logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Je lepší se řídit při běžeckém tréninku rychlostí, jíž běžím, nebo hodnotami tepové frekvence

Je lepší se řídit při běžeckém tréninku rychlostí, jíž běžím, nebo hodnotami tepové frekvence

Řídit se při tréninku raději rychlostí, to znamená tempem na jeden kilometr, nebo tepovou frekvencí? Co je víc? Co přináší větší tréninkový efekt, kterým je lepší trénovanost, schopnost běžet rychleji a déle? Rozhodně lepší efekt přináší, řídí-li se člověk při tréninku hodnotami tepové frekvence a tempo na kilometr má jen jako kontrolní ukazatel, jestli jeho trénink směřuje k vytčenému cíli.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 31. 1. 2016

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Běžte na to s fištrónem
  1. Nalistujte si ty správné stránky
 2. Nyní si v tom udělejte pořádek
 3. Malé odběhnutí od tématu
  1. Sporttester a váha

Běžecká sezóna roku 2016 se za chvíli rozeběhne. Už teď se objeví týden co týden informace, jak se který běžecký seriál na ni přichystal, co všechno nabízí a co byste rozhodně neměli vynechat. Kromě toho, že je opravdu dobré si z té přehršle nabídky vybrat jen něco, byste si měli udělat (pokud už jste to dávno neudělali) konečně plán závodů a taky tréninkový plán, který vám umožní se na ně dobře připravit. Připravit se tak, abyste si jeden každý závod pořádně užili. Abyste si je vychutnali vy a ne, aby si ty závody vychutnaly vás.

Běžte na to s fištrónem

Nalistujte si ty správné stránky

Nyní si v tom udělejte pořádek

Samozřejmě metoda sledování času tempa na kilometr má hodně co do sebe. Bez ní byste skutečně nemohli vědět, zda směřujete ke svému cíli, je-li oním cílem nějaký konkrétní čas, jedno na jakou vzdálenost. Sledování tempa na kilometr pomůže vám nebo vašemu trenérovi sledovat, jestli je váš cíl reálný, jestli časy, které běháte v úsecích – intervalech odpovídají tomu, k čemu směřujete. Proto také do tréninku zařazujeme kontrolky, nebo závody – z jejich výsledků si pak odvodíme, jak rychle jsme běželi na kilometr a zjistíme, jestli náš cíl je reálný, nebo jestli bychom cíl měli upravit podle toho, čeho jsme v daném čase schopni – co nás nepoškodí, ale posune dopředu.

Závodníci tělem a duší se nikdy neobejdou bez toho, aby si každý změřený čas nezapsali do deníčku. Dělal jsem to taky, na tom není nic špatného. Pouze je třeba si uvědomit, k čemu to často vede, pokud vás někdo nehlídá (když nemáte trenéra, nejlépe vás ohlídá sporttester). A sice k:

 • závodění (místo trénování) při každém tréninku. Každá desetina vteřiny, o níž běžíte v tréninku rychleji, vás „nutí" k tomu běžet příště ještě rychleji. Dobrý úmysl (běhat zadaným tempem) jaksi ulétává. Už si v duchu malujete ty časy, jimiž v příštím závodě oslníte.
 • přetrénování – ale ouha, přijde závod a vy jste od rána jak vyhaslá sopka. Prostě jste všechnu energii „vyzávodili" v tréninku, pak následuje typický příklad omluv – výmluv: „Něco na mě leze, tahá mě to v lýtku, jsem se pořádně nevyspal …“, přeci nemůžete přiznat barvu, že jste to zase p … Zajímavé je, že většina těchto „zkušených" pak zná a dává rády, jak na to.
 • vyčerpání energetických zásob
 • zraněním

Přitom to znělo tak logicky – čím rychleji budu běhat v tréninku, tím rychleji poběžím v závodě. Bohužel tahle rovnice platí jen v případě, že jsme roboti a ani to ne. Všimněte si, jak často končí při rychlostních rekordech – auta, motorky, letadla apod. – materiál, nejmodernější technika či materiály, které jsou v těchto testovaných věcech používány. Končí na šrotovišti – tedy někde se to zasekne, něco praskne, něco shoří. A to si vezměte, že to jsou skutečně špičkové materiály či výrobky. Co teprve lidské tělo, které má svá četná omezení daná jak vlastní stavbou, tak stavem, do nějž jste jej za léta svého života přivedli.

Takže jaké je konečné resumé? Běhat v tréninku úseky na čas – ano, či ne? Ano, pokud to budou jen speciální běžecké tréninky – rychlost, síla – které stejně půjdete na maximální TF. Ano, pokud jde o kontrolky, nebo závody běžené jako forma speciálního tréninku.

Všechny ostatní tréninky běhejte podle tepových frekvencí.

Malé odběhnutí od tématu

S běháním se sporttesterem se to má stejně jako s běháním na běžeckém pásu. Na běžeckém pásu si navolíte tempo a musíte ho běžet, jinak vás pás vyhodí, naučíte se při tom běhat určitou konkrétní rychlostí – v určitém tempu.

DOSTANETE TEMPO DO NOHOU.

Při běhání se sporttesterem se zase naučíte časem odhadnout, jestli běžíte na 65 %, 80 %, 90 % či na maximum.

DOSTANETE PŘEDSTAVU, JAKOU BĚŽÍTE INTENZITOU, DO KRVE – DO PLIC – DO SRDCE – DO HLAVY.

Po čase, když slezete z běžeckého pásu, či si nevezmete na svůj odpočinkový trénink sporttester zjistíte, že jste i bez nich schopni dost přesně určit, jak běžíte rychle resp. jakou běžíte intenzitou (tepovou frekvencí). V tuhle chvíli se stáváte svobodnými a už všechny své regenerační běhy budete běhat bez toho, aby vás něco nebo někdo hlídal.

Sporttester a váha

Při běhání, chození, jízdě na kole, plavání, inlinech či jakémkoliv aerobním sportu, který se rozhodnete dělat hlavně proto, abyste zhubli, oceníte sporttester. Bez něj byste těžko udrželi svou fyzickou aktivitu na úrovní 60 – 65 % TF max, tedy na té hranici, kdy se nejlépe spalují tuky.

Při fyzických aktivitách, které děláte na snížení váhy, zapomeňte úplně na nějaké měření časů a nezapomeňte cvičit!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (25 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
 • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků