logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny do maratonu!

Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny do maratonu!

Začal 20. týden našeho tréninkového plánu a my jdeme s přípravami na den „M" do finále. Když jsem v listopadu uviděla tabulku s rozepsanými 24 týdny – tréninky 4x v týdnu, plno čísel a zkratek, které mi ne vždy byly jasné a na konci červeně svítilo slovo MARATON, polil mě pot a já si začala uvědomovat, do čeho jsem se to pustila.

Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny

Kladla jsem si plno otázek, zda to zvládnu fyzicky i psychicky a zda to také zvládne moje rodina a okolí. A ono se ukazuje, že když se chce, tak to jde.

Nejdůležitější asi bylo vytvořit si řád. Do diáře jsem si zaznamenala tréninkové dny, abych neměla pokušení si je naplňovat jinou zábavou. Pět měsíců tak nabralo téměř stereotypní charakte… vstát, jít do práce, na trénink, domů za rodinou a spát. Musím přiznat, že stereotyp to byl, ale pouze na papíře, neboť po pár týdnech se začala projevovat pestrost tréninků, což jsem doposud neznala. Sprinty na získání rychlosti jsou prokládány dlouhými běhy, abych se měla na co těšit, tak si užívám středních vzdáleností „na pohodu“. Stejně tak se těším na pravidelné příspěvky ostatních běžců, které mě téměř vždy rozesmějí a nakopnou. Ano, téměř vždy, neboť nám tu vznikl takový nešvar, ve skupině se objevilo pár elitních běžců, jejichž výkony jsou obdivuhodné a já si říkám, kde jsem se to mezi touto elitou vzala? Ale podpora z jejich strany je obrovská a tak to nevzdávám a jdu dál. Mám za sebou 3 závody. Jeden, do kterého bych nikdy sama nešla. Ice ½ Maraton na Lipně byl opravdu první zkouškou toho, co vydržím. A já to dala. První nesilniční běh a ještě celkem se ctí zaběhnutý a hlavně bez následků. Fyzicky vše ok, psychika a vůle stále funguje a nakonec i rodina drží při mně. Lipna si užíváme společně. Není nad to mít na trati své fanoušky. První společný závodní běh a já věděla, že jsem tu správně! Jsem mezi báječnými lidmi, kteří mají stejný cíl.

Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny

Další společný běh byla Kbelská 10tka. Tak zněl název závodu, ale my měli před sebou společný dlouhý trénink 24 km. A tak jsme někteří běželi nezávodně předepsaným tempem a po proběhnutí cíle pokračovali na dalších 14 km. Pohodovou a veselou atmosféru dokreslovalo krásné slunečné počasí, a tak se běželo téměř samo.

A pak to najednou přišlo. Tělo začalo stávkovat. Obrovská únava, bolesti zad a ruku v ruce s tím psychický úpadek. Mám já to zapotřebí?! Po pár dnech zjišťuji, že v tom nejsem sama a že to asi muselo přijít. Nastolila jsem změnu jídelníčku, více relaxace, delší spánek a v netréninkových dnech si běh tak trochu zakázala. Po týdnu to vypadá, že se vracím do formy a mohu se s chutí připravit na ½maraton, kde by se už mělo projevit tréninkové úsilí. Přestože je to letos už můj šestý ½maraton, tento je ten první „ostrý“. Před zařazením do startovních koridorů si vzájemně popřejeme pěkný závod a jdeme na to. Generálka se nám povedla a většina si zaběhla svůj plánovaný čas, případně osobák.

Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny

Mám před sebou poslední měsíc příprav. Energie se po posledním závodu vrátila, dlouhý trénink 32 km ukázal, že to bude hodně o psychice a mně nezbývá, než jít dál. Moc se těším, až se 8. května potkáme na startu a vyběhneme společně za svým cílem. Pro mě je to zaběhnout maraton. Zda to bude pod 4 je opravdu jen bonus. Je krásné mít sen a plnit si ho, ale také už vím, že jsou v životě mnohem důležitější věci, než si něco dokazovat.

PS: Poslední dobou mám pocit, že na 8. května se víc těší mé okolí, neboť jim se svými pravidelnými reporty z tréninků začínám lézt na nervy. Tímto jim chci moc poděkovat za trpělivost a podporu. A vám bando též, díky!:-)

Magdaléna Štěpková foto
  • přečteno: 2392/2240×
Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny do maratonu! Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny do maratonu! Jdeme do finiše. Poslední čtyři tréninkové týdny do maratonu!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zaběhni maraton s Milošem pod 4 hodiny

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne39

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků