logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké středy Běžecké školy na Praze 14 – Černém Mostě

Běžecké středy Běžecké školy na Praze 14 – Černém Mostě

Tenhle projekt se připravuje už skoro rok. Pár nejbližších již o něm něco vědělo, ale pořád jsme čekali, až budeme mít zázemí, z něhož budeme moci vybíhat. Zázemí budeme mít v Plechárně na Černém Mostě (Praha 14). A celé se to rozjede ve středu 3. února. Pro ty, co to mají na Černý most trošku z ruky, pak postupně budeme přidávat další lokality, první bude pražská Stromovka, když zázemí budeme mít v Running Mall.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Stručný života běh Miloše Škorpila
 2. Běžecké středy na Praze 14
  1. Výběhy pro veřejnost
  2. Výběhy pro maminky (ale i otce) s kočárkem
  3. Kurz pro běžecké začátečníky s cílem uběhnout 5 – 10 km
  4. Kurz pro mírně pokročilé běžce a běžkyně s cílem uběhnout půlmaraton.
 3. Jak se do jednotlivých kurzů přihlásit?

Běžecké středy Běžecké školy na Praze 14 pořádají společně Běžecká škola Miloše Škorpila a Městská část Praha 14, a celé je odstartoval tento rozhovor v lednové Čtrnátce

Pokud vím, žijete mimo hlavní město, přes to se na Prahu 14 vracíte takřka domů. Můžete čtenářům přiblížit, odkud pocházíte a jak jste se dostal až do Sokolova?

Narodil jsem se a do pětadvaceti let jsem žil v Horních Počernicích, kde jsem i v tamním Sokole začal před 51 roky běhat. Do Sokolova jsem se dostal docela prostě, moje druhá manželka odtud pochází a já si nejen ji, ale i kraj západně od Karlových Varů, zamiloval, takže jsem se nakonec rozhodl tam zakotvit a žít.

Čím jste původní profesí, a jak jste se dostal k běhu? Jak vlastně vznikla vaše běžecká škola?

Původně jsem se vyučil v ČKD Praha jako stojní zámečník – svářeč, pak jsem se přihlásil dálkově na strojní průmyslovku, ale protože jsem spíše přírodovědný typ, tak z ní přešel na gymnázium a po něm váhal, zda jít na FTVS nebo přírodovědeckou fakultu. Nakonec vyhrála přírodověda, protože jsem chtěl poznat, jak to v našem těle funguje. Fakultu jsem opustil po třech letech, když se mi narodil druhý syn. K běhání jsem se dostal tak, že jsem vyhrál okresní Běh Mladé fronty a hned po tomto vítězství vstoupil do atletického oddílu. Pravda, v druhém závodě (krajské kolo Běhu Mladé fronty) jsem vybojoval (a to doslova) před svým oddílovým kolegou předposlední místo, a to ještě jen díky tomu, že on před cílem uklouzl a spadl. Právě tohle brzké pohlédnutí pravdě do očí (že nejsem zas tak dobrý) mě u běhání udrželo, protože jsem hlavně sám sobě chtěl dokázat, že jsem vítěz. Po vojně jsem si udělal trenérský kurz, a v Sokole Horní Počernice začal trénovat atletické žáky, začal běhat maratony, pak ultramaratony a při tom se stále zajímal o vše okolo pohybu, výživy, resp. zdravého životního stylu. Začal vydávat časopis Běžecký svět, pak s Milošem Čermákem v Lidových novinách připravovat seriál Maraton za čtyři měsíce, stal se spoluzakladatelem běžeckého serveru behej.com, šéftrenérem PIM běžeckého klubu a pak si řekl, že je čas na to se osamostatnit a založil Běžeckou školu.

Na Prahu 14 se vracíte v rámci projektu Běžecké školy, která je určena jak široké veřejnosti, tak i lidem, kteří se běhu věnují více. Můžete projekt představit a přiblížit čtenářům, co všechno projekt nabízí a co naopak musí člověk vložit, aby se jej mohl účastnit?

Projekt Běžecké středy Běžecké školy na Praze 14 nabídne celkem čtyři možnosti běhání, nebo chcete-li čtyři úrovně běhání tak, aby si v něm našlo svoje místo na běhání co nejširší spektrum lidí.

Lidé a především pak ti starší se často bojí začít s aktivním sportem. Jaké máte v tomto ohledu zkušenosti třeba se seniory, lidmi ve středním věku nebo naopak mladými lidmi?

Problémem lidí, kteří s běháním či hýbáním se obecně začínají po nějaké době bez aktivního pohybu, je to, že se buď velmi podceňují, nebo naopak přeceňují. Naučit je poznat správnou míru můžete jenom tím, že je necháte (ovšem pod odborným vedením – tím, že je na možné chyby a jejich následky předem upozorníte) v tom namočit čumák :). Člověk vždy potřebuje vlastní zkušenost, tu přenesenou si vyslechne, ale stejně si to musí zkusit. Obecně je pak jedno, jestli jde o juniora či seniora, důležitý je každý jednotlivý člověk – jeho povaha, a v tomto ohledu, kdy jsem pracoval se stovkami lidí, můžu říci, že mám opravdu velké zkušenosti poznat, co na koho bude platit. Přesto však raději zůstávám na zemi, protože vždy se může najít jednotlivec, který vás buď příjemně, nebo naopak nepříjemně, překvapí.

Co je pro běžecký trénink klíčové?

Pro běžecký trénink je klíčové, ostatně jako pro vše, co v životě děláme – rozhodnutí. Osobně říkám: zvednout zadek a vyběhnout! Pokud jde o čas, tak ideální je, když si člověk na běhání nebo hýbání se v jakékoliv podobě najde 45 – 60 minut obden. To však neznamená, že by musel vždy nutně běhat nebo se cíleně hýbat obden 45 – 60 minut v kuse. Klidně si to může rozložit tak, že když jede do práce, vystoupí z dopravního prostředku (jede-li autem, zaparkuje o dva bloky) o dvě zastávky dříve a zbytek dojde. To samé cestou zpět. A už má 20 minut pohybu, ani mu to nepřijde. Pak opovrhne výtahem a všechny schody vyjde – dalších 10 minut. Na nákup jde pěšky, stejně tak z nákupu – dalších 20 minut. A má svých 50 minut pohybu, ani to nebolelo. Jakmile se člověk začne pravidelně hýbat, jídelníček se mu upraví sám, neboť člověk většinou jí z nudy. Pokud jde o vybavení, tak jeho cena záleží na tom, jak si potrpí na módu. Pokud ne, vyjde ho základní v Lídlu na 1000,- Kč, ale taky jej to může přijít na 10000,-, když se nechá ve sportovní prodejně „ukecat“, že když začíná, tak musí mít jedině TOP kvalitu, která jediná mu pomůže, aby se nezranil, což je jeden z největších omylů začátečníků!

Jak vnímáte spolupráci s městskou částí, respektive Prahou 14 kulturní? Spolupracujete podobným způsobem i s dalšími organizacemi či obcemi?

Tímto způsobem je Praha 14 pro Běžeckou školu pilotním programem. Doposavad jsme spíše pracovali s jednotlivci v jednotlivých městských částech Prahy, ale i v jiných městech, v nichž prakticky již 7 let fungují Běžecké kroužky Běžecké školy, kde se lidé scházejí ke společnému běhání a společně pak jezdí i na závody či podnikají další společné akce, do nichž zapojují i své rodinné příslušníky. Běžecká škola má sice v názvu „Běžecká“, ale je to spíše škola zdravého životního stylu, to znamená, že naši žáci se životem baví a život je pak opravdu baví.

Praha 14 se vyznačuje tím, že je na okraji města a sídliště tu doslova sousedí s volnou přírodou. Je takové prostředí pro běžecký trénink ideální, nebo okolí nehraje tak důležitou roli?

Příroda je určitě nejlepší prostředí pro regeneraci a i pro rekreační sport. I to je jeden z důvodů, proč jsem „utekl" z Prahy do přírody (do Západních Čech). Jsem si jistý, že nikomu nemusím vysvětlovat, že jakmile vypadne z města do přírody, pozná rozdíl, respektive, že jakmile opustí hranice města, najednou se uvolní ani neví jak, byť před tím by byl ve velkém napětí a stresu. Stejné pocity pak člověk zažívá po pár minutách běhu – napětí a stres, které cítí před tím, než vyběhne, se po pár minutách běhu rozptýlí jako mlha, jež předchází nádhernému dni.

Běh je v poslední době stále populárnější, což ostatně dokazují i vaše obsáhlé webové stránky, kde se kromě článků i živě diskutuje. Vnímáte to jako trend poslední doby, nebo jen dřív nebyly běžecké aktivity tolik vidět jako dnes?

Běh je „útěkem" člověka k sobě samému. Tím, jak na člověka působí čím dál tím větší životní stres, hledá člověk ventil, který by mu pomohl se tohoto stresu (vnitřního napětí) zbavit. Běh je pro to ideální nástroj, v tom spočívá jeho čím dál větší obliba. Takže ano, jelikož čím dál tím více lidí je pod životním stresem, hledá čím dál tím více lidí z něj únik a nachází jej v běhu, a tím je běh logicky i více vidět, než tomu bylo dřív. Zkrátka člověk se vrací podvědomě (instinktivně) ke své podstatě, v níž pohyb hrál základní a životně důležitou roli!

Sledujete rostoucí počet rekreačních běžců, nebo je i více závodů a závodních běžců? Jaké jsou vlastně dnes soutěžní možnosti pro amatéry?

Ono to jde ruku v ruce. Člověk nejdříve zatouží po změně. Začne běhat, ne pro to, aby dosáhl na nějaké výkony, ale protože se potřebuje odreagovat od běžných životních stresů, potřebuje vypustit páru, potřebuje se nadechnout, potřebuje snížit svou váhu. Pak se přihlásí na první závod, nějak jej absolvuje a zatouží být příště lepší a už to jede, tedy běží…

O běhu se často říká, že je to životní filozofie. Jací lidé podle vás běhu nejčastěji propadnou a jak to máte v tomto ohledu vy? Jak rád relaxujete, čím nejraději trávíte volný čas, když se nevěnujete tréninku?

Máte pravdu – běh je životní filozofie, nebo ještě lépe: běh je život. Ostatně já rád používám pojem „života běh“. Řekl bych, že každý, kdo si tento pojem přečte – pochopí. Pochopí, že vše v našem životě má nějaký prů-běh, a zase tam máte ten běh. Prostě bez „běhu" se život jako takový neobejde. Jak já trávím volný čas? Někdy se jdu proběhnout, ale většinou se jdu se svou manželkou prostě projít a při tom si povídáme o životě, o tom, co vidíme kolem sebe, snažíme se tomu přijít na kloub a posunout se v životě zase o krok dopředu, o krok, který nám pomůže vidět a vědět víc…

Stručný života běh Miloše Škorpila

Narodil se 12.9.1954 (tedy je Panna, respektive dřevěný Kůň)

Vyučil se zámečníkem – svářečem. Pracoval jako dílenský plánovač, dílenský mistr, bezpečnostní technik – vše v ČKD Praha. Absolvoval tři roky studia na přírodovědecké fakultě UK. Pracoval ve výzkumném úřadu Bezpečnosti práce, s tím, že jeho specializací byla pracovní rizika. Tuto svou specializaci si přenesl do sportu, konkrétně do běhu, kde se pokouší najít všechna rizika spojená s běháním, a pak hledá řešení, co a jak dělat, aby se jim člověk vyhnul. V současné době se živí zejména tím, že učí lidi správně běhat a zdravě žít.

Běžecké středy na Praze 14

Výběhy pro veřejnost

Výběhy pro veřejnost jsou určené zejména obyvatelům Prahy 14, kteří by rádi začali běhat, ale neví jak se toho chopit, aby si spíš neublížili, nebo aby se necítili blbě. Tento program bude mít za cíl naučit lidi běhat (naučit je správný běžecký styl). Zde se také lidé dozvědí, jak se na běh obléknout, jak se optimálně stravovat (a nejen s ohledem na běhání, ale obecně), jak si trénink naplánovat, aby to bylo tak akorát k jejich aktuální fyzické kondici. U tohoto programu půjde hlavně o to – začít běhat tak, aby se v běhání člověk našel a vyhnul se pokud možno při tom chybám, které lidé většinou v začátcích běhání dělají. Tento program bude zdarma a jeho absolventi do něj budou muset vložit jen své síly a svůj čas. Program bude probíhat od 16:45 do 17:45 hodin, místo srazu před Plechárnou. Program nebude mít pevný (předem stanovený řád) a bude akceptovat možnosti zúčastněných.

Výběhy pro maminky (ale i otce) s kočárkem

V rámci tohoto programu se naučí jeho absolventi běhat správně s kočárkem. Kromě toho se naučí i různá protahovací a posilovací cvičení, ale hlavně se budou společně běháním s kočárkem bavit, aby přišli na jiné myšlenky, aby poznali nové přátele a zjistili, že mateřství (otcovství) nemusí být jen řehole, ale i zábava. Tento program povede Simona Vlašimská, vítězka PIM Women´s Challenge, která má s běháním s kočárkem coby trojnásobná matka bohaté zkušenosti, o něž se ráda podělí. Tento program bude tříměsíční (resp. bude obsahovat 13 lekcí) bude stát 500,- Kč, přičemž těchto 13 lekcí si bude moci absolvent moci vybrat v průběhu 4 měsíců. Program bude probíhat dopoledne od 10 do 11 hodin, místo srazu bude před Plechárnou. Maximální počet účastníků 20.

Kurz pro běžecké začátečníky s cílem uběhnout 5 – 10 km

V rámci tohoto programu se jeho absolventi naučí správný běžecký styl, jak se oblékat na běh a sport vůbec, základy moderního pohledu na výživu (obecně), jak běhat, aby mělo jejich běhání progres. Program bude mít pevnou strukturu, to znamená, že každý trénink bude mít přesný plán (plán všech tréninků, včetně doporučení, jak trénovat v průběhu konání kurzu /tříměsíční tréninkový plán/ dostanou účastníci na začátku kurzu, aby i v případě, že zmeškají společný výběh, věděli, co mají dohnat). Cílem kurzu bude rozběhat jeho účastníky natolik, aby byli schopni (podle počáteční fyzické kondice) po třech měsících tréninku schopni uběhnout 5 – 10 km. Program bude probíhat v době od 18 do 19 hodin. Cena kurzu 3600,- Kč. Maximální počet účastníků 20.

Kurz pro mírně pokročilé běžce a běžkyně s cílem uběhnout půlmaraton.

Náplň kurzu bude obdobná jako u kurzu pro začátečníky, rozdílný bude cíl, jímž bude uběhnutí půlmaratonu. Cena kurzu 3600,- Kč. Maximální počet účastníků 20. Program bude probíhat v době od 19:15 do 20:15.

Výběhy pro veřejnost a kurzy pro začátečníky resp. pro mírně pokročilé povedou Miloš Škorpil a Michal Vítů.

Účastníci placených kurzů získají bonus 25% slevu na běžecké vybavení značky Salming.

Jak se do jednotlivých kurzů přihlásit?

Jednoduše, stačí vyplnit níže uvedený formulář a zaplatit. Jakmile dosáhneme příslušných počtů pro jednotlivé kurzy, přihlášky zastavíme s tím, že možnost se přihlásit do nových bude zase za 3 měsíce.

Přihláška na běžecké kurzy na Praze 14

Číslo konta je 2105700280/2700, částky jsou uvedeny na konci informace o jednotlivých kurzech.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Eva V. | 21. 5. 2017 11.22 hod. | 185.112.167.xx
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda i v letošním roce probíhá příprava pokročilých běžců, zda případně aktuálně běží a kdy by následně bylo možné se připojit ke skupině? Moc děkuji za odpověď;-)!

Dana Š. | 15. 3. 2016 23.39 hod. | 90.177.242.xxx
Na veřejné výběhy není třeba se hlásit předem, prostě přijďte! Případná teorie se probírá při výběhu. Chodit můžete pravidelně i nepravidelně:-).

Martina | 12. 3. 2016 13.57 hod. | 217.6.95.xx
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kurz "Výběhy pro veřejnost" – jak to zhruba probíhá? Byla jsem běhat zatím jen 3x, a tedy vůůůbec nic neuběhnu. Jde se hned běhat, nebo se před běháním probírá i nějaká "teorie" v zázemí Plechárny? A je nutné účastnit se každou středu, nebo pokud mi to nevyjde, tak to nevadí? Díky moc, Martina

Alena | 17. 2. 2016 20.29 hod. | 94.142.238.xxx
Dobrý den, do výběhů pro veřejnost se není potřeba hlásit předem? Děkuji za odpověď

Dana Š. | 15. 1. 2016 0.21 hod. | 46.135.3.xx
Martine a ostatní, kdo jste se přihlásili a zaplatili, nic jste nrprošvihli! Budu posílat potvrzení vždycky za nějaké období najednou, takže vydržte! Děkuju za trpělivost!

Martin | 14. 1. 2016 15.21 hod. | 213.151.82.x
Také jsem se už přihlásil (i zaplatil) ale nedorazilo mi zatím žádné potvrzení ať už přihlášky nebo i platby – neprošvihnul jsem něco?

Dana | 14. 1. 2016 15.09 hod. | 188.175.124.xxx
Je skvělé, že to bude i na zlepšení techniky, výsledných časů a motivace. Už jsem se přihlásila. Těším se.

Martin | 10. 1. 2016 20.21 hod. | 217.30.64.xxx
Ahoj, jsou kurzy stavěny jen na ubehnutí uvedených vzdáleností nebo mi i pomohou ke zlepšení tempa (v mém případě zrychlení při půlmaratonu) a zlepšení běžeckého stylu? Díky

fotoMiloš Škorpil: Martine, kurzy budou postaveny tak, aby se jeho absolventi naučili správně (stylově) běhat a zlepšili se po všech stránkách tak, aby buď byli schopní danou vzdálenost uběhnout, zlepšili se a naučili se stanovit pro závod správnou taktiku.

Štěpán | 8. 1. 2016 15.51 hod. | 93.153.100.xxx
Přihláška vyplněna. Dostanu variabilní symbol pro platbu?
Děkuji

Dana Š. | 7. 1. 2016 18.52 hod. | 88.101.235.xxx
Už je opraveno, jde o Salming. Omlouváme se!

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků