logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund

Jak se zrychlit na pět kilometrů o 20 – 39 sekund

Občas se vyplatí podívat se, jak to dělají jinde. Ve vodě mě sice často neuvidíte, ale výše uvedený název jsem si vypůjčil od plaveckého trenéra, a sice od Terry Laughlina. Oproti běžeckým trenérům to mají ti plavečtí trošku jednodušší, neboť o tom, že v plavání rozhoduje o výsledku správná technika, nikdo nepochybuje, zatímco v běhu si většina lidí myslí, že je naprosto jedno, jak svou trať odskáčou.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Jak se zrychlíte na pět kilometrů o 20 – 39 sekund
  2. Silnější a pružnější pružina vás vystřelí dál a rychleji
  3. Běžecká abeceda, přímá cesta k rychlejší kadenci a delšímu kroku
  4. Kde zůstala práce na zlepšení kondice?

Takže, pojďme se dnes na techniku běhu podívat z jiného úhlu, a sice na to, jak vám trénink přirozeného běžeckého stylu pomůže k lepší běžecké formě.

Určitě si nikdo neřekne: „To je blbost, tím nebudu ztrácet zbytečně čas“, jestliže řeknu: když se při běhu naučíte dělat více kroků za minutu (zvýšíte kadenci), přičemž délka kroku zůstane stejná, poběžíte rychleji. Či řeknu: když zesílíte, při stejné kadenci se vám prodlouží krok – opět poběžíte rychleji a dosažené časy na závodech budou lepší!

Jak se zrychlíte na pět kilometrů o 20 – 39 sekund

Ale proč mluvit abstraktně, když si to můžeme říct konkrétně, čemuž určitě porozumí jak běžecký začátečník, tak i zkušený běžecký rutinér. Dejme tomu, že máte nyní osobní rekord na 5 km 20:10, rádi byste se dostali na čas pod 20 minut. Může vám k tomu pomoci zlepšení běžeckého stylu? Jednoznačně ano! Vezměme si, že nyní máte při závodě na 5 km průměrnou délku kroku 150 cm a běžíte kadencí 170 kroků za minutu. Když se vám ale podaří udělat při stejné délce kroku o 3 kroky za minutu více, poběžíte svých 5 km již o 20 vteřin rychleji a JE TO TAM – výsledný čas je 19:50!

Pojďme se na to podívat z druhé strany, z té, při níž mírně prodloužíme krok, přičemž kadence zůstane stále stejná. Když se vám podaří prodloužit váš krok o pouhých 2,5 cm, a kadenci zachováte, ušetříte při závodě na 5 km 19 sekund. Výsledek? 19:51!

A co teprve, když se vám podaří zrychlit kadenci a zároveň i prodloužit krok, to už z vašeho nynějšího času rovnou odkrojíte 39 sekund a rázem se dostanete na 19:31 min. Dobrý, ne? A to jste ani nemuseli zvýšit kilometráž, ani naběhat víc intervalových úseků, jen jste prodloužili krok a pár jich přidali.

Silnější a pružnější pružina vás vystřelí dál a rychleji

Naše svaly, úpony, šlachy – jsou pružiny. Čím máte pružnější a silnější pružinu, která vydrží bez poškození (natažení, prasknutí) větší zátěž (můžete na ni působit větší silou), tím vás pružina vystřelí dál a rychleji.

Běžecká abeceda, přímá cesta k rychlejší kadenci a delšímu kroku

Pokud se ptáte, co máte dělat, abyste takto snadno, v podstatě bez většího časového zatížení (bez přidání času pro váš běžecký trénink) dosáhli poměrně značného zrychlení, tak odpověď je jednoduchá – uberte 3x týdně ze vzdálenosti, kterou běžíte, půl kilometru a v ušetřeném čase se věnujte běžecké abecedě.

Při provádění běžecké abecedy zapracujete, aniž byste na to mysleli, na běžeckém stylu, zároveň protáhnete funkčně svaly celého těla, zapracujete na síle, zlepšíte hybnost kloubů.

Kde zůstala práce na zlepšení kondice?

Heleďte, nepruďte, zkuste si jednou konečně běžeckou abecedu, stačí, když si uděláte na začátku pořádně jen liftink, skipink, vysoká kolena a zakopávání, a až se vám na konci nebude dostávat dechu, pochopíte, jak to s tou fyzičkou myslím! Tedy jak na tom skutečně jste:-).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jirka | 30. 3. 2016 12.38 hod. | 195.113.181.x
Bezva závod ..................
behnablanik.cz/

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas79
Asics102
Brooks16
Inov-846
Icebug4
Hoka One19
Mizuno49
Newton2
NB20
Nike47
Salming301
Salomon32
Scott2
Vibram Fivefingers6
Vivobarefoot5
Zoot4
Jiné, zde neuvedené značce41
Běhám bos, bot netřeba12
ON6

kde se diskutuje

  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, pane Škorpile, moc děkuji za tréninkový plán, pokusím se ho bezezbytku dodržet:-). Pak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků