logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton, není co řešit, jde se do toho!

Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton, není co řešit, jde se do toho!

Vloni mě manžel překvapil tím, jak odpověděl na otázku, co by si přál ke svým 40. narozeninám. Většinou se dozvím „Já nic nechci... narozeniny neslavím... nic nepotřebuji..." Tentokrát to bylo jinak. Odpověď zněla: „Chci uběhnout maraton, tam je taky čtyřka!" Vykouzlilo mi to úsměv na tváři a v očích údiv a překvapení… MARATON???!

42 kilometrů je v podstatě taková mega běžecká meta, před kterou jsem měla vždycky respekt a vlastně si s myšlenkou ji zdolat ani moc nezahrávala. Mezi běžce, dá-li se to tak nazvat, nepatříme příliš dlouho, ale sportovní nadšenci jsme, to zase jo. Běhání jsme ale opravdově propadli a stala se z toho naše další životní droga. A tak bylo rychle rozhodnuto. Dobře, jdeme do toho! Rychle přihlášeno, to je první... ten lehčí krok, člověk má mít cíle a jít si za svým. Pár dní klid, ale spokojenost začíná střídat panika, tohle je maraton! Sakra! Potřebujeme jasně daný plán a disciplínu…

Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton

Milošův projekt tedy seslalo samo nebe. A jak jsem jásala, když jsem byla vybrána mezi 20 stejných bláznů do akce „Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny“. Tu časovou položku v názvu jsem v tu dobu nějak moc neřešila. V tuto chvíli jsem byla spokojená s tím, že se můžu opřít o někoho, komu absolutně věřím, a už jsem nás viděla v cíli. Bonusem projektu byla podpora od Salmingu, která přišla vlastně taky jako na zavolanou, protože jsem v tu dobu řešila u podiatra úpravu došlapu a změnu bot. Takže jsem „přezula" a dneska vím, že už v jiných botách běhat nechci, ať už mám na nohách závodky, trailovky, nebo distance pro delší vzdálenosti.

No a pak mi dorazil tréninkový plán. Jak jsem ho odshora dolů jen tak projela očima, tak mi zatrnulo a došlo, jaký jsme na sebe upletli bič. Teď už mi začalo docházet, co ten čas pod čtyři hodiny znamená a hlavně obnáší. Nejsem ale zvyklá couvat a nebo něco vzdávat. Mám to spíš naopak, i když je ta cesta trnitější. Pozvolna jsme tedy naskočili do tréninkového plánu, který byl zpočátku ještě přívětivý a moc se nelišil od toho, co známe. Tady prostě není na výběr, co je psáno, to je dáno. Navíc v maratonském projektu testujeme i novou mobilní aplikaci pro sledování aktivit Superlife, takže máme jeden druhého a hlavně Miloš nás jak na dlani. Není co řešit, děláme to každý sám pro sebe, každý maká podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. V závodě na takhle dlouhé trati člověk nic neokecá. Maraton jsme v životě neběželi, naše závodní zkušenosti se zastavily na poloviční trati, a tak zatím naše životní vzdálenosti nabíháme v tréninku.

Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton

Trénujeme v tuto dobu už 6. měsíc a všechno je zaměřeno na den D a naší velkou premiéru. Nabíhané vzdálenosti se přehouply přes vrchol a teď už zase ubíráme a ladíme. A pocity? Přirovnala bych to k houpačce… nahoru, dolů, nahoru, dolů… Většina tréninkového období probíhala v zimě, takže to kolikrát nebylo jednoduché, a bylo to hodně o morálu a sebezapření. Ono běhat v počasí, ve kterém bych před pár lety nevystrčila nos ze dveří, vám toho hodně dá. Ta radost, když se vrátíte, ta radost, když zvítězíte sám nad sebou a nad hledáním výmluvy, proč zrovna dneska nejít a trénink vynechat. Každý povedený trénink zvyšoval náladu a přesvědčení, že to půjde, stejně tak měl pozitivní vliv na kondici.

Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton

Samozřejmě, že byly i ty špatné dny, kdy prostě nic nešlo, ale těžce na cvičišti, lehce na bojišti – tedy plně doufám. Beru to tak, že člověka neposunují ty lehce zvládnuté tréninky, ale ty druhé, ty, co bolí, ty, co od nich chce člověk utéct a říká si, jestli to má vůbec zapotřebí. Říká se, že to, co bolí, to roste a tak se odškrtává trénink za tréninkem. Samozřejmě, že s blížícím se závodem stoupá nervozita, obavy a rozpaky. Respekt a pokora sahá do nebeských výšin a vím, že tam někam se bude ubírat můj zrak a myšlenky v průběhu závodu.

Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton

Ať už to dopadne jakkoliv, tak vím, že jsme to zkusili a udělali pro dosažení cíle maximum.

Přemýšlím a snažím se vybavit všemožné pocity a myšlenky, které mě v průběhu celého tohoto tréninkového klání přepadaly, a tak jsem si napsala seznam:

 • Běhat v -14st není nemožné, nakonec na to člověk i rád vzpomíná – rozhodně lepší než vedro
 • Podpora stejných bláznů je k zbláznění pozitivní
 • Okruhy, které jsme jezdili na kole, teď běháme
 • Už vím, jaké je pozvracet se po tréninku
 • I 400 metrů může být nekonečných
 • Že mi bude chutnat osolený banán by mě v životě nenapadlo
 • Naučila jsem se dokonce i odpočívat… byla to vážně nutnost
 • Už tolik neřeším spoustu věcí... neutečou
 • Běhat v páru je nejlepší partnerská poradna

Co říci závěrem? Přeji nám všem lehký krok, dostatek sil, úsměv na tváři, klid v duši, lásku v srdci a zbytek… a zbytek už je vůle Boží.

Simona Pancíř Švarcová foto
 • přečteno: 2771/2567×, 1 komentář
Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton, není co řešit, jde se do toho! Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton, není co řešit, jde se do toho! Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton, není co řešit, jde se do toho! Když si manžel přeje ke čtyřicátým narozeninám uběhnout maraton, není co řešit, jde se do toho!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Romana | 30. 4. 2016 20.29 hod. | 46.135.70.x
Ať to klapne, přeji lehký krok :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

všechny články Zaběhni s Milošem maraton pod 4 hodiny

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků