logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Intenzivní intervalový trénink pro ženy

Intenzivní intervalový trénink pro ženy

Chcete peklo? Tak tady je! V líbivém obalu, s krásnými fotkami ještě krásnějších amerických roztleskávaček a s velmi slibnými benefity, jako je úbytek váhy z tuků, nikoli ze svalů, silné, pružné a rychlé tělo, zdravé srdce, mitochondriální růst... Jenže HIIT vážně není nic pro slabochy!

Miloš přinesl domů knížku Intenzivní intervalový trénink pro ženy v době, kdy jsme začali s přípravou Do formy. Ještě jsem nevěděla, že se nebudu moci zúčastnit letos, ani další 4 roky, a přemýšlela jsem, jakým kardiem zase budu doplňovat posilovací cvičení, abych zintenzivnila tukový úbytek. Mě totiž fakt baví zvedat železo, ale klasické 30 – 60 minutové kardio, které se na hubnutí normálně předepisuje, mě neskutečně prudí.

Už loni jsem ho řešila „po svém“. Přečetla jsem si pár článků o HIIT cvičení (jde o zkratku High Intensity Interval Training, neboli vysoce intenzivní intervalový trénink), 2 – 3x ráno na lačno jsem sedla na domácí spinningové kolo a celý trénink se mi vešel do 20 minut i s rozcvičením a zklidněním (5 minut volně, 10 minut intervaly v různé délce, např. 30/30 nebo 40/20 – střídání vysoce intenzivní jízdy s mírnou na vydýchání v sekundách, 5 minut volně na vydýchání). Byla jsem z toho nadšená, jak se dokážu během tak krátké doby totálně „nakopnout" a říkala jsem si, že to je skvělá tréninková metoda právě na kolo, veslo nebo při běhání.

Po přečtení téhle knížky musím přiznat, že jsem celý HIIT viděla zbytečně úzkoprse! Celá kniha je plná tréninků, a při žádném z nich k tomu nic nepotřebujete. Tím jediným, co k těmto HIIT tréninkům potřebujete, jste vy sama, resp. vaše tělo. Ale nejen tělo, taky mysl. A tu, vážení přátelé, možná dokonce víc. Protože HIIT je všechno, jenom ne lehký.

Autorem knížky je Sean Bartram, trenér mnoha profesionálních sportovců, ale i např. slavné fitness instruktorky Tracy Anderson, která cvičí s americkými celebritami. Píše: „Pokud začnete cvičit velmi intenzivně, můžete cítit nepohodlí, bolest a únavu. Dokonce to můžete vzdát ještě před cílem. Vytrvejte. Dejte tomu vše, i když se cítíte nepohodlně, jedině tak se dostaví úspěch." Anebo taky: Přinuťte své tělo a mysl pustit se do nejintenzivnějšího cvičení, které kdy bylo sestaveno.“

Tak a teď konkrétně, co tedy v knize najdete. Hned na začátku uvádí autor návod na výpočet procenta tělesného tuku a také vás nechá udělat vstupní test prostřednictvím intervalového opakování 4 konkrétních cviků. Je to důležité pro další postup, protože všechny v knize navrhované sestavy jsou řazeny do 3 úrovní obtížnosti a vy byste měli vědět, v jaké aktuální kondici zrovna teď jste. Tento test se doporučuje provádět pravidelně pro kontrolu, kam jste se posunuli (je třeba si zapisovat a porovnávat dosažené skóre). Také se po vás bude chtít, abyste si stanovili cíl, kterého budete chtít pomocí knihy, resp. cvičení v ní, dosáhnout.

No a pak už následují popisy protahovacích cviků, které autor doporučuje provádět před i po HIIT programu, a konečně i jednotlivé sestavy. Každá sestava pracuje s konkrétními vybranými cviky, s časy cvičení/pauzy, počtem kol, a variantami pro jednotlivé úrovně. Vše je přehledné, doplněné fotografiemi, tabulkami a radami trenéra.

Když už vám sestavy nestačí a chcete ještě víc, můžete cvičit celé HIIT programy, které vám kniha také nabídne. Jsou sestaveny do 3, 7, 14 a 28 denní výzvy, a vážně stojí zato!

Celá druhá polovina knihy je věnována podrobnému vysvětlení jednotlivých cviků, se kterými autor pracuje. Každý cvik je skvěle popsán a nafocen v různých fázích provedení, takže knihu doporučuji pořídit i v případě, že se nechcete věnovat HIITu, ale chcete se dobře naučit cviky pro domácí cvičení.

Nebudu vám mazat med kolem pusy, mnohé z uváděných cviků jsou těžké. Ale řekněme si na rovinu – cvičení s vahou vlastního těla je tak účinné právě proto, že je pro tělo enormně náročné. Mimochodem ony i názvy jednotlivých sestav vás nenechají na pochybách, že nepůjde zrovna o procházku růžovou zahradou: Skákej jako o život, Bolest nebo lítost? Peklo pro nohy, Zabiják špíčků, Na plné pecky, Příšerná trojka, Metabolická smršť a – pro celé HIIT cvičení asi nejvýstižnější – Zadarmo štíhlá nebudu! :-)

Čtěte a makejte, bude vás to bavit!

Intenzivní intervalový trénink pro ženy vydala Euromedia Group, k.s. – Ikar v roce 2016 a můžete ji koupit např. prostřednictvím internetového knihkupectví bux.cz.

Je to dva měsíce, co jsme s Danou začali 3x týdně chodit do fitka a dělat něco hodně podobného, jako je "Intenzivní intervalový trénink". Když jsem do toho šel, šel jsem do toho hlavně proto, abych lépe vypadal, ale musím říct, že jsem velmi mile překvapen, jak pozitivní vliv na mou fyzickou kondici to má. Když jsem cvičil pravidelně, bral jsem jako samozřejmost, že mám sílu běžet stylově, i když jsem unaven, prostě jsem to přičítal hlavně běžeckému tréninku. Dnes je mi jasné, že bez cvičení prostě dobře běhat nemůžete! Takže tuhle knížku, i když je určena ženám, bych doporučil k přečtení i běžcům. Miloš

Dana Škorpilová foto
  • přečteno: 13267/12489×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (23 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jana | 28. 4. 2016 18.30 hod. | 79.98.72.xxx
Držím knihu v ruce a nemůžu se rozhodnout, jak začít. Mám začít 7, 14 nebo rovnou 28 denní výzvou? Nebo si mám vybírat jednotlivé programy?Každopádně dnes to spustím.

veronika | 27. 3. 2016 19.14 hod. | 46.135.5.x
Mám ji doma a je to fakt mazec! Zatím jsem na úrovni 2 a jedeme dál. Všimla jsem si, že kruhový trénink i tento hiit /cvičila jsem přes zimu / zapůsobil priznive na kvalitu běhu. Beha se prostě líp.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků