logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zdravý životní styl. Jídlo, výživoví poradci, lékaři, specialisté na pohyb

Zdravý životní styl. Jídlo, výživoví poradci, lékaři, specialisté na pohyb

Normálně se na „Kotel“, tedy „Máte slovo“, nedívám. Naposledy jsem to snad viděl, když to byl ještě Kotel, v němž paní Jílková smaží za pomoci jedné strany (asi tak 10x početnější) stranu druhou. Ve čtvrtek dala na pánvičku výživové poradce s tím, že mají hovořit o zdravém hubnutí, nakonec je usmažila na ceně, kterou si za své rady berou. Já si z tohoto pořadu odnesl jediné a sice to, že tento druh pořadu, tedy přesněji takto vedený, do veřejnoprávní televize nepatří!

Zpět však k tématu. Pan Vohnout (zpěvák skupiny Maxi Turbulenc) coby zástupce strany smažící jaksi zapomněl, že se mu podařilo shodit 80 kg živé váhy ne tím, že by změnil životní styl a výživové návyky, ale proto, že si nechal podvázat žaludek (tak tomu říkám dokonalé přeprogramování, jak o něm stále dokolečka dokola, mluvil). O tom však mluvit nechci, spíše mě zaujal tím, což v tom řevu zapadlo, že nabádal diváky, aby spíše než za výživovým poradcem spěchali, pokud už si nedokáží sami pomoci se svou pažravostí, k psychologovi.

Shodou okolností se s Danou od začátku roku často bavíme o tom, co všechno by dobrý výživový poradce měl znát a umět. Vychází nám, že dobrý výživový poradce by měl kromě znalostí toho, jak člověk (jeho životní funkce) fungují, jak se vzájemně ovlivňují, vlivu různých složek stravy na jeho zdraví, umět klientovi i naslouchat (nebýt zajatcem své vlastní vize a tu mu pak předestřít jako jediné možné řešení jeho problému), být fakticky psychologem, ale zároveň i koučem, tedy tím, kdo ho navede (ale jen navede) na cestu, přičemž jej pak nechá po ní běžet a to do doby, než si přijde opět pro svou porci naslouchání.

K těmto myšlenkám jsme nedošli až teď, ale prodiskutováváme je již delší dobu, protože již minimálně tři roky mám za to, že zdravý životní styl je interpersonální disciplína, která v sobě spojuje jak zdraví, výživu, tak pohyb člověka – a to od jeho narození až do smrti. Takže dobrý výživový poradce, ale i dobrý lékař, trenér či sportovní instruktor, by měli být dobrými psychology a navíc znát a umět se orientovat i v disciplínách ostatních. Není totiž totéž, jestli „postižený" v zájmu svého zdraví zajde za psychologem, výživovým poradcem, trenérem, lékařem, aby mu poradili jednotlivě, nebo zda se setká s jedním člověkem, který tyto dovednosti spojuje.

Popravdě o tom všem jsem opět začal více přemýšlet ve chvíli, kdy jsem běhal s klientem, který za mnou přijel až z Olomouce a ptal se mě, zda o někom takovém, rozuměj o někom, kdo má znalosti psychologa, výživového poradce, trenéra, lékaře, který by bydlel někde blíž než já, neví. Bohužel jsem ho musel zklamat, i s tím, že jsem mu řekl, že já vím to, co vím, proto, že mě to už od dětství zajímalo, ba co víc, fascinovalo, takže jsem si šel za tím sám a vůbec si nemyslím, že bych i ve svých více než šedesáti letech věděl a uměl pracovat se vším a s každým.

A jaké nabízím rozhřešení nebo závěr z této situace? Velmi jednoduché – zajímejte se o člověka, a to ostatní vám skrze váš zájem o něj přijde ať už v podobě myšlenky (nápadu) či dalšího člověka, který doplní vaší společnou hádanku, na níž hledáte odpověď!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pavel kosorin | 17. 1. 2016 14.43 hod. | 95.140.247.xxx
celostní přístup, jasně :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas88
Asics119
Brooks17
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno51
Newton5
NB21
Nike54
Salming345
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers7
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce45
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků