logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co musí udělat maratonec, když chce běžet maraton pod čtyři hodiny, v Londýně? Sebere se a vyběhne!

Co musí udělat maratonec, když chce běžet maraton pod čtyři hodiny, v Londýně? Sebere se a vyběhne!

Do skříně v hotelovém pokoji věším sako s košilí a neochotně vyndávám termotričko, šustku a elasťáky. Ach jo, jak se mi jenom nechce. Za sebou mám dlouhý den a postel vypadá neskutečně měkce, přívětivě a lákavě. Bohužel tréninkový plán se neptá, jestli se vám chce, a to ani, když jste na služební cestě v Londýně.

Kromě lenosti a nechuti cítím i takový zvláštní strach a úctu. Přeci jen, jsem kluk z Plzně a z nástrah velkoměsta mám respekt. Do kapsy pro jistotu beru telefon a kreditku. Byl bych si vzal i kartu na MHD, ale to bych ji nesměl ztratit hned po první cestě metrem. 43 liber v pr… To zabolelo.

Tower Bridge z jižního břehu

Ťap ťap ťap, povědomé ťukání mých běžeckých bot o dlažbu mě uklidňuje. Když se rozbíhám na svoji cestovní rychlost, strach začíná střídat vzrušení, a vztek ze ztracené tramvajenky nedočkavost z toho, co mě čeká. Využívám výhodné polohy hotelu, který je poblíž Tower Bridge a plánuji cestu po Jižním břehu řeky Temže. V úmyslu mám uběhnout cca 5 km, a pak se vrátit pro jistotu stejnou cestou.

K mostu jsem se dostal vcelku „lehce“. Na cestu jsem se musel ptát jenom jednou a auto mě málem srazilo asi jenom dvakrát. Je trošku nepříjemný nezvyk, že auta jezdí z druhé strany, než je člověk očekává. Cestou potkávám jenom samé vážné lidi v oblecích a kabátech, snad u řeky budou nějací běžci a nebudu si připadat tak divně.

Cesta pod Londýnským okem

Přebíhám most a mocnou Temži a tím začíná moje vyhlídková trasa. Probíhám kolem prosklené radnice a známého mrakodrapu „Střep“, svého času nejvyšší budovy v Evropě (nyní už druhé), a pokračuji dál po nábřeží. Běžím v pohodovém tempu, občas zkouknu tepovku a kochám se neskutečnými výhledy na řeku se ctihodnými mosty a historickou část města mísící se s moderními administrativními „skleníky“. Potkávám i nějaké běžce. Hodně z nich má batohy a hádám, že je zde populární přiběhnout ráno do kanclu, převléct se a po práci zpátky do běžeckého a hurá na cestu domů. Trošku závidím, tohle bych taky bral, ale v práci nemáme sprchy.

Big Ben a Westminster

Zrovna když mi hodinky hlásí pátý kilometr, tedy pomyslný bod návratu, zahlédnu v záhybu cesty známé Londýnské Oko, které do okolí září jasně rudou barvou. Za ten kilometr navíc to určitě stát bude, a tak opouštím svůj plán a běžím dál. Za pár minut vím, že to stálo za to a já se kochám krásným pohledem a zjišťuji, že na protějším břehu Temže je proslulé Westminsterské opatství s majestátním Big Benem. Teď už opouštím plán úplně, včetně předem vytyčené bezpečné cesty a vyrážím přes most na severní břeh, po kterém mám v plánu se vrátit zpátky do hotelu.

Cestou po severním břehu mám pocit, že vyběhla snad půlka města. Rád se řadím k těm běžcům, kteří se při běhání zdraví, což, jak jsem brzy zjistil, se tady moc nenosí. Po chvíli mi ale začíná docházet, že bych prostě nedělal nic jiného, než zdravil ostatní lidi, je jich prostě moc. Jinak Londýňané běhají dost rychle a až na pár výjimek úplně blbě, Miloš by tam měl asi dost práce :).

Denní a noční život v Londýně

Cesta po Severním břehu utíká krásně, akorát možná až moc rychle a já si užívám nádherné výhledy z druhé strany řeky. Bohužel zítra mě čeká dlouhý den, a tak musím skončit na 13. kilometru. I tak jsem to trošku přetáhnul. V sámošce kupuji pivko, které na hotelu otevírám a přemýšlím o uplynulé cestě. Minule jsem si stěžoval, že jsem z Londýna viděl hotel, metro a pár administrativních budov, letos je to ale jiné. Jsem obohacen o tento unikátní zážitek. Děkuji Ti, běhání, děkuji Ti za to, že tohle nebude jen další obyčejná služebka.

P.S.: V Anglii se sice řídí vlevo, ale po jaké straně chodníku se běhá, se mi skutečně zjistit nepodařilo:-).

Jakub Kolomičenko foto
  • přečteno: 5026/4807×
Co musí udělat maratonec, když chce běžet maraton pod čtyři hodiny, v Londýně? Sebere se a vyběhne! Co musí udělat maratonec, když chce běžet maraton pod čtyři hodiny, v Londýně? Sebere se a vyběhne! Co musí udělat maratonec, když chce běžet maraton pod čtyři hodiny, v Londýně? Sebere se a vyběhne! Co musí udělat maratonec, když chce běžet maraton pod čtyři hodiny, v Londýně? Sebere se a vyběhne!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků