logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zdravý životní styl. Jídlo, výživoví poradci, lékaři, specialisté na pohyb

Zdravý životní styl. Jídlo, výživoví poradci, lékaři, specialisté na pohyb

Normálně se na „Kotel“, tedy „Máte slovo“, nedívám. Naposledy jsem to snad viděl, když to byl ještě Kotel, v němž paní Jílková smaží za pomoci jedné strany (asi tak 10x početnější) stranu druhou. Ve čtvrtek dala na pánvičku výživové poradce s tím, že mají hovořit o zdravém hubnutí, nakonec je usmažila na ceně, kterou si za své rady berou. Já si z tohoto pořadu odnesl jediné a sice to, že tento druh pořadu, tedy přesněji takto vedený, do veřejnoprávní televize nepatří!

Zpět však k tématu. Pan Vohnout (zpěvák skupiny Maxi Turbulenc) coby zástupce strany smažící jaksi zapomněl, že se mu podařilo shodit 80 kg živé váhy ne tím, že by změnil životní styl a výživové návyky, ale proto, že si nechal podvázat žaludek (tak tomu říkám dokonalé přeprogramování, jak o něm stále dokolečka dokola, mluvil). O tom však mluvit nechci, spíše mě zaujal tím, což v tom řevu zapadlo, že nabádal diváky, aby spíše než za výživovým poradcem spěchali, pokud už si nedokáží sami pomoci se svou pažravostí, k psychologovi.

Shodou okolností se s Danou od začátku roku často bavíme o tom, co všechno by dobrý výživový poradce měl znát a umět. Vychází nám, že dobrý výživový poradce by měl kromě znalostí toho, jak člověk (jeho životní funkce) fungují, jak se vzájemně ovlivňují, vlivu různých složek stravy na jeho zdraví, umět klientovi i naslouchat (nebýt zajatcem své vlastní vize a tu mu pak předestřít jako jediné možné řešení jeho problému), být fakticky psychologem, ale zároveň i koučem, tedy tím, kdo ho navede (ale jen navede) na cestu, přičemž jej pak nechá po ní běžet a to do doby, než si přijde opět pro svou porci naslouchání.

K těmto myšlenkám jsme nedošli až teď, ale prodiskutováváme je již delší dobu, protože již minimálně tři roky mám za to, že zdravý životní styl je interpersonální disciplína, která v sobě spojuje jak zdraví, výživu, tak pohyb člověka – a to od jeho narození až do smrti. Takže dobrý výživový poradce, ale i dobrý lékař, trenér či sportovní instruktor, by měli být dobrými psychology a navíc znát a umět se orientovat i v disciplínách ostatních. Není totiž totéž, jestli „postižený" v zájmu svého zdraví zajde za psychologem, výživovým poradcem, trenérem, lékařem, aby mu poradili jednotlivě, nebo zda se setká s jedním člověkem, který tyto dovednosti spojuje.

Popravdě o tom všem jsem opět začal více přemýšlet ve chvíli, kdy jsem běhal s klientem, který za mnou přijel až z Olomouce a ptal se mě, zda o někom takovém, rozuměj o někom, kdo má znalosti psychologa, výživového poradce, trenéra, lékaře, který by bydlel někde blíž než já, neví. Bohužel jsem ho musel zklamat, i s tím, že jsem mu řekl, že já vím to, co vím, proto, že mě to už od dětství zajímalo, ba co víc, fascinovalo, takže jsem si šel za tím sám a vůbec si nemyslím, že bych i ve svých více než šedesáti letech věděl a uměl pracovat se vším a s každým.

A jaké nabízím rozhřešení nebo závěr z této situace? Velmi jednoduché – zajímejte se o člověka, a to ostatní vám skrze váš zájem o něj přijde ať už v podobě myšlenky (nápadu) či dalšího člověka, který doplní vaší společnou hádanku, na níž hledáte odpověď!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pavel kosorin | 17. 1. 2016 14.43 hod. | 95.140.247.xxx
celostní přístup, jasně :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Desetiměsíční trénink pomohl Milanovi splnit si sen, kvalifikovat se na Spartathlon : Zdravím, váš článek mne zaujal a moc se mi líbí. Jen nerozumím těm procentům. Jedná se o rychlost?…»
  • Chi Running – revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění : Chirunning je perfektná a zároveň veľmi praktická kniha. Tipy na strečing, výživu, techniku aj…»
  • Tuky, zdroj běžecké energie na zimu. Máte obavu ze zimy a chladu? Namažte se : Miloši, svatá pravda. Souhlas ve všem! »
  • Největší bludy a omyly o běhu a jak to vlastně je doopravdy : Dobrý deň. Ja už som počúval aj argument,že slušní ľudia nešportujú,že som nenormálny,nikto nebehá.…»
  • Jak trénovat, aby se člověk zlepšoval a to bez ohledu na věk : Má smysl běhat, když mám těžkou fyzickou práci a někdy po ní padám únavou. Pokud jdu pak běhat, tak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků