logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Moje maratonská cesta aneb jak (ne)trénovat podle plánu

Moje maratonská cesta aneb jak (ne)trénovat podle plánu

Píše se únor 2008 a můj partnerský vztah není ideální. Tak se při čtení časopisu Run v mé hlavě zrodí těžko uvěřitelná myšlenka. Do této doby jsem „uběhl" maximálně 5 km v kuse a za měsíc potřebuji uběhnout půlmaraton, abych se mohl přihlásit do soutěže o startovné na maraton v New Yorku. Času na trénink už moc není. Téměř bez přípravy vyrážím na start svého prvního půlmaratonu. Doběhnu na 17. kilometr a pak už se jen trápím. Ale cílovou bránu vidím v čase kolem 2 hodin a 10 minut a tudíž je cíl splněn. Hlásím se do soutěže a začínám pravidelně trénovat. Zjistil jsem, že je to potřeba.

Moje maratonská cesta aneb jak (ne)trénovat podle plánu

Neuvěřitelné se stalo skutečností a já soutěž vyhrávám! Přesto se do New Yorku nepodívám, ale o tom až někdy jindy. Na start prvního maratonu se postavím ještě v tom samém roce a to v Mnichově. Do 33. km jde všechno hladce. Najednou se přihlásí křeče a do cíle sotva dopajdám. Svůj první osobák nastavím na 4:34:34, což je to velké zklamání, protože jsem si představoval čas pod 4 hodiny. Začíná mi tak trnitá cesta za tímto snem. Osud pokouším znova na jaře 2009 v Barceloně, moje zamilované město, ale ani tady to nevyjde a po lepších pocitech je na světě horší čas 4:39:59. Další pokus přijde v Benátkách, tahle cesta je na samostatné vyprávění. Jen stručně Benátky mi k srdci rozhodně nepřirostly, čas 4:48:53 je osobákem, kterým se člověk moc nechlubí. V únoru 2010 vyrážím spolu s kamarádem Milanem do Valencie. Jako vodič na 4:30 běží klaun, největší obavou je, ať doběhneme do cíle před klaunem. Milanovi se to povede, mně ne. Svět maratonu na nějakou dobu opouštím – není to nic pro mě. Můj sen mi však nenechá spát moc dlouho a tak se v roce 2014 vracím. Poprvé na domácí půdě, kde si v Praze zaběhnu osobák 4:18. Konečně jsem spokojený s výsledkem a pozitivně naladěný do dalšího tréninku. Naplánuji si v tomto roce ještě jeden maraton. Vyhrávají Drážďany, ale cíl dál odolává. Následující výzva je Praha 2015 a zase nic. Alespoň je z toho historicky 2. nejlepší čas. Praha je tak na prvním místě při volbě na další pokus, cílem této sezóny je maraton pod 4 hodiny.

Jednoho podzimního dne cestou do práce čtu fb Běžecké školy a narazím na „Zaběhni maraton pod 4 hodiny s Milošem Škorpilem“. Tuhle šanci nesmím promarnit! Bez zaváhání se hlásím a věřím, že budu vylosován. Jelikož mi nepřišel žádný email, že bych byl vybrán, říkám si škoda, budu to muset zvládnout sám. Po týdnu zvoní telefon a na druhé straně Miloš. Chce vědět, jestli mám ještě zájem, když jsem nezaplatil. Vysvětlení bylo jednoduché: mail někde zapadl ve spamu. A tak jsem v projektu a doufám, že to bude ten správný impuls pro moje běhání. Dobře jsem však nečetl podmínky a noční můra má teprve přijít a to, když ajťák má za úkol napsat blog. Tak je to tady, termín se neúprosně blíží – dnešní půlnoc. V devět večer usedám k počítači a začínám psát.

Moje maratonská cesta aneb jak (ne)trénovat podle plánu

Tréninkový plán začíná 30.11. a já se to ráno probouzím s pocitem nachlazení. Řeknu si: lepší pár dní vynechat, než potom ležet měsíc. Tahle „výmluva" mi vydrží do 10.12., kdy konečně začínám běhat s plánem. Zvládnu 3 tréninky a nastává období vánočních večírků. Ráno bývám dost unavený a po večerech navštěvuji večírky. Tak to jde až do Vánoc. Ale ty také nejsou tréninku příliš nakloněné. Přichází ideální období a novoroční předsevzetí běhat podle plánu je na světě. Začínám 2.1. a vydržím zatím nejdelší souvislé období podle plánu. Problém nastává 12. ledna. Trénink 6 x 400, který odběhám přesně podle plánu (1:43, 1:45, 1:46, 1:45, 1:46 a 1:41). Vrátím se s bolavým kotníkem, i když jsem žádný problém s došlapem neměl. Je tu další týdenní pauza. Odjíždím na firemní akci na Šumavu a jako správný běžec si beru běžecké věci s sebou. Počasí je tak krásné, že se nedá odolat. Vyrážím tedy do hlubokého sněhu směrem na Černé jezero, kde zažiji nejdelších 10 km v mém krátkém běžeckém životě. Po návratu do hotelu přes bolavý kotník nemůžu dojít do pokoje. Tak jen sleduji na fb příspěvky ostatních v programu, jak krásně jim jde trénink, a začínám se děsit, co řeknu, až se v květnu maraton zeptá, co jsem dělal v zimě?…

Jiří Macourek foto
  • přečteno: 6341/5895×, 2 komentáře
Moje maratonská cesta aneb jak (ne)trénovat podle plánu Moje maratonská cesta aneb jak (ne)trénovat podle plánu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Gábina | 30. 1. 2016 14.35 hod. | 78.108.155.x
:) ) jsem to vloni zvládla za o pět minut horší čas, než ty! No nic, holt každý máme jiné dispozice. Nevzdávám to a opět trénuji, s ambicí dát to pod dvě hodiny. Držím palce na tvůj třetí pražský pokus v květnu. Jo, a taky se těším na tvoje další příspěvky, ajťáku ;) . Gábina

Gábina | 30. 1. 2016 14.25 hod. | 78.108.155.x
Čtu tvůj článek a nevěřícně kroutím hlavou. Jak se to dělá, že člověk téměř bez přípravy je schopen celkem v klidu uběhnou 21km? Tohle a podobné čtení je schopné uvrhnout mé sebevědomí někam do sklepa. Po svědomité přípravě (Milošovi dík

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků