logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Člověku dnes chybí 40 minut pohybu denně (některé zdroje dokonce už uvádějí 50)!

Člověku dnes chybí 40 minut pohybu denně (některé zdroje dokonce už uvádějí 50)!

Přitom před pár lety to bylo jen minut dvacet. Jestli to poběží tahle dál, tak za pár let to bude hodina. Čemu lze přičítat tento trend? No čemu? Tomu, že člověk tráví čím dál tím více času sezením na zadku. Kam to jde, se nechá odvézt, co jde, to nechá za sebe udělat stroje nebo někoho jiného.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 15. 3. 2016

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Věnuj pohybu 40 minut denně
 2. Nauč se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu
 3. Udělej si čas na jídlo
  1. Snídaně
  2. Oběd
  3. Večeře
 4. Pravidelně se hýbej
 5. Odbourej ze svého života vše nepodstatné
 6. Rozděl harmonicky svůj čas
 7. Intuice
 8. Plň si své sny

Když si pak jde třikrát týdně zaběhat, zacvičit, zajezdit na kole či inlinech, má za to, že aby to za něco stálo, musí to mít grády. Po tréninku se z něj řine pot, sotva se hýbe a je rád, že další den či dva nemusí dělat nic. Tohle ale není ta správná cesta ke zdraví a dobré fyzické kondici. Daleko lepší je snížit intenzitu a přidat frekvenci. Jak? Třeba následujícím způsobem.

Věnuj pohybu 40 minut denně

Těch 40 minut naplníš velmi snadno, např.:

 • část cesty do práce a z práce absolvuj pěšky
 • všechna schodiště, která normálně jezdíš výtahem, vyjdi a sejdi
 • na nákup místo autem jdi pěšky
 • všechny pochůzky, které musíš během dne udělat a jejichž dosažení ti nezabere delší dobu než 15 minut, absolvuj pěšky
 • pořiď si psa a choď jej ráno a večer pravidelně venčit, a to i tehdy, máte-li zahradu, na níž se může vyběhat
 • všechno, co nyní doma svěřuješ přístrojům a robotům, dělej ručně (mytí nádobí, žehlení, škrábání brambor, hnětení a kvedlání…)

Potřebuješ-li k nalezení času pro pohyb sofistikovanější návod, pak:

Nauč se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu

Produktivita tvého dne je totiž ovlivněna tvým biorytmem. Biorytmus máme každý svůj a měli bychom jej ctít. Pokud se naučíš chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, tvůj biorytmus se zharmonizuje a velmi snadno do něj začleníš i pravidelný pohyb. Při dodržování svého biorytmu však nezapomeň na jedno důležité pravidlo, a sice pravidlo dostatečného spánku. To říká, že člověk by měl denně spát 6 – 8 hodin a že hodinka či dvě před půlnocí tě osvěží mnohem víc než když si tuto hodinku či dvě přidáš ráno.

Udělej si čas na jídlo

Kromě pohybu se člověk dopouští největšího zločinu proti „lidskosti“, proti sobě tím, že odbývá své jídlo. Je to celkem logické – kousání, žvýkání, polykání je také pohyb a zabírá tolik drahocenného času. Takže se to řeší nějakým fast foodem – jídlem v běhu. I když jsem propagátorem běhu, tak v tomhle případě jsem proti. Na jídlo byste si měli udělat vždycky čas. Čas si ho připravit, čas si ho vychutnat a sníst.

Snídaně

Snídani neodbývej, dbej, aby obsahovala jak bílkoviny, tak tuky a cukry. A pokud jde o to, něčím šetřit, tak šetři hlavně cukry, které tě sice rychle nastartují, zároveň ale způsobí, že za chvíli budeš mít opět hlad. Tuky naopak zpomalí proces spalování, takže pocit nasycenosti ti vydrží celé dopoledne. Taková vajíčka na špeku či se šunkou jsou naprosto ideální snídaně, zvláště když si je obložíš zeleninou.

Oběd

Ani s obědem se neodbývej a hlavně jej nehltej v letu. Ne nadarmo máš na něj v pracovním dnu vymezenou půlhodinu, jestliže tento čas ještě o pár minut protáhneš, nepeskuj se za to. Jídlo je odměna, ne trest. Když si budeš zkoušet nové šaty nebo boty, taky to nevezmeš z rychlíku.

Večeře

Večeře by měla být již skromnější, stejně by však měla tak jako snídaně obsahovat tuky, bílkoviny, cukrů však co nejméně. Přednost dávej čerstvé zelenině, rybám, libovému masu, plnotučným mléčným výrobkům, semínkům, abys tělo zásobil na noc kvalitní tekutinou, vlákninou, aminokyselinami, vitamíny, minerály a samozřejmě energií. Protože zatímco přes den jsi dodával tělu hlavně energii, aby mohlo žít, večer je potřeba jej vybavit tím, co mu umožní se čistit, opravovat a budovat.

Pravidelně se hýbej

Když si najdeš ve svém nabitém programu 40 – 45 minut denně na pravidelný a soustavný pohyb, bude to super.

Když si tuhle dobu najdeš na chození či běhání, bude to dvojnásob super, protože tenhle čas ti kromě toho, že se budeš hýbat, umožní být sám sebou – sám se sebou, a vyřešit si při něm to, nač během dne nebyl čas.

Odbourej ze svého života vše nepodstatné

Výchova, společnost, rodina, přátelé, zaměstnání…, systémy, aktivity, které žijí svým vlastním životem, svými vlastními pravidly. Zkus se ve svém životě na chvíli zastavit, udělat si jakousi inventuru – audit a zjisti, zda jsou to pravidla, která jsou i tvými pravidly. Zda je to to, co si ve svém životě představuješ, že by jej mělo naplňovat – brát ti tak drahocenný čas. Dojdeš-li k závěru, že nikoliv, tak jim vymez ve svém životě jen takové místo, které jim náleží – nestaň se jejich otrokem! Svůj čas věnuj hlavně tomu, co tvůj život naplňuje a činí jej smysluplným, brzy zjistíš, že to i ostatní ocení a začnou si tě za to vážit! Neboj se být sám sebou, sám za sebe!

Rozděl harmonicky svůj čas

Tento bod souvisí s předchozím a říká ti jinými slovy, že svůj čas máš dělit tak, aby to naplňovalo tvoje představy o životě, to znamená, že v tvém denním plánu by měla mít svůj čas:

 • práce
 • rodina či přátelé
 • pohyb
 • jídlo
 • koníčky

Intuice

Ve středověku, ale ono se to přeneslo prakticky až do současnosti, byly ženy, které pracovaly a poslouchaly svou intuici, považované za čarodějnice. Přitom intuice je naším vnitřním hlasem, není to nic, co by existovalo mimo nás, neřídí nás skrze ni nějaká vyšší moc, tedy spíš nižší moc – ďábel. Takže, říká-li ti intuice, že máš něco udělat – udělej to. Toho, že se to vždy nesetká s kladnou odezvou ve tvém okolí, se neboj – však ono si zvykne. Opět si pamatuj, že nejdůležitější jsi pro sebe TY, budeš-li v pohodě ty, bude v pohodě i tvé okolí, protože mu dokážeš skrze svou intuici naslouchat a účinně pomáhat, a tím naplňovat svou cestu!

Plň si své sny

Nikdy se nevzdávej! Mysli vždy pozitivně a věnuj dostatek času sám sobě. Čin má na rozdíl od motivace fyziologický charakter. Při něm dochází ke zhmotnění tvých přání, tvých snů, tvých cílů. Pokud upřímně toužíš po tom být zdravý a v dobré kondici, nedovol nikomu, ani svým pochybám, aby tě stáhly zpět. Bojuj proti nim svými novými zbraněmi – pozitivní myslí a vůlí.

Pohodlí a pasivita se sice mohou zdát bezstarostné, pravdou ovšem je, že pokud na sobě nebudeš aktivně pracovat, tvůj život ti proteče mezi prsty. Takže po proudu slov přichází čas proudu čerstvého vzduchu a tvých tréninkových kilometrů.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (32 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Daniela | 20. 5. 2016 18.28 hod. | 213.162.68.xx
Uzasny a pravdivy clanek

Anežka | 20. 5. 2016 12.02 hod. | 80.188.11.xx
Dobrý den pane Škorpile,
čtu stránky bezeckaskola.cz již delší dobu. Připravila jsem se podle nich na svůj první půlmaraton v pardubicích. Běh se stal součástí mého života a věnuji mu zhruba 6-7 hodin týdně. Myslím, že tento čas si dokáže na sportovní aktivitu najít kdokoliv :-) protože přesně jak píšete, čas, který věnuji běhu, věnuji hlavně sobě a svým "problémům". Některé se opravdu zázračně vyřešili po vyběhnutí a mnozí z mých přátel po mně začínají házet běžecké boty, když jsem podrážděná ;-)
Chtěla bych Vám ovšem hlavně poděkovat. Na Vašich stránkách jsem našla mnoho odpovědí na své otázky, více či méně blízké tematice běhu. Opravdu velký dík!!!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků