logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Fond vzdělání pomáhá znevýhodněným mladým lidem na jejich cestě ke vzdělání a aktivnímu životu

Fond vzdělání pomáhá znevýhodněným mladým lidem na jejich cestě ke vzdělání a aktivnímu životu

Fond vzdělání poskytne deset nových stipendií a přispěje na školné dalším pěti sociálně či zdravotně handicapovaným studentům. Na svém březnovém zasedání tak rozhodl Poradní sbor Fondu vzdělání. Nově jsou prostředky z Fondu vzdělání k dispozici také sociálně či zdravotně oslabeným mladým lidem z okruhu azylantů

a migrantů. Stipendijní program po celou dobu jeho více než dvacetileté existence finančně zaštiťuje ČSOB.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Jazyk básníků Radce učaroval. Pomůže jí přes Brusel až do Provence
  2. Hrát se zdravým sportovcem mi dává víc, říká David, který chce pro handicapované sportovce vybudovat zázemí
  3. Vahanovým cílem je zabezpečit rodinu, která je pro něj na prvním místě
  4. K volbě povolání Ismaila inspirovala svíčková se šesti

„Jsme rádi, že můžeme podpořit znevýhodněné mladé lidi v jejich cílevědomé snaze o získání vzdělání, které jim umožní dosáhnout dobrého pracovního i společenského uplatnění. Velmi jsme uvítali, že od tohoto roku můžeme díky rozšíření finanční podpory ze strany ČSOB zahrnout do našeho programu i mladé lidi ze skupiny azylantů a migrantů,“ říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

„Fond vzdělání podporujeme již více než dvacet let. Náš záměr pomáhat mladým lidem se zdravotním nebo sociálním handicapem, aby získali dobrý studijní základ pro svůj další život, neztratil za ta léta nic na svém opodstatnění. Snažíme se navíc prostřednictvím stipendií reagovat na aktuální situaci a změny ve společnosti,“ upřesňuje Alena Králíková, manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB.

Fond vzdělání má v současné době celkem 78 stipendistů. ČSOB jakožto klíčový dárce projektu v závěru minulého roku věnovala Fondu vzdělání 1,9 mil. Kč s tím, že 410 tisíc Kč z této částky je určeno na podporu přístupu ke vzdělání pro děti azylantů a migrantů. S přispěním dalších dárců Fondu vzdělání bude 18 studentů ve věku 14 – 26 let moci absolvovat letní jazykovou školu ve Velké Británii.

Fond vzdělání dlouhodobě podporuje studenty, kteří by si studium nemohli dovolit z finančních důvodů nebo jim v tom brání jejich nepříznivý zdravotní stav. Podmínkou pro získání stipendia je věk do 26 let, studijní průměr do 2,0 a potvrzení o studiu na střední, vyšší odborné či vysoké škole v ČR. O stipendium mohou žádat studenti se sociálním anebo zdravotním handicapem. Stipendium je podmíněno i úspěšným absolvováním přijímacího pohovoru ve Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové.

Radka Sochorová

Jazyk básníků Radce učaroval. Pomůže jí přes Brusel až do Provence

Jestli za pár let plánujete účast na evropském summitu nebo se chystáte na konferenci do Bruselu, nejspíš tam s některou z delegací potkáte i sympatickou blondýnku Radku Sochorovou. Dnes je jí jednadvacet let a cílevědomě míří právě do hlavního města Evropské unie. Studentka lingvistiky a překladatelství na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy bude tlumočit a překládat francouzštinu, jazyk, do kterého se na střední škole naprosto zamilovala.

Na otázku, co ji baví nejvíce, se samozřejmostí odpovídá, že kontrastivní fonetika a gramatika, až pak zmiňuje ostatní aktivity. A není jich málo, francouzské filmy, výroba dekorací ve stylu Provence, hudba a knihy, samozřejmě ve francouzštině. Dále pak klavír, tenis a běh. Těžko si představit, že takto energické dívce lékaři před dvěma lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Tato zákeřná nemoc postihuje nervový systém a Radce ubírá sílu nejen na koníčky, ale především na studium.

Těžká nemoc ale není jediné břímě, které jí život naložil. Když bylo Radce osm let, rodiče se rozvedli a Radka zůstala se starší sestrou u matky, otec se odstěhoval, ale neplatí výživné. Finanční situace se v rodině ještě zhoršila, když kvůli problémům se zády musela Radky maminka do částečného invalidního důchodu. Práce se mamince hledá těžko a v současnosti je nezaměstnaná. Z hlasu mladé studentky ale není cítit sebelítost ani zášť, všechny výdaje si hradí sama. „Mám několik brigád, pracuji jako hosteska, doučuji francouzštinu, češtinu i třeba chemii a pracuji u nás na katedře translatologie.“ Svou milou povahu zdědila po své mamince. „Snažím se mamce vypomáhat, jak jen to jde. Nájem mě ale platit nenechá.“

Dívka, která hned první semestr na vysoké škole zakončila jako premiantka ročníku, závidí spolužákům, kteří si mohou zapsat více předmětů. „Musím se šetřit, stres nebo fyzické vypětí zhoršuje můj zdravotní stav a prohlubuje nemoc, kterou trpím. Občas nemám sílu jít na přednášku nebo se bojím, že mě další aktivita moc vyčerpá a nemoc se naplno projeví.“ Zameškané učivo tak dohání, jak může. Škola jí však vychází vstříc a profesoři i spolužáci jí půjčují poznámky a materiály. V tom, jak naloží se stipendiem, má jasno. Použije ho na dopravu, pomůcky do školy nebo internet. Bude tak moci zvolnit s prací a zapíše si o pár přednášek navíc.

V budoucnosti se Radka vidí, jak ze svého domečku na jihu Francie vyjíždí tlumočit politikům a diplomatům do evropského parlamentu. Když bude potřebovat nabrat síly, bude odpočívat, nasávat atmosféru Francie a také využije svého literárního talentu a bude překládat texty a knihy. Francií se jednoduše hodlá úplně obklopit.

David Pulpán

Hrát se zdravým sportovcem mi dává víc, říká David, který chce pro handicapované sportovce vybudovat zázemí

Vášeň ke sportu se může zrodit z čehokoli, dvaadvacetiletý David Půlpán se stal sportovcem díky svému strýci, který se vyučil zedníkem. Při své práci si osvojil tenisový backhand. Jde prý o stejný pohyb jako při nahazování omítky. Nadšení pro stolní tenis přenesl i na svého synovce, ten je dnes v tomto sportu reprezentantem ČR.

David má nelehký úkol. Chtěl by se věnovat sportu, který tolik miluje. Není to ale snadné, cestu mu kříží tělesné postižení. Trpí totiž dysmelií, vrozenou vadou, která způsobuje, že má pravou nohu o 20 centimetrů kratší než levou. S tímto handicapem se stolnímu tenisu věnuje již jedenáctou sezonu a před pěti lety se dokonce dostal do národní reprezentace. Od té doby je veden v registru handicapovaných sportovců.

Student Fakulty tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě se ale svým handicapem nenechá omezovat, a tak hraje nejen s podobně znevýhodněnými hráči, ale také se zdravými: „Hrát se zdravým sportovcem mi dává víc, je to větší výzva, donutí mě to vybičovat se k lepšímu výkonu.“ Soupeřit s hráčem bez omezení ale vyžaduje stoprocentní fyzičku. „Stejně tak, jako potřebuju ke hře ruce, potřebuju i nohy, hraju s protézou a je to o cviku. Stolní tenis je velmi dynamický sport, jezdím na kempy, kde trénujeme nejen fyzičku, ale i postřeh a rychlost. Zvítězit nad zdravým hráčem je otázka kombinace všech těchto dovedností. Dokážu tak vyhrát i s dysmelií.“

Davidův den se skládá z přednášek, tréninku a studia, na další aktivity nebo brigády nezbývá čas, a tak je financování studentského života složité. David pobírá invalidní důchod 1. stupně a nějaké peníze dostává od rodičů. Musí ale platit kolej, sportovní vybavení, členství ve sportovním klubu a dopravu nejen po Praze, ale i jízdné domů do Třibřich u Chrudimi, když jede navštívit rodiče a malého brášku. Peníze ze stipendia tak budou vítaným příspěvkem do rozpočtu mladého studenta a David je plánuje využít hlavně na studium a sport.

Pokud jde o budoucnost, je David realista. „Rád bych se stolnímu tenisu věnoval profesionálně. Pokud by se mi poštěstilo živit se sportem, pak by moje kariéra trvala maximálně patnáct let.“ Flintu do žita ale určitě nehází. „Jágrovi je přes čtyřicet a taky pořád hraje, tak uvidíme,“ říká optimisticky. Sportovec ale myslí na vše. Na FTVS studuje aplikovanou tělesnou výchovu a sport osob se specifickými potřebami a chtěl by se v tomto odvětví nadále rozvíjet. Bude ale jedním z průkopníků. Magisterské studium v tomto oboru zatím otevřeno je, ale historii u nás tento obor téměř nemá. Až David dokončí bakalářské studium, doufá, že navazující magisterský studijní program bude stále ještě otevřen. Uplatnit se na trhu práce však nebude lehké. David ale věří, že v České republice je potřeba pro handicapované sportovce vybudovat stabilní zázemí. To je jeho hnacím motorem.

Vahan Matčkaljanovič

Vahanovým cílem je zabezpečit rodinu, která je pro něj na prvním místě

To, co se teprve devatenáctiletému Vahanu Matčkaljanovi nedá upřít, je cílevědomost a smysl pro zodpovědnost. Už teď ví, že chce vystudovat dobrou školu a najít si takovou práci, aby byl schopen zaopatřit rodinu. Vahan pochází z Arménie, ale z jeho vyprávění je jasné, že se žádnými hranicemi spoutat nenechá.

Na gymnáziu F. X. Šaldy se Vahan začal věnovat němčině a po týdnu v Berlíně měl jasno. Právě tady by chtěl pracovat. „V Německu mám několik příbuzných a pochvalují si to tam. Práce je tam dobře finančně ohodnocená a navíc to není daleko.“ Pokud by ale Vahan našel dobrou práci v Čechách, neváhal by, chce být nablízku rodině. Na rodině lpí Vahan stejně jako na vzdělání, jeho pětičlenná rodina kvůli nedostatku práce a politické situaci odešla z Arménie. Díky příchodu do České republiky se pro ně ale otevřely dveře k lepšímu životu. Vahan teď může studovat na soukromé škole, která ale vyjde na pěkných pár tisíc korun ročně. Právě na studium by chtěl Vahan peníze ze stipendia použít a má už jasno v oboru, kterému se chce věnovat. „Z gymnázia jsem přestoupil na soukromou obchodní akademii tady u nás v Liberci, baví mě čísla a rád bych se věnoval ekonomii nebo managementu, sportovní management by mě asi bavil nejvíc.“

Ke sportu má ctižádostivý Vahan blízko, od mala totiž trpí astmatem a překonat mu ho pomáhá judo. V roce 2005 se díky kamarádům v azylovém domě s tímto sportem seznámil a začal

několikrát týdně poctivě trénovat. Díky tomu vybije přebytečnou energii, což mu pomáhá zůstat klidným a koncentrovaným. Sport mu kromě soupeřů pomáhá porazit i astma. „Od té doby, co dělám judo, se cítím daleko lépe. I můj doktor byl v šoku, astma téměř zmizelo.“

Budoucnost Vahan vidí pragmaticky a rozhodně nic nebere na lehkou váhu. „Mamka ze mě chtěla mít doktora, ale medicína se studuje spoustu let a já bych chtěl co nejdříve pracovat, abych mohl zabezpečit rodiče a sourozence.“ Rodina je pro Vahana na prvním místě. Tento mladý muž ale myslí i do budoucnosti. Při volbě vysoké školy nemá malé ambice a chystá se na přijímací zkoušky na VŠE. „Chtěl bych si najít opravdu dobrou práci, abych mohl mít velkou rodinu a moje děti mohly jít studovat na ještě lepší školu, než půjdu já.“

Ismail Idrizi

K volbě povolání Ismaila inspirovala svíčková se šesti

Málokdo bere život tak optimisticky a nebojácně jako téměř devatenáctiletý Ismail Idrizi. Mladý student z Albánie přišel do Prahy před dvěma lety a díky svému talentu na jazyky se česky domluvil za pár měsíců. Přiznává ale, že to nebyla hračka, nic jiného mu však nezbylo, do Čech přišel sám, bez rodiny.

Z domoviny Ismail odcestoval kvůli špatné ekonomické situaci, chtěl začít něco nového a lákaly ho nové příležitosti, které srdce Evropy nabízí. Češi jsou mu sympatičtí. „Na Praze mám nejraději lidi. Jsou vstřícní a vzájemně se respektují. Sám jsem spíše klidný a hodný, proto mi přijde, že sem zapadám víc. Nemám zas tak horkou krev jako většina lidí od nás z jihu.“ Má také rád kulturu a líbí se mu, jak je hlavní město České republiky v tomto ohledu rozmanité.

Ismail bydlí na Praze 4 v Zařízení pro děti – cizince, tam se mu naskytla možnost jít na školu a vybral si obor kuchař – číšník. „Vychovatelé jsou moc milí a hodně mi pomáhají, pomohli mi i s hledáním školy. Obor jsem si ale zvolil sám.“ K volbě ho nejspíš inspirovala svíčková se šesti, tu má Ismail z české kuchyně nejraději. Na práci a vzdělání klade mladý kuchař velký důraz a rád by pokračoval ve studiu managementu na vysoké škole, aby v budoucnu mohl vést restauraci. Zatím si ale příležitostně přivydělává v kuchyni nebo na různých akcích jako číšník.

Ismaila momentálně čeká autoškola, stipendium zatím využije právě na řidičák. Následně pak na školní potřeby a také na své koníčky, kterých není málo. Mladý kuchař chodí pravidelně cvičit, hraje fotbal a tenis a také rád maluje. „Kreslím většinou podle předlohy, krajinu nebo třeba i město, inspirace je všude kolem.“

Najít si kamarády nebylo pro mladého Albánce kvůli jazykové bariéře snadné. Při učení mu podle jeho slov pomohly české knihy a hudba. Mezi jeho oblíbené zpěváky patří Ben Cristovao a také slovenský Majk Spirit. Ze začátku také chodil na doučování, ale po dvou letech mluví naprosto plynně a slova hledá málokdy. Díky píli mladého Albánce se karta obrátila a kamarádů už má spoustu, dokonce pár z nich učí trochu albánsky.

  • přečteno: 9499/9090×
Fond vzdělání pomáhá znevýhodněným mladým lidem na jejich cestě ke vzdělání a aktivnímu životu Fond vzdělání pomáhá znevýhodněným mladým lidem na jejich cestě ke vzdělání a aktivnímu životu Fond vzdělání pomáhá znevýhodněným mladým lidem na jejich cestě ke vzdělání a aktivnímu životu Fond vzdělání pomáhá znevýhodněným mladým lidem na jejich cestě ke vzdělání a aktivnímu životu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků