logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Na Volkswagen Maratonu Praha se bude bojovat o Rio. O limity se znovu pokusí i Ivana Sekyrová a Jiří Homoláč!

Na Volkswagen Maratonu Praha se bude bojovat o Rio. O limity se znovu pokusí i Ivana Sekyrová a Jiří Homoláč!

Loňský vítěz usilující o obhájení koruny šampiona, rekordman závodu nebo poslední šance pro běžce usilující o splnění olympijských limitů. Takové jsou hlavní lákadla 22. ročníku Volkswagen Maratonu Praha, který ze Staroměstského náměstí odstartuje už v neděli 8. května.

Při prvním ročníku pražskými ulicemi běželo 985 běžců. Letos je kapacita závodu 10 600 závodníků a registrace na závod zmizely za rekordních 69 dní po otevření registrací. Volkswagen Maraton Praha je neuvěřitelný příběh úspěchu,říká Carlo Capalbo, zakladatel a prezident organizačního výboru RunCzech, rovněž nově jmenovaný předseda komise silničních běhů IAAF. Musím poděkovat všem, díky kterým se něco takového stalo. Závody RunCzech během 22 let běželo 845 700 závodníků, což je číslo, na které můžeme být opravdu pyšní.

K úctyhodnému číslu v neděli přibydou další tisíce. Mezi nimi celkem 79 elitních atletů, což je rekordní číslo. Volkswagen Maraton Praha je totiž jednou z posledních šancí pro běžce usilující o splnění olympijských limitů svých atletických federací pro kvalifikaci na Olympijské hry v Riu de Janeiru. Neděle tak bude důležitá i pro běžce z Brazílie, Mongolska, Israele, Finska nebo Kyrgyzstánu, vyjmenovává Jana Moberly, manažerka elitních atletů.

O olympijské limity bude usilovat rovněž řada českých běžců. Mezi ženami se poprvé na start maratonu postaví Eva Vrabcová a Monika Preibischová, útok na čas 2:35 ohlásila i česká stálice Ivana Sekyrová. Ta se o kvalifikaci neúspěšně pokoušela v polovině dubna v Hamburku, kde se limit 2:15 nepovedl ani Jiřímu Homoláčovi. Oba dva svůj boj však nevzdávají a v Praze to zkusí znovu!

Mezi muži se o kvalifikaci v závodě, který se běží i jako Mistrovství České republiky, pokusí rovněž Vít Pavlišta, Petr Pechek a Jan Kreisinger. Když se na olympiádu jednou dostanete, chcete tam znovu. I když se mi v Londýně v roce 2012 neběželo dobře, bylo teplo a úplně mi to nevyšlo, stejně se na hry vrátit chci,“ má jasno Kreisinger, který se na minulé Hry kvalifikoval právě na Volkswagen Maratonu Praha. Eva Vrabcová se naopak o maraton pokusí poprvé. „K limitu se moc neupírám, maraton je nevyzpytatelný. Příprava však byla dobrá a já se na neděli strašně těším, zmínila.

O vítězství v závodě se však bude bojovat jinde, již tradičně mezi africkými běžci. Hlavní hvězdou maratonského startovního pole bude Keňan Felix Kandie, který loni v Praze překonal bolest v krku, postavil se na start a v čase 2:08:32 zvítězil. A svůj triumf by rád zopakoval. Trénink šel velice dobře, na Volkswagen Maraton Praha se soustředím už od prosince. Myslím, že bych mohl běžet čas okolo 2:06, věří si Kandie. Jeho hlavním vyzyvatelem bude Eliud Kiptanui, vítěz Volkswagen Maratonu Praha 2010, kde rovněž stanovil dosud platný rekord závodu, když běžel skvělý čas 2:05:39.

Mezi ostatní běžce, kteří již pocítili chuť vítězství v Praze, patří Keňani Peter Kirui, vítěz Sportisimo 1/2Maratonu Praha 2014, Patrick Terer, vítěz Volkswagen Maratonu Praha 2014 a Daniel Wanjiru, který vyhrál poslední dva ročníky Sportisimo 1/2Maratonu Praha. Celkem se mezi muži objeví 11 běžců s osobními rekordy pod 2:08.

I ženské startovní pole zahrnuje skupinu závodnic, jež jsou schopné předvést ohromující výkony. Mezi nimi vyčnívají Etiopanky Biruktayit Degefa Eshetu a Marta Lema. Pětadvacetiletá Eshetu sbírá úspěchy na maratonu v Houstonu – v roce 2015 si tam stanovila osobní rekord 2:23:51 a doběhla třetí, letos v lednu s časem 2:26:07 zvítězila. Podobný pocit by ráda zažila i v Praze. Od ledna jsem zvýšila objem naběhaných mílí a myslím, že jsem dobře připravená. S Boží pomocí bych se mohla dostat i do etiopského týmu na Olympijské hry, doufá Eshetu. Šestadvacetiletá Lema do závodu vyběhne s vědomím dobré letošní formy – v lednu si na maratonu v čínském Sia-menu zaběhla osobní rekord 2:24:32.

Startovní listina tak slibuje vzrušující podívanou. Pokud bude při závodě panovat příznivé počasí, můžeme se těšit na skvělé časy, těší se Capalbo. Na špičkové výkony českých i zahraničních atletů se můžete podívat rovněž v přímém přenosu. Česká televize bude závod vysílat v tříhodinovém vysílání.

Špičkové atlety mohou ostatní běžci minout na trati, ale potkat se s nimi mohou také na Sport Expu na Výstavišti. V pátek od 18 hodin tam elitní běžci budou rozdávat startovní čísla. Sport Expo však toho nabízí mnohem více, veletrh sportovního zboží hostí více než 130 vystavovatelů a má otevřeno až do sobotního večera. V sobotu ve 14 hodin tam mimo jiné startuje Procházka se psy.

Kromě ní se mezi doprovodné závody řadí i dm rodinný minimaraton. Ten startuje v neděli v 9:15 od Obecního domu. Kapacita běhu je 4 700 lidí a přihlášky jsou stále možné. „dm rodinné běhy probíhají již několik let. Jsme rádi, že si tak malí běžci mohou vyzkoušet atmosféru velkého závodu a že všichni účastníci naplňují náš koncept active beauty,“ uvádí Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Dlouhodobé spojení, to je spolupráce mezi RunCzech a značkou Volkswagen. Automobily s časomírou, fotografy nebo veškeré vozy organizátorů. Všechny s typickým logem VW. RunCzech a Volkswagen mají dlouholeté partnerství a my jsme na to náležitě hrdí. Každý rok se snažíme přijít s něčím novým, co by naši spolupráci prohloubilo. Letos je to například série Maraton Edition, zmínila marketingová manažerka Volkswagenu Martina Valterová.

A spolupráci s RunCzech si pochvaluje také Petr Dolínek, náměstek primátorky Hlavního města Prahy. Praha má do budoucna hned několik vizí. Jedna z nich je, aby bylo město natolik dobré, jako jsou závody RunCzech, řekl náměstek, který Volkswagen Maraton Praha před pár lety běžel za 3:42. Doufám, že mi to příští rok opět vyjde dodal.

Fotografie: Run Czech

bezeckaskola. cz foto
  • přečteno: 5220/5043×

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků