logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Ondřej Zmeškal: Kdy, jak a proč jsem začal běhat

Ondřej Zmeškal: Kdy, jak a proč jsem začal běhat

Narodil jsem se předčasně, což se bohužel neblaze projevilo na mém zdravotním stavu. Ačkoli jsem přišel o polovinu svého sluchu i zraku, na mém dětství se to nijak dramaticky nepodepsalo. Tahal jsem kačera, hrál si na padouchy a taky sportoval. Hrál jsem hokej, fotbal, florbal, soutěžil jsem i v požárním útoku. Dráha profesionálního sportovce mi byla kvůli velkým zdravotním rizikům odepřena, sportu jsem se tedy věnoval alespoň rekreačně.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. No a co sport?
  2. Během to nekončí, ale začíná!
  3. A kam uháním teď?

Jak to tak občas bývá, život s kartami zamíchá a obrátí vše naruby. Po ztrátě zraku v mých dvaceti letech jsem se musel vyrovnávat s touto nepředstavitelnou změnou. Moje samostatnost byla náhle pryč a bez pomoci druhých se naráz neobejdu.

No a co sport?

Myslel jsem si, že s ním bude navždy konec. Hledal jsem různé cestičky, jak se ke sportu dostat, a zkoušel jsem třeba futsal pro nevidomé. Ale se svojí poloviční ztrátou sluchu to nešlo. Poslouchat rolničku v míči byl pro mě spíše utopický počin. Proto jsem už dále nic nehledal, abych nemusel být znovu zklamaný. Jenže náhoda tomu nejspíš chtěla a já se ke sportu přece jenom dostal.

Bylo to takhle jednoho dne zjara, datoval se rok 2015, když mě kamarád Lukáš navedl na dráhu běhu. No ani trochu jsem netušil, že se běhání pro mě stane naprostá posedlost. On začal zcela nevinně, že bychom mohli začít běhat a vtipem dodal, že třeba pojedeme na olympiádu. Já jen dodal: "Jasně, kdy jedem? Hned zítra, co?" Ale tahle myšlenka se mne držela čím dál víc a ve mně se rozpoutalo cosi naplňujícího. Nějaký smysl života, ve kterém se mohu realizovat.

Nejdřív jsem běhal se svým vodícím psem Blackem cestou na vlak do práce. Musím říci, že začátky byly opravdu těžké, protože jsem byl rád, když jsem na ten vlak vůbec doběhl. Začal jsem se víc zajímat a zjišťovat informace o traserství pro nevidomé a jednou jsem narazil na článek o sympatické Jitce Křížové, která pomáhá nevidomým coby trasérka. Neváhal jsem a oslovil ji. Domluvili jsme se, že si zajdeme společně zaběhat. Dala mi dost cenných rad a zkušeností do začátku. Hlavně její síla a přesvědčení, že to, co dělám, je správné, mě posunulo o kus dál.

Jednou ten maraton přeci dám! Začal jsem trénovat a chystal se na Jihlavský půlmaraton, který jsem se odhodlal pokořit. Běhal se mnou jak Black, tak i Lukáš, který mě do toho namočil, a postupem času se mnou začalo běhat více lidí, kterým velice děkuji za jejich pomoc – Katka, Lucka, Ivča i Kuba. Bez nich by to opravdu nešlo.

Ondřej v posilovně

Mohl jsem se tedy postavit na svůj životně první půlmaraton. Neobešlo se to bez komplikací, protože jsem nemohl sehnat na závod traséra. Nakonec se vše povedlo a já si 21 km odběhnul za 2:12. Byl to pro mě zážitek, který se nezapomíná. Fandili mi nejen fanoušci a rodina, ale i běžci, kteří běželi na trase se mnou. Následovaly i další půlmaratony, například v Blansku, či v Moravských Budějovicích, tam držím svůj osobní rekord 1 hodina 45 minut.

Během to nekončí, ale začíná!

Při běhu mi ovšem nejde jen o čas, ale chci si svůj běh naplno užít. Ten pocit, když běžíte a všechny starosti jsou někde daleko za vámi, je prostě úžasný. Po pár závodech a vtipných příhodách jsem se rozhodl, že je začnu psát. No a proč ne zrovna na svůj web Blindman.cz. S webem mi pomáhá kamarádka Zuzka a i bez jejího úsilí by takové super stránky nevznikly. Děkuji, jsem na ně hrdý.

Myslím, že tohle vše má smysl. Kdo ví, třeba moje úsilí zvedne někoho ze židle a přestane brečet nad svým životem. Přece každý má možnost svůj závod vyhrát a postavit se k překážkám čelem. Tak na co čekáte? Běžte!

A kam uháním teď?

Letošní rok bude velice nabitý. Čeká mě spousta závodů, na kterých se budu moci potkat i s vámi, doufám. Chystám se na půlmaraton v Praze 2. 4. 2016, poběžím i v Třebíči 16. 4. 2016. Uvidíte mě zde v barvách organizace Světlo pro svět, které pomáhá v rozvojových zemích s operacemi šedého zákalu. Je krásné šířit tuto myšlenku, když víte, že je možnost někomu navrátit zrak.

Rozhodl jsem se postavit čelem i několika letošním maratonům. Třeba zrovna 8. května 2016 v Praze a čeká mě i jeden zahraniční maraton. Ale o tom zase příště:-).

Rád bych poděkoval své rodině, díky které se mohu plně realizovat nejen v běhu. Ještě bych chtěl poděkovat všem, kteří při mně stojí a podporují mě v mém snažení. Bez vás by to opravdu nešlo!

Děkuji.

Více se o Ondřejovi a jeho života běhu můžete dočíst na jeho stránce www.blindman.cz

Ondřej Zmeškal foto
  • přečteno: 2585/2450×
Ondřej Zmeškal: Kdy, jak a proč jsem začal běhat

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics140
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike63
Salming380
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků