logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak je to s tou vírou a co se jako děje v tom duchovním světě

Jak je to s tou vírou a co se jako děje v tom duchovním světě

Každý rok je to stejné. První adventní neděli přinesou média obsáhlé rozhovory s nějakými náboženskými profesionály, kterých se naivními otázkami dotazují, jak je to s tím Bohem, jak je to s tou vírou a co se jako děje v tom duchovním světě.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 2. 12. 2015

A náboženští profesionálové, obvykle dokonale izolovaní od života běžných lidí, budují verbální mosty mezi profánním a posvátným, přičemž není pochyb o tom, že na rozdíl od nás oni jsou těmi, kdo to ví a kdo stojí na tom správném břehu.

Člověk by čekal, že po dvaceti stoletích křesťanství uslyšíme od představitelů evropského náboženského mainstreamu něco moudrého, zralého a přitom praktického, ale je to stále dokola – kde budou jesličky, kdy začíná který náboženský obřad a že bychom na sebe měli být hodní.

Nic proti tomu, pokud je to tak, že naše spiritualita zamrzla na úrovni pětiletých dětí. Ale pokud to tak není, proč ta strašlivá infantilizace?

Co je ale mnohem důležitější – stále se tu vytváří dojem, že duchovní a materiální svět jsou od sebe nějak odděleny, že spolu nemají nic společného, že jsou jako peklo a ráj a že pokud chceme duchovní sféru navštívit, musí nám nějaký duchovní ženista vybudovat most.

Tohle oddělování materiálního a duchovního světa lze pochopit u průměrných zaměstnanců opravárenských ústavů, kterým se říká nemocnice, ale nemá nic společného s tím, jak to ve skutečnosti je a jak nám to popisuje Bible nebo zdravý rozum, jak chcete. Protože ve skutečnosti je to tak, že svět je jenom jeden. Všechny materiální jevy mají současně nějaký duchovní podtext a naopak – všechny skvělé duchovní myšlenky se působením lidí nějakým způsobem zhmotňují. Jedno od druhého nelze oddělit bez ztráty zdravého rozumu a osobní integrity.

Chce-li někdo šířit evropskou (biblickou) spiritualitu, měl by svoji víru, naději a lásku investovat do toho, co se za duchovní obvykle nepovažuje – do manželství, rodiny, podnikání, charity, politiky a umění. Protože tyto oblasti jsou právě ty nejduchovnější.

Článek vyšel 2.12.2015 na Neviditelném psu a vychází se svolením autora

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 7295/6901×, 5 komentářů

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pékáčko | 7. 12. 2015 22.53 hod. | 213.220.215.xx
Dobrý večer, omlouvám se Petrovi, že byl nařčen...naopak jsem rád, že reagoval vlastně podobně, tedy přečetl příspěvěk, který je "osobním" názorem a reagoval "osobně". V tom je krása svobody slova. Problém nastává, když "osobní" názor již poněkolikáté je – vymezující, manipulativní, tendenční – protože právě vinou takových "osobních" názorů se společnost radikalizuje a rozděluje. Kdo má právo říkat, kdo je lepší a kdo je horší...? Prostě jedni běhají v lese, naboso, pozadu, pomalu a jiní rychle, popředu, zúčastňují se závodů – prostě všechno je správně, když to dělají s nadšením, pro radost a poctivě. Prostě každý všechno dělá jinak a nějak a není proto ani lepší ani horší. A pro Miloše – reagoval jsme na kritiku, která proběhla v dubnu, a to na počátku září (dost dlouhé období na zakoupení kritizovaných běžeckých bot a napsání opravdu objektivní recenze)- od té doby jen na tomto webu přistály další dva příspěvky autora -řekl bych, že je více on line než my všichni...Pavel "Pékáčko" Kolbaba

Petr Kaňovský | 5. 12. 2015 0.25 hod. | 62.245.112.xx
Miloši, PéKáčko je též Petr, když ho takto oslovuješ? Já jen, aby nedošlo k omylu, že bych to snad měl být já. :-) Přeji krásný víkend.

Pékáčko | 4. 12. 2015 21.53 hod. | 213.220.215.xx
takže nic...žádná reakce...takže asi to předvádění...viz. minule

fotoMiloš Škorpil: Petře, jistě dovedeš pochopit, že jsou lidé, kteří napíší svůj názor, ale nemají čas být 24 hodin on line, aby odpovídali na komentáři ve virtuálním světě, protože třeba řeší problémy těch, co si sami nedovedou, nebo si nemohou v danou chvíli sami pomoci, ve světě reálném?!

Petr Kaňovský | 2. 12. 2015 20.15 hod. | 62.245.112.xx
Záleží na tom, v kterých mediích a s kým jsou příslušné rozhovory vedeny, mohl byste být konkrétnější? S myšlenkami uvedenými v textu bych souhlasil, pokud byste to nepojal tak, že předkládáte něco, co není obvyklé. Doporučuji třeba toto:
www.tv-mis.cz/vypis.php?serie=19&vse=1
A pokud zmiňujete oblasti, které jsou "nejduchovnější", tak které oblasti "nejduchovnější" nejsou? Křesťanskou spiritualitu mohu naplno žít kdekoliv a ve všem, kde nyní jsem, co nyní dělám. :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků