logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Od kilometru k maratonu

Od kilometru k maratonu

Vyrostla jsem ve Valašském Meziříčí v srdci Beskyd. Jediné sporty, které jsem v dětství provozovala, byly volejbal a od mých čtrnácti let pak bojové umění aikido, kterému jsem s menšími přestávkami věrná dodnes. S během jsem se setkala až na střední škole, kdy jsme povinně museli uběhnout 1500 metrů, a pamatuju si jen, že jsem více než polovinu trati šla a v cíli bylo téměř všem spolužákům, včetně mě, špatně.

Vystudovala jsem vysokou školu, nastoupila do prvního zaměstnání a během tříměsíční zkušební doby stačila dát výpověď. První negativní pracovní zkušenost mě tak ovlivnila, že jsem si řekla, že se školstvím končím a raději budu pracovat mimo obor. Chtěla jsem se přihlásit k Policii ČR a jednou z podmínek přijímacího řízení fyzické způsobilosti uchazeče bylo uběhnutí 1 km v co nejkratším čase.

Rozhodla jsem se, že 1 km natrénuju. Je mi trapné to psát veřejně, ale do té doby jsem opravdu kilometr v kuse nikdy neuběhla. Začala jsem běhat kolem naší školky před barákem: ze začátku 3 kola, ale maximálně 2x týdně. Byla jsem vždy vyřízená a žádný dobrý pocit z běhu se nedostavil, právě naopak. Naštěstí jsem nepolevila a brzy jsem uběhla 6 kol, jednou dokonce 9 kol. (Jedno kolo kolem školky měří 290 metrů). Čím více jsem se lepšila, tím více mě začal běh bavit, ale už mě nebavilo běhat jenom kolem školky, a tak jsem se rozhodla vyběhnout dále. Tady někde se zrodila cesta k pravidelnému běhu. Poprvé v životě jsem uběhla 5 km a byla na sebe strašně pyšná. Nakonec se vzdálenosti prodlužovaly, ale časy byly velmi pomalé. Ze začátku mě také hodně bolela lýtka, kolena a hlavně achilovky. Ale do běhu jsem se zamilovala a už jsem u něj zůstala. Blížila se zima a přihlásila jsem se na svůj první půlmaraton, který se měl konat koncem března v Praze. Nešlo mi vůbec o nějaký čas, ale chtěla jsem mít motivaci k běhání. Věděla jsem, že tím, jak se bude zhoršovat počasí, bude klesat i moje morálka jít ven. Nadchnout se pro něco je u mě velice snadné, ale těžší je vydržet u toho...

Pražský půlmaraton byl mým prvním závodem a nakonec jsem jej uběhla v čase 2:04. Cítila jsem se dobře, dokonce mě ani nic nebolelo a přemýšlela jsem, zda by se dal zvládnout i celý maraton. Hned druhý den po půlmaratonu jsem se rozhodla, že do toho půjdu a na maraton natrénuju. Na trénink jsem měla jen měsíc. V dubnu jsem měla naběháno 370 km a těšila se na květnový maraton. 3. května 2015 jsem stála v koridoru E a přemýšlela jsem, jestli jsem se přece jen nepřecenila. Uběhnout půlmaraton se ještě dá, ale uběhnout ho dvakrát?! V koridoru jsem se seznámila s jedním sympatickým klukem, který také běžel maraton poprvé a rozhodli jsme se, že poběžíme celou trať společně. Až do 35. kilometru jsme společně opravdu běželi. I když jsme už byli celkem unavení, jemu bylo trapné zastavit před holkou a mně zase zastavit před ním. Nakonec jsem to byla já, kdo odpadl. Přesně na 35. kilometru se tělo rozhodlo, že dál už nepoběží a já už dál nemohla. Byla jsem si jistá, že posledních 7 km už prostě nedám a měla jsem chuť nasednout do projíždějící tramvaje, která jela směrem na Palmovku. Asi kilometr jsem šla a pak se zase pomalu, velice pomalu opět rozběhla. Legrační bylo, že jsem i tímto tempem předběhla hodně běžců, protože jich hodně už jen šlo. V Pařížské ulici bylo plno lidí a mně bylo trapné, že už nemůžu, tak jsem se snažila dosprintovat do cíle. Svůj první maraton jsem zvládla v čase 4:20 a byla jsem totálně vyřízená. Druhý den jsem v práci nemohla sejít schody a když jsem se chtěla jít vyklusat, nešlo mi ani běhat, byla jsem schopná pouze pomalé chůze.

Během roku 2015 jsem absolvovala 7 půlmaratonů a dohromady 3 maratony. Druhý maraton, maraton Emila Zátopka ve Stromovce v Praze, byl pro mě spíše utrpením. Mělo se běžet 10 kol a hned druhé kolo začala bouřka a strašný liják. Oblečení bylo promoklé skrz naskrz, v botách čvachtala voda a zbývalo ještě 8 kol. Nakonec jsem všechna kola uběhla, ale v cíli mě chytly obrovské křeče do lýtek. Čas 4:21 mě nenadchl, ale pozitivní bylo, že na tomhle maratonu už jsem nezažila pověstnou „zeď“, kterou jsem zažila u prvního maratonu.

Po tomto maratonu jsem se nemohla fyzicky dlouho vzpamatovat. Příčinu vidím ve špatně zvolené obuvi. Strašně mě bolelo levé chodidlo a také holeň. Asi to bylo opravdu vážné. Jakýkoliv pohyb mě bolel. Nemohla jsem si pořádně ani sednout, noha mě bolela dokonce i vleže, o chůzi a běhu nemluvě. Tehdy jsem poznala, že jsem si na běhu vypěstovala závislost, protože místo abych odpočívala, obvázala jsem si nohu obinadly a šla běhat. Bylo to také období, kdy jsem tajně brečela, protože jsem si myslela, že mám definitivně po běhání. Bolest nakonec přešla asi po 2 měsících sama.

Třetí maraton jsem běžela v říjnu v Hradci Králové. Nevím, čím to bylo, ale tento maraton mi sedl a běželo se mi opravdu dobře. Venkovní teplota byla 5 °C a já běžela pouze v tričku. Čas 4:05 mě samotnou překvapil. Nejlepší na tomto maratonu bylo to, že jsem měla pouze na 32. km jedno Pikao, dvakrát jsem se napila a mezitím se ani jednou nezastavila. Po tomto maratonu mě nebolely tolik nohy, jako tomu bylo u předchozích dvou, a mohla jsem normálně sejít schody.

Začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bych v roce 2016 mohla zaběhnout maraton konečně pod 4 hodiny. Objevila se nabídka trénovat a uběhnout maraton s Milošem Škorpilem pod 4 hodiny a já jsem se rozhodla, že zkusím štěstí a třeba mě vezmou. Přihlásila jsem se, byla jsem přijata do týmu a už 2 měsíce běhám podle tréninkového plánu. O tom, jak mé tréninky dostaly řád a konečně nějaký systém, napíši v dalším pokračování.

Radka Hanáková foto
  • přečteno: 7046/6634×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků