logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kateřina Bursíková poběží pro SVĚTLO pro SVEŤ

Kateřina Bursíková poběží pro SVĚTLO pro SVEŤ

Tím, že jste se rozhodla běžet v barvách SVĚTLA PRO SVĚT pražský maraton, jste nás překvapila. Netušili jsme, že běháte tak dobře, že zaběhnete maraton. Jak jste se vůbec dostala k běhání?

Tak předně musím říct, že neběhám zas až tak dobře, ale je pravda, že běhám ráda a už pár let se snažím Pražský maraton nevynechat. Je to příležitost trochu se zapotit (jinak se člověk až tak nevybičuje), potkat přátele a užít si legraci. Na trati se toho děje tolik zajímavého – mám tu atmosféru ráda. Zároveň si vždycky připadám blbě, když běhám jen tak nazdařbůh a tak ráda využívám možnost podpořit svým během něco smysluplného. Běhat jsem začala ve složité životní situaci a zjistila jsem, že mi to ohromně pomáhá. Běh mi opravdu hodně dal a dnes už je nedílnou součástí mého života. Baví mně setkávání s lidmi, kteří také běhají, je to skvělé společenství. Měla jsem štěstí na dobré trenéry a dnes už i přátele, Hanku Dvorskou a Miloše Škorpila. To jim vděčím za svoje první kilometry a to, že jsem to zpočátku nevzdala.

A jak jste si zvládla udržet takovou formu i při péči o tři děti?

Jak už jsem řekla, nijak zvláštní formu nemám, ale je pravda, že nejsem sedavý typ, spíš neposeda. Nejraději chodím na dlouhé túry, hned na druhém místě je běh, ideálně každodenní. Mateřství žádné lenošení není, děti člověka zpravidla rozhýbou, i kdyby nechtěl, takže kombinace rodičovství a kondice mi přijde docela přirozená. Tady musím ještě doplnit, že dvě děti mám už dospělé, takže teď už "běhám" jen kolem nejmenší šestileté dcerky.

Kateřina Bursíková

Jste dlouhodobě známá hlavně prosazováním ekologických témat, ale angažujete se i v oblasti lidských práv, bojujete proti rasismu. Máte pocit, že svět v posledních dvaceti letech udělal v oblasti lidských práv nějaký pokrok?

Navzdory tomu, že dnes vypadá svět dramaticky – napětí mezi despotickým Putinovým Ruskem a demokratickým západem nabývá nebezpečných rozměrů, válečné konflikty rozpohybovaly ohromné množství uprchlíků a s tím spojené utrpení, stále jsou režimy, kde jsou tvrdě porušovaná lidská práva – třeba v Číně nebo na Kubě, zlepšení v řadě věcí a na mnoha místech je také patrné. Bohužel luxus vysoké ochrany lidských práv nemá každý, Evropská unie je v tomto ohledu ráj na zemi a stále se divím, kolik lidí si to neuvědomuje. Asi je pálí dobré bydlo, ale já si každého zlepšení vážím, vnímání ochrany lidských práv je mnohem dál, než kdy dříve a to, jakou kvalitu života máme v Evropě, je přes všechny problémy naprosto úžasné. Dnes nám řada věcí přijde úplně normální a lidi se diví, když jim řeknete, že třeba volební právo dostaly ženy ve Švýcarsku až v 70. letech minulého století nebo že v 60. letech měli v USA černoši zakázáno vstoupit na řadu míst nebo sedět s bílými v autobuse. Dnes je to nemyslitelné a přitom je to vlastně nedávno.

Kateřina Bursíková

Startovní čísla na VW Maraton je možné zakoupit přes čím dál více neziskovek. Jaký je důvod, že jste si pro maraton vybrala zrovna nás? Souvisí to s tím, že SVĚTLO PRO SVĚT prosazuje rovná práva pro osoby s postižením?

Na rovná práva jsem úplně nemyslela, bylo to v počátku spíš intuitivní rozhodnutí, loni mě oslovil Jan Bárta a mně se to zalíbilo. Řekla jsem si, že by člověk neměl být příliš uzavřený a občas zkusit něco nového. Většinou podporuji aktivity lidskoprávní a ekologické, Světlo pro svět je pro mě novou zkušeností s tématem slepoty, která mě zajímá. Snažím se představit si, jaké to vlastně je, nevidět to, co vidíme my se zdravým zrakem. Svým způsobem je to pro mě obohacující zkušenost, za kterou jsem vděčná. A taky si říkám, že světlo potřebuje na téhle planetě každý, ať už skutečné nebo obrazné. Mohu-li to posoudit, organizace Světla pro svět se mi zdá kvalitní, profesionálně vedená a to je pro mě druhé podstatné kritérium. Je to pro mě čest.

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 5094/4851×
Kateřina Bursíková poběží pro SVĚTLO pro SVEŤ Kateřina Bursíková poběží pro SVĚTLO pro SVEŤ

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků