logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Myšlenkový abecední MARATON

Myšlenkový abecední MARATON

Když jsem se před rokem a něco málo rozbíhala (myslím tím opravdový běh a ne ty pokusy, které jsem do té doby provozovala) podle tréninkového plánu, s těmi nejlepšími možnými instrukcemi od Miloše v rámci Women´s Challenge 2015, byla jedním z dotazů účast na Pražském maratonu. Tehdy to ve mně vzbudilo úsměv a něco tak nepředstavitelného, že jsem to jednou čarou přeškrtla a tím v podstatě smetla ze stolu. Hotovo, nejsem blázen! Mým cílem bylo naučit se dobře běhat a zkusit nějaký ten závod… ačkoli zdůrazňuji, nejsem závodní typ.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Myšlenkový abecední MARATON:
  1. M=motivace
  2. A=ambice
  3. R=respekt
  4. A=a František, rodina, Miloš a 20 statečných… Bez vás by to nešlo.
  5. T=trénink
  6. O=odvaha
  7. N=nervozita

Rok se s rokem sešel, na kontě je nějaká ta závodní desítka a jeden ½ maraton. Jinak již spousta tréninkových kilometrů a neskutečně zážitků spojených právě s během.

Ta myšlenka se zrodila v hlavě chlapa… mého chlapa, který má letos životní kulaté výročí (vlastně za pár dní) a vyslovil narozeninové přání. Chtěl by to letos společně pokořit. Uběhnout MARATON!

A pak přišel tento projekt jako seslaný z nebe. Věděla jsem, že je potřeba cílený tréninkový plán, sami na to nenatrénujeme. A ono to vyšlo.

Myšlenkový abecední MARATON:

Myšlenkový abecední MARATON

M=motivace

Pro většinu z nás je hlavní motivací to, co nese projekt již ve svém názvu: zaběhnout maraton s Milošem pod 4 hodiny. Ten čas! Mojí hlavní motivací je však zkušenost. V podstatě to dokázat, protože pak já můžu být zároveň motivací pro ostatní, že to jde a nic není nemožné. Čas řeším jen sama pro sebe, stejně jako závody. Je to ukazatel pro mě, jestli si vedu dobře, zda se zlepšuju nebo zhoršuju. Neřeším to a hlavně se nepoměřuju… To je přesně to, co mě právě na těch závodech nebaví a odrazuje. Nejsem ten správný egoista, co potřebuje být lepší než Pepa odvedle. V běhu jsem našla jiné hodnoty a jinou hloubku než stopky a být za každou cenu nejlepší… To tedy už ani nebudu.

A=ambice

Mé ambice již nejsou moc závodní. Opakovala bych se, když bych vysvětlovala, že nejsem ten závodní typ a časy nejsou pro mě rozhodující. Své ambice směřuji jinam, nebo spíš k jiným. Chci šířit lásku k běhu, učit lidi běhat a rozběhat Dobříš a okolí. Cíle nejsou vůbec malé, ale věřím, že pokud si člověk jde za svými sny, tak uspěje. Držte mi tedy palce a pssst, nesmím to zakřiknout.

R=respekt

Přicházel s každým závodem, dokonce si troufám říct, že jeho přítomnost vnímám i v tréninku. S respektem ale hledím v podstatě i na všechny běžce, na každého, kdo se postaví na start závodu (ať už ho dokončí či nikoli). Ten největší jsem ovšem zatím pocítila v roli vodiče… k těm všem, co běželi a já to najednou viděla z druhé strany. A pocit? Nepopsatelný. Tu energii, kterou jsem rozdala na trati, jsem mnohonásobně dostala zpět v cíli. Děkuji ještě jednou tomu nahoře za tento moment, který už vždycky budu vnímat jako nezapomenutelný! Proto nebylo těžké učinit rozhodnutí na tuto sezonu a nahlásit se jako vodič na celý seriál deseti závodů. Mooc se na vás všechny těším. Zvládneme to s respektem a se ctí.

Myšlenkový abecední MARATON

A=a František, rodina, Miloš a 20 statečných… Bez vás by to nešlo.

Františku, ještě jednou ti děkuji za maratonské rozhodnutí, sama bych neměla odvahu. Rodině za neskutečnou podporu. Kdykoli našim zvednu telefon, tak se nejdříve zeptají: nelítáte někde? Před jedním závodem mi přišla sms od mamky: "Je lepší se opotřebovat, než zrezivět. Dávejte na sebe pozor!" To porozumění a podpora je k nezaplacení. A pak je tady Miloš a vás 20. Mám pocit, že bez Miloše by snad ani běhu nebylo. Je to pro mě jakýsi vynálezce běhu a jeho tréninkovému plánu a radám bezmezně věřím. A naše smíšená dvacka, ta mi zkrátka vždycky vyloudí úsměv na tváři. Bavíte mě, podporujete mě, pomáháte, když se mi nechce a hlavně jsme na jedné lodi.

T=trénink

Tak bez toho by to opravdu nešlo. Visí mi na lednici pod magnetem a pravidelně odškrtávám. Pamatuji si jednu větu: neposouvají tě jednoduché tréninky, ale ty bolavé. A na to často myslím. V bolesti. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Jsem člověk přísný a nejvíc k sobě samé, takže se snažím tréninky opravdu plnit. Mám ovšem jednu obrovskou výhodu, manžela za zády a jeho stejnou touhu a lásku k běhu. Na oválu tedy kroužíme společně a o víkendech zase bloudíme po Brdech. Dokonce i viróza uhodila shodně, takže nás to tolik nemrzelo. Trénink jsme po tuto dobu s klidem opustili a věděli, že musíme poslouchat tělo, není čas na hrdinství. Pořádám na Dobříši tréninky i pro veřejnost, pro místní běžce. A to je to, co mě absolutně naplňuje. Předávám veškeré své vědomosti, zkušenosti, postřehy a hlavně tím šířím to, na čem jsem sama ulítla…na kráse běhu. Nejen toho bolavého fyzického, ale toho vnitřního, duševního a krásného.

O=odvaha

První odvážný krok jsme učinili všichni přihlášením se na maraton. Všechny ostatní neméně odvážné kroky směřují k úspěšnému splnění tohoto velkého snu. Nesmí nám v žádném případě chybět, ačkoli bude lemována svojí věrnou kamarádkou obavou. Odvážným však štěstí přeje, takže stranou ni krok!

Myšlenkový abecední MARATON

N=nervozita

Horko, zima, studené ruce, pot… to zvláštní pnutí, ty motýlci v bříšku. Booože, jen neee to kruté pnutí ve střevech a následné vysedávání na TOIce. Nervy hrají prim a člověk netuší, jakou sonátu zahrají tentokrát. Tak snad se modlit, aby nepřišla. A s modlitbou přichází moje poslední zamyšlení a tím je víra. Jsem člověk věřící, věřící v to, že dobro zvítězí nad zlem a píle nad leností. Věřící v to, že když člověk chce a udělá pro to maximum, tak má cíl na dosah… a já teď stojím na začátku jednoho svého cíle, pokořit běžeckou metu nejvyšší. Mám pokoru a vím, že to bude bolet. Ale chci přijít o své maratonské panenství. Chci to dokázat sama sobě a být inspirací pro ostatní, že pokud chceš, tak to prostě dokážeš. A já vím, že to vyjde… protože věřím! AMEN.

Simona Pancíř Švarcová foto
 • přečteno: 1892/1824×, 2 komentáře
Myšlenkový abecední MARATON Myšlenkový abecední MARATON Myšlenkový abecední MARATON

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Simona | 5. 2. 2016 17.40 hod. | 109.72.12.xx
Terko, děkuji, tvého komentáře si moc vážím...a tvé rady si beru k srdci

Tereza | 5. 2. 2016 13.30 hod. | 37.48.40.xx
Simco – vyborne napsane, ctive a navic uprimne a od srdce ;-) Vim, ze bys to dala i za 3:30, ale nac spechat. Prvni maraton si vychutnej, at na nem v dobrem vzpominas ;-) Ten pocit pri probehnuti cile ti nikdo nevezme :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice100
Více času na sebe13
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků