logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

První ostrý test na půlmaratonu

První ostrý test na půlmaratonu

Nastalo nám jaro, a to znamená, že datum maratonu, a tedy cíle našeho snažení, se neúprosně blíží. Kromě tohoto Damoklova meče, který visí nad našimi hlavami, má jaro několik nesporných výhod. Jednak už je déle vidět a já si můžu odškrtnout další zimu, kdy jsem si „nestihl" koupit čelovku a odložit tento úkon na neurčito, a taky už jsou pro běh daleko příznivější teploty a nemusíme při běhání vypadat jako panáček michelin. Kromě toho je příchod jara pro celou řadu běžců spojen s pražským ½maratonem.

Pražský půlmaraton je společně s Pražským maratonem největší běžeckou akcí v České republice a každým rokem se na start postaví přes 10 tisíc běžců z celého světa, aby za tónů Smetanovy Vltavy vyrazili za 21,0975 km dlouhou cestou, při které si otestují svoji formu, prohlédnou krásy našeho hlavního města a oficiálně tak vstoupí do další závodní sezony.

Mezi touto masou běžců se nacházelo i několik statečných z naší skupiny (doufejme) budoucích maratonců. Jirka, Radek, David a Dan rovnou vyhlásili útok na 1 hodinu 45 minut, ostatní, včetně mě, ovšem tímto sebevědomím neoplývali. Problém byl totiž v tom, že při dodržování předepsaného tréninkového plánu se při své výkonnosti dostanu zřídka na nějaký rychlejší čas a většina tréninků (kromě těch intervalových) probíhá v tempu kolem 5:50 – 6 min/km. Rozhodl jsem se tedy, že půlmaraton pro mě bude test maratonského tempa a závod dokončím s časem lehce pod 2 hodiny. O mém sebevědomí a odhodlání svědčil i startovní koridor H, tedy mezi těmi, kteří si věří na čas 2 hodiny a 10 minut.

mlha nad Vltavou, tudy za chvilku poběžíme

Atmosféra na závodech seriálu Run Czech je vždy elektrizující. Zde byla ještě umocněna zvukem vrtulníku, který monitoroval dění na trati a v kombinaci s úvodními tóny startovní písně vyvolávala skutečné mrazení v zádech. Zhruba po 5 minutách po startovním výstřelu a s Keňany na 3. kilometru se obrovská masa lidí konečně pohnula a ne nepodobná mocné Vltavě se začala valit pražskými ulicemi.

V té změti jsem si našel dobře označeného vodiče na čas 2 hodiny a rozhodl se, že se ho budu držet do třetího kilometru a potom trošku zrychlím. Během těchto tří kilometrů mě předběhl nespočet lidí, přičemž byla krutě testována má trpělivost a ješitnost. „Uklidni se," říkám si, „pak jim to vrátíš." Úplně slyším Miloše, jak opakuje: „Jestli chceš běžet rychle, tak to rozběhni pomalu!" Vodič na 2 hodiny je naštěstí super chlap a kolem sebe šíří takovou pohodu, až mi je líto, že se od něj na 3. km odpojuji. Tempo rozbíhám na 5:30 – 5:20 min/km a doufám, že se mi ho podaří udržet do konce závodu.

Kilometry ubíhají rychle, fandící lidé jsou úžasní, počasí perfektní, atmosféra dokonalá a Praha… Praha je prostě krásná. Při přeběhu Mánesova mostu na 11. km vidím v protisměru Jirku Homoláče, který si běží pro svůj osobák. Za mostem je občerstvovací stanice cca v půlce závodu a já dělám revizi sil. Cítím se úplně skvěle, nic mě nebolí a ani nejsem unavený. „Ok, zkusím trošku zrychlit, uvidíme, co z toho bude" říkám si a začínám držet tempo kolem 5:10 – 5:00 min/km. Na občerstvovací stanici na 17. km mám sil pořád dost a při pohledu na hodinky zjišťuju, že kdybych opravdu hodně zrychlil, tak bych mohl doběhnout i pod hodinu padesát. Sil mám pořád dost, tak to riskuju a tempem hodně pod 5 min/km ukrajuju první ze čtyř zbývajících kilometrů. Tempo stále stupňuji a poslední kilometr rozbíhám pod 4 min/km. Nestačilo to. V cíli mám 1:50:55.

zasloužená odměna

I tak to byl jeden z nejlepších závodů, které jsem kdy zažil. I přes závěrečný finiš, kde jsem byl skutečně hodně daleko ze své komfortní zóny, mám i v cíli pořád dost sil, což mě naplňuje lehkým optimismem před blížícím se maratonem. Nemalé potěšení mi přineslo i stupňované tempo a napínavá závěrečná stíhací jízda, kde jsem bojoval doslova o každou vteřinku. Překvapilo mě, kde se ve mně vzalo tolik sil a že jsem byl schopen tempo nejen udržet, ale i zrychlovat.

Pomyslnou třeničku na dortu mi připravily mé hodinky, když mi oznámily, že jsem dnes běžel svůj nejrychlejší půlmaraton v čase 1:49:34. Doplatil jsem zřejmě na to, že jsem prakticky od 3. kilometru jenom předbíhal pomalejší závodníky, proto jsem vždy běžel po vnější straně trati, a právě ty extra metry, o které jsem si takhle závod prodloužil, zřejmě udělaly ten rozdíl.

je to tam

Na pozávodním pivku jsme si všichni vyměňovali nadšeně zážitky. Osobáky padaly jedna radost a nadšení celé skupiny mírní jenom respekt z maratonu. Na jednom jsme se ale shodli všichni, tréninkový plán funguje!

Jo a podle Miloše byl prý půlmaraton za odměnu a teď musíme začít zase makat :-D.

Jakub Kolomičenko foto
  • přečteno: 7352/6987×, 1 komentář
První ostrý test na půlmaratonu První ostrý test na půlmaratonu První ostrý test na půlmaratonu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Roman Hýsek | 11. 4. 2016 17.50 hod. | 78.80.69.xxx
Tempo stále stupňuji a poslední kilometr rozbíhám pod 4 min/km. Tato věta mě opět přesvědčíla, že Jakub opět bájí ve své nabubřelosti. Zcela zjevně u jeho výkonnosti a na konci půlmaratonu nic neběžel pod 4 min., leda by ho někdo shodil z Vyšehradské skály. Ale tam ještě není. Je zcela určité, že v Praze mezi domy dochází k poměrně vysokému zkreslení satelitního příjmu a proto jsou i některé časové úseky nesprávně změřeny našimi GSM hodinkami. To potvrdí i "guru" Škorpil. Já sám mám na hodinkách jeden z kilometrů hluboko pod 4 minuty a přesto si nemyslím, že bych tímto tempem běžel. Zatím tvrdě pracuj při tréninku a snad se ti to někdy povede. V každém případě tolik samochvály dost smrdí. Ale jinak moc hezký článek. Já sice nejsem tak dobrý, čas pouze 1:47 hod. ve svých 63 letech, ale stále na sobě pracuji. Zatím běhu zdar. Roman.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků