logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecký časopis „B“

Běžecký časopis „B“

Ve čtvrtek 5. listopadu vyšlo první číslo běžeckého časopisu B, který redakce – Michal Burda, Jan Havlíček a Tomáš Luňák – se svými spolupracovníky připravovala od jara letošního roku. O celém nápadu vydávat alternativní běžecký časopis se mi „otec" celého projektu, Michal Burda, poprvé zmínil téměř před rokem. Jméno běžce pro hlavní rozhovor čísla se několikrát měnilo, nakonec padl výběr na trochu neprávem opomíjenou běžeckou legendu 90. let minulého století Jana Pešavu, který je dodnes držitelem tří českých rekordů (3km 7:46.72, 10km 27:47.90 a půlmaraton 1:01:31). Do práce na obsáhlém, přátelsky vedeném rozhovoru, který jde nebývale do hloubky, se pustil Tomáš Šponar, bývalý redaktor, dnes manažer pořadu Objektiv.

Naši rodiče nás museli od malička shánět domů. My jsme celé dny lítali venku na hřišti, na kolech, hráli jsme tenis, když to nešlo jinak, tak jsme plácali míč přes zeď, hrál se hokej, jen tak na písku nebo na betonu, čutal se fotbálek… Zkrátka, byli jsme pořád v pohybu, říká v jedné z odpovědí Jan Pešava a vzápětí pokračuje: V páté třídě jsem nastoupil do sportovní školy, doma v Jablonci nad Nisou. Měli jsme výborné trenéry, kteří nás neničili, kteří nás teprve připravovali. Pomalu, ale jistě. Turistika a s ní pětatřicetikilometrové pochody, těžká gymnastika dvakrát do týdne, pohybové hry. My jsme stále intenzivně a všestranně posilovali, aniž jsme o tom věděli. Dneska to nikdo nedělá, dneska to nikdo neumí. Tohle jsou moje zkušenosti z osmdesátých let a to jsou zkušenosti generací před námi.

Moira

Volba běžkyně pro rozhovor číslo dvě je rovněž velmi zajímavá: Moira Stewartová. Dcera slavných běžeckých rodičů je zářivým příkladem rčení, že jablko nepadá daleko od stromu. Jejím největším dosavadním úspěchem je patnácté místo v juniorské kategorii na loňském evropském krosovém šampionátu a vítězství mezi ženami při letošním dráhovém mistrovství republiky na 10 km. Celý rozhovor je vedený velice citlivě Michalem Burdou, přičemž vše umocňují nádherné fotografie Bet Orten.

Ze začátku se mi běhání tak úplně nelíbilo a měla jsem k němu, no nevím, jestli odpor je to nejlepší slovo… Ale chodit klusat? S mamkou? Nemohla mě k tomu prostě dokopat. Já bývala taková líňoučká. Teď už je to spíš automatický. Když vidím třeba někoho běhat po nábřeží, tak si říkám, že bych šla hned taky, vzpomíná na své začátky v rozhovoru Moira Stewartová.

Dalším tématem časopisu je legendární sehohrabský přespolák, „Podzimní běh lyžařů“, dokreslený krásnými černobílými i barevnými fotografiemi, po jejichž zhlédnutí byste si nejraději obuli tretry a ocitli se co nejrychleji na startu.

Běh v noci

Do časopisu přispěl dvěma články i Jan Havlíček: recenzí ve světě velice populární knihy Feet in the Clouds pojednávající o britské vrchařské scéně, zejména pak o Bob Grahem Round – náročném horském běhu na 72 mil s převýšením přes 8000 metrů, a esejí s názvem „Běh v noci“. Zaujme i rozbor písně „Running Up That Hill“ britské zpěvačky Kate Bush z jejího nejslavnějšího alba Hounds Of Love (1985). Objevitelem Kate se stal v 70. letech David Gilmour, kytarista Pink Floyd. Autorem článku je Pavel Turek.

V časopisu B nechybí ani materiál o slavné běžecké obuvi Inov-8 Mudroc 290 s vydařeným linorytem Dory Čančíkové a jedním z vrcholů prvního čísla časopisu je příspěvek „Sto nočních kilometrů“ pětinásobného vítěze Velké kunratické Jana Procházky, pojednávající o noční štafetě v orientačním běhu ve Švédsku.

Originálním nápadem je i 11 černobílých fotografií botníku Radka Brunnera nafocených Tomášem Luňákem.

Časopis B je (v rozsahu 44 stran) umělecky zpracován a vytištěn ve formátu A3. Michal Burda, Tomáš Luňák a Jan Havlíček by ve vydávání časopisu rádi pokračovali v půlročních periodách. Cena jednoho výtisku je 150 Kč.

Najdou-li se mezi vámi zájemci o zakoupení prvního čísla, mohou se zastavit při nedělní Velké kunratické na hrázi u rybníka, kde bude mít redakce svůj stánek. Velkým překvapením bude jistě pro mnohé přítomnost hlavního představitele titulního rozhovoru Jana Pešavy, který sice závod nepoběží, ale rád vám věnuje do časopisu svůj autogram.

Od úterý 10.11. bude časopis k dostání v Praze na následujících místech:
v obchodě a tetovacím studiu Tribo (Lidická 8, otevírací doba Po – Pá /10 – 20 hod/), dále v prodejnách Trailpoint, Botas, Denim Heads a v kavárně I Need Cofee. Mimopražstí zájemci si mohou časopis objednat na e-mailové adrese michal@babice.sk.

Jo a zítra si můžete časopis „B“ koupit na Velké Kunratické!

  • přečteno: 11547/11039×
Běžecký časopis „B“ Běžecký časopis „B“

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků