhattan s tím, že se přebíhá přes uzavřené silniční mosty, ze kterých je pohled, který se vlastně pěšímu turistovi nabídne jen při maratonu. Během roku se na většinu mostů může pouze autem. Občerstvení při NYCT maratonu je zajištěno dostatkem nápojů iontového + vody na každé míli, takže to většinou dobře pokryje požadavky všech běžců. Cca na 30. km rozdávají gely a letos překvapili i nakrájenými půlkami banánů. Žádné další občerstvení na trati z bezpečnostních důvodů nefunguje. Podpora fanoušků je při tomto závodu neuvěřitelná. Tvrdí se, že je v ulicích cca 2 miliony lidí, kteří fandí od začátku do konce, k tomu vyhrávají různé kapely, prostě New York závodem žije. Závod celý není zcela rovinatý maraton, neboť mírná stoupání či klesání jsou prakticky na každém mostě. Mně hodiny naměřily cca 350 metrů nastoupaných a seběhnutých. V závěru se běžci dostanou na 1. avenue, po které se běží cca 7 km úplně rovně k v dáli jasně viditelnému mrakodrapu Empire State Building. Pak se již zahne do Central parku a to zbývají do cíle 2 míle, tedy skoro 3 km. I tam se trať různě vlní nahoru a dolu, takže zvláště v závěru je to trať dost náročná. I do cíle v posledních 500 metrech je stoupání, teprve cílová rovinka v délce tak 50 m je po rovině.

New York City Maraton 2015 „You're In!“

Cíl, konec, obrovská úleva, radost a všechny emoce, které zblízka zná asi pouze ten, kdo si někdy maraton vyzkoušel uběhnout. Pořadatelé vás nenechají se moc zastavit, či si dokonce sednout. Hned vás posunují dále a dále v koridorech, ze kterých však není možné odejít. Cca po 1,5 km se koridor dělí na ty, co mají své věci přivezené ze startu a musí si je vyzvednout, a nás ostatní, kteří po hliníkové folii obdrží tzv. post race poncho, tedy fleecovou deku, do které je velmi příjemné se zabalit. Poté konečně jste vypuštěni z koridoru na silnici vedle Central parku a můžete vyrazit (většina se však jen plouží) směrem do centra města, případně na metro, setkat se s příbuznými a přáteli apod.

Já jsem vyrazil směrem na subway a nechal se dovézt co nejblíže k mému dočasnému domovu. Po sprše a chvilce odpočinku už mi blikala zpráva od spoluběžců, zda se nechci večer někde sejít a probrat závody u sklenice piva. Zhodnotil jsem to tak, že sedět či ležet není optimální relax a vyrazil jsem pomalu chůzí zpět na metro a do centra. Večer jsme závod řádně zhodnotili, ale jelikož nás závod a každého 2 piva dost zmohla, moc jsme to neprotahovali a vyrazili do postelí. Tím pro nás skončila maratonská neděle.

Já jsem odjížděl až v úterý, a tak jsem v pondělí ráno ještě opět vyrazil na krátký regenerační běh (cca 6 km) a následně opět na prohlídku města. V úterý ráno opět krátký běh a balení, odevzdání klíčů od bydlení a dlouhá, dlouhá cesta domů.

Každý, kdo chce něco zažít, doporučoval již pan Emil Zátopek zaběhnout si maraton. Pokud jste si již nějaký zaběhli, tak pro jedinečnou atmosféru, kterou asi není možné zažít nikde jinde na světě, si zkuste zaběhnout maraton v New Yorku!

  • přečteno: 13361/11993×
New York City Maraton 2015 „You're In!“ New York City Maraton 2015 „You're In!“ New York City Maraton 2015 „You're In!“

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků