logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nevidomý běžec Ondra Zmeškal

Nevidomý běžec Ondra Zmeškal

Ondro, jak dlouho běháte? Asi mi neuvěříte, ale poprvé jsem vyběhl na jaře minulého roku. Bude to bezmála rok, co jsem se do běhání vrhnul přímo po hlavě. Myslím, že mne to nadšení jen tak neopustí.

Co pro vás v začátcích běhu bylo nejtěžší?

Nejhorší bylo určitě zjištění, že s kondicí na tom nejsem jako dřív, když jsem viděl a pravidelně sportoval. Zezačátku jsem vůbec nevěděl, jak překonat to hrůzostrašné píchání v boku. Přece jenom čtyři roky „nicnedělání" po ztrátě zraku se na mně podepsaly.

Jak to děláte, že jste se tak rychle v běhu ze začátečníka stal maratoncem?

Jak to dělám? Sám nevím:-). Už odmala mě atletika bavila a sport byl pro mne vždy na prvním místě. Byla jen otázka času znovu probudit svoji sportovní duši. Všechno ale nebylo hned. Je za tím i každodenní trénování a moje vnitřní motivace něco dokázat. Chtěl bych svým během motivovat handicapované, ale i zdravé, protože i oni mohou svůj závod vyhrát, a to mě žene vpřed.

Nevidomý běžec Ondra Zmeškal

Jaké to je běhat jen se svým vodícím psem?

Můj vodicí pes Black se stal mýma očima. Náš vztah je o vzájemné důvěře, kterou mezi sebou máme. Nevaruje mne slovy, musím vnímat jeho chování a reakce. Byl to vlastně on, kdo se mnou běžel jako první. Snažím se mu běh udělat zábavným, abych ho neuhnal jako Emil Zátopek svého vlčáka.

Co se vám nejvíc líbí na běžeckých závodech?

Na start svého prvního závodu jsem se dostal v září 2015. Okamžitě mne pohltila atmosféra, která na závodech panuje. Tisíce běžců na startu, kteří sdílí stejný zájem. Je úžasné, když mne při běhu ostatní běžci poplácají po zádech nebo když slyším hlasité fanoušky. Vždy to podpoří moje snažení.

Je běhání s různými traséry stejné, nebo je to pro vás pokaždé jiné?

Každý trasér je jiný a to mě na tom baví, protože rád poznávám nové lidi. No ale určitě je to i o souhře s trasérem. Každý má jiné tempo, je jinak vysoký, a tak sladit krok může být obtížnější. Někteří traséři mi taky občas přichystají na trase různá překvapení. Někdy se zapomenou zmínit, že se mám vyhnout větvi, jindy mne hecují, ať si plácnu s fanoušky. Nejdůležitější ale je, abychom do cíle doběhli oba.

Jak jste se dostal k běhání pro SVĚTLO PRO SVĚT?

K běhání pro Světlo jsem se dostal přes Jitku Křížovou, která mne oslovila, jestli bych nechtěl dělat ambasadora této organizaci. Mně se tato myšlenka moc líbila. Přišlo mi úžasné podpořit dobrou věc, když vím, že tohle snažení může někomu navrátit zrak. Proto jsem si loni v Praze zaběhl svůj první větší závod na 10 kilometrů Birell Prague Grand Prix v barvách SVĚTLA PRO SVĚT a hodlám v tom nadále pokračovat.

Nevidomý běžec Ondra Zmeškal

Jak se těšíte na Sportisimo ½maraton Praha?

Musím se přiznat, že se nemohu dočkat! Startovné na tento závod byl krásným narozeninovým dárkem. Opravdu mne moc potěšil, děkuji Světlu. Už teď se těším na tu úžasnou atmosféru, která nejde popsat do těchto pár řádků, to musíte prostě zažít!

Ale vy jen neběháte, protože před nedávnem jsme vás viděli i na běžkách. Je pro vás běžkování hodně rozdílné od běhání?

To jste viděli dobře. Zúčastnil jsem se běžkařských závodů vyhlášené Jizerské padesátky. 50 kilometrů jsem ale neběžel, startoval jsem na 10 kilometrové trati. U běžkování jsem aspoň zúročil své naběhané kilometry v nohách, ale ruce jsem po závodě cítil opravdu hodně. Při tomto sportu zapojím zas jinou část těla. Co bych zmínil za rozdíly při běžkování… Snad jen, že mne drží stopa. Když z ní náhodou vyjedu, je opravdu zážitek se poslepu do ní znovu dostat. Proto děkuji moc trasérce, která tuto úlohu navigování zvládla absolutně bravurně.

Myslím, že běžkování ale nebude poslední sport, který se chci naučit. Láká mne také tandemové kolo a snad se někdy dostanu i k plavání. Kromě toho o svých sportovních zážitcích píši na svém blogu www.blindman.cz. Jsem velmi vděčný, že se mi sport opět vrátil do života, protože mi dává nové možnosti. Také jsem se díky tomu potkal se skvělými lidmi, kteří mne v mém úsilí rádi pomáhají. Bez jejich podpory by to všechno nešlo!

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 6904/6593×
Nevidomý běžec Ondra Zmeškal Nevidomý běžec Ondra Zmeškal

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků