logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

První ostrý test na půlmaratonu

První ostrý test na půlmaratonu

Nastalo nám jaro, a to znamená, že datum maratonu, a tedy cíle našeho snažení, se neúprosně blíží. Kromě tohoto Damoklova meče, který visí nad našimi hlavami, má jaro několik nesporných výhod. Jednak už je déle vidět a já si můžu odškrtnout další zimu, kdy jsem si „nestihl" koupit čelovku a odložit tento úkon na neurčito, a taky už jsou pro běh daleko příznivější teploty a nemusíme při běhání vypadat jako panáček michelin. Kromě toho je příchod jara pro celou řadu běžců spojen s pražským ½maratonem.

Pražský půlmaraton je společně s Pražským maratonem největší běžeckou akcí v České republice a každým rokem se na start postaví přes 10 tisíc běžců z celého světa, aby za tónů Smetanovy Vltavy vyrazili za 21,0975 km dlouhou cestou, při které si otestují svoji formu, prohlédnou krásy našeho hlavního města a oficiálně tak vstoupí do další závodní sezony.

Mezi touto masou běžců se nacházelo i několik statečných z naší skupiny (doufejme) budoucích maratonců. Jirka, Radek, David a Dan rovnou vyhlásili útok na 1 hodinu 45 minut, ostatní, včetně mě, ovšem tímto sebevědomím neoplývali. Problém byl totiž v tom, že při dodržování předepsaného tréninkového plánu se při své výkonnosti dostanu zřídka na nějaký rychlejší čas a většina tréninků (kromě těch intervalových) probíhá v tempu kolem 5:50 – 6 min/km. Rozhodl jsem se tedy, že půlmaraton pro mě bude test maratonského tempa a závod dokončím s časem lehce pod 2 hodiny. O mém sebevědomí a odhodlání svědčil i startovní koridor H, tedy mezi těmi, kteří si věří na čas 2 hodiny a 10 minut.

mlha nad Vltavou, tudy za chvilku poběžíme

Atmosféra na závodech seriálu Run Czech je vždy elektrizující. Zde byla ještě umocněna zvukem vrtulníku, který monitoroval dění na trati a v kombinaci s úvodními tóny startovní písně vyvolávala skutečné mrazení v zádech. Zhruba po 5 minutách po startovním výstřelu a s Keňany na 3. kilometru se obrovská masa lidí konečně pohnula a ne nepodobná mocné Vltavě se začala valit pražskými ulicemi.

V té změti jsem si našel dobře označeného vodiče na čas 2 hodiny a rozhodl se, že se ho budu držet do třetího kilometru a potom trošku zrychlím. Během těchto tří kilometrů mě předběhl nespočet lidí, přičemž byla krutě testována má trpělivost a ješitnost. „Uklidni se," říkám si, „pak jim to vrátíš." Úplně slyším Miloše, jak opakuje: „Jestli chceš běžet rychle, tak to rozběhni pomalu!" Vodič na 2 hodiny je naštěstí super chlap a kolem sebe šíří takovou pohodu, až mi je líto, že se od něj na 3. km odpojuji. Tempo rozbíhám na 5:30 – 5:20 min/km a doufám, že se mi ho podaří udržet do konce závodu.

Kilometry ubíhají rychle, fandící lidé jsou úžasní, počasí perfektní, atmosféra dokonalá a Praha… Praha je prostě krásná. Při přeběhu Mánesova mostu na 11. km vidím v protisměru Jirku Homoláče, který si běží pro svůj osobák. Za mostem je občerstvovací stanice cca v půlce závodu a já dělám revizi sil. Cítím se úplně skvěle, nic mě nebolí a ani nejsem unavený. „Ok, zkusím trošku zrychlit, uvidíme, co z toho bude" říkám si a začínám držet tempo kolem 5:10 – 5:00 min/km. Na občerstvovací stanici na 17. km mám sil pořád dost a při pohledu na hodinky zjišťuju, že kdybych opravdu hodně zrychlil, tak bych mohl doběhnout i pod hodinu padesát. Sil mám pořád dost, tak to riskuju a tempem hodně pod 5 min/km ukrajuju první ze čtyř zbývajících kilometrů. Tempo stále stupňuji a poslední kilometr rozbíhám pod 4 min/km. Nestačilo to. V cíli mám 1:50:55.

zasloužená odměna

I tak to byl jeden z nejlepších závodů, které jsem kdy zažil. I přes závěrečný finiš, kde jsem byl skutečně hodně daleko ze své komfortní zóny, mám i v cíli pořád dost sil, což mě naplňuje lehkým optimismem před blížícím se maratonem. Nemalé potěšení mi přineslo i stupňované tempo a napínavá závěrečná stíhací jízda, kde jsem bojoval doslova o každou vteřinku. Překvapilo mě, kde se ve mně vzalo tolik sil a že jsem byl schopen tempo nejen udržet, ale i zrychlovat.

Pomyslnou třeničku na dortu mi připravily mé hodinky, když mi oznámily, že jsem dnes běžel svůj nejrychlejší půlmaraton v čase 1:49:34. Doplatil jsem zřejmě na to, že jsem prakticky od 3. kilometru jenom předbíhal pomalejší závodníky, proto jsem vždy běžel po vnější straně trati, a právě ty extra metry, o které jsem si takhle závod prodloužil, zřejmě udělaly ten rozdíl.

je to tam

Na pozávodním pivku jsme si všichni vyměňovali nadšeně zážitky. Osobáky padaly jedna radost a nadšení celé skupiny mírní jenom respekt z maratonu. Na jednom jsme se ale shodli všichni, tréninkový plán funguje!

Jo a podle Miloše byl prý půlmaraton za odměnu a teď musíme začít zase makat :-D.

Jakub Kolomičenko foto
  • přečteno: 7496/7124×, 1 komentář
První ostrý test na půlmaratonu První ostrý test na půlmaratonu První ostrý test na půlmaratonu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Roman Hýsek | 11. 4. 2016 17.50 hod. | 78.80.69.xxx
Tempo stále stupňuji a poslední kilometr rozbíhám pod 4 min/km. Tato věta mě opět přesvědčíla, že Jakub opět bájí ve své nabubřelosti. Zcela zjevně u jeho výkonnosti a na konci půlmaratonu nic neběžel pod 4 min., leda by ho někdo shodil z Vyšehradské skály. Ale tam ještě není. Je zcela určité, že v Praze mezi domy dochází k poměrně vysokému zkreslení satelitního příjmu a proto jsou i některé časové úseky nesprávně změřeny našimi GSM hodinkami. To potvrdí i "guru" Škorpil. Já sám mám na hodinkách jeden z kilometrů hluboko pod 4 minuty a přesto si nemyslím, že bych tímto tempem běžel. Zatím tvrdě pracuj při tréninku a snad se ti to někdy povede. V každém případě tolik samochvály dost smrdí. Ale jinak moc hezký článek. Já sice nejsem tak dobrý, čas pouze 1:47 hod. ve svých 63 letech, ale stále na sobě pracuji. Zatím běhu zdar. Roman.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků