logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Při sportu poslouchejte své tělo

Při sportu poslouchejte své tělo

Řada lidí, kteří tráví pracovní dobu před obrazovkou počítače, začíná s létem přemýšlet o tom, že konečně začnou sportovat. Ať již proto, aby vypadali u moře v plavkách dobře, anebo aby se prostě cítili lépe. Není to ale tak jednoduché.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 9.6.2016

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Co si vybrat?
  2. Přemáhejte lenost
  3. Pomůcky a protahování

Většina začínajících amatérských sportovců musí počítat s tím, že tělo na větší námahu ještě není připraveno. Co by tedy měl člověk bažící po sportu dělat, aby neohrozil sám sebe?

„Určitě by měl začít pozvolna. I když je krásně a člověk má na sport ohromnou chuť, neměl by sportovat bez rozmyslu. Měl by si uvědomit, že počet tréninků pro začínajícího amatérského sportovce není stejný jako u trénovaného profesionála," připomíná Vojtěch Novák, lékař Centra sportovní medicíny v Prostějově.

„Nejlepší je udělat si harmonogram: první týden dvakrát, pak třikrát, čtyřikrát a podobně. Pokud začnete opravdu každý den dřít, možná to týden vydržíte, ale pak se dostanete do slepé uličky a velmi pravděpodobně se zraníte. Organismus musí dostat čas na regeneraci, jinak nápor nevydrží," říká doktor Novák. Harmonogram tréninků podle něj nemusí být ani na papíře, ale mělo by se na něj pamatovat.

Co si vybrat?

Jaký sport si vybrat, je jedna z nejtěžších otázek. Jistě záleží na pohlaví, ale také na tom, jak se cítíme, jsme-li objektivně zdrávi a kolik nám je let.

Nejjednodušší a nejzákladnější pohyb vhodný téměř pro všechny kategorie je běh. Tady si ale musíme dávat pozor, po čem běžíme, protože pokud nemáme správnou obuv a běháme po asfaltu nebo betonu, můžeme si ublížit. Běh by zároveň neměli volit například lidé s kloubními problémy nebo těžkou nadváhou. Ti mohou zkusit třeba nordic walking, severskou chůzi s hůlkami.

Některým lidem běhání vadí třeba proto, že se jim zdá fádní, dlouhé a nespolečenské. Lidé, kteří při běhání komunikují, totiž většinou mnoho kilometrů nezdolají. Na otázku, zda pro ně není východiskem posilovna nebo fitness cvičení, doktor Novák odpovídá, že je přece venku krásně, tak proč by se měl člověk toužící po pohybu zavírat do posilovny? Na to je podle něj dost času v zimě.

„Anebo lze posilovat na venkovních hřištích, pokud to někomu vyhovuje. Jsem také zastáncem cyklistiky, ale plavání bych nedoporučil. Pokud člověk cvičí kvůli tomu, aby zhubl, ve vodě se mu to nepodaří. Lidé mají sklon spíš koupat se než správně kondičně plavat. To umí jen pět procent populace. Plavecký trénink představuje desítky minut ve vodě

a dobře naučený styl. Plavání stylem paní radové, tedy s hlavou stále nad vodou, opravdu k ničemu nevede a dlouho provozovaný špatný styl může vést k tomu, že si plavec ublíží," upozorňuje Vojtěch Novák.

Přemáhejte lenost

Při jakémkoli sportování bychom měli „poslouchat“, co nám říká tělo. Určitě bychom neměli „rozběhávat" bolest. „Pokud se ozve kloub nebo šlacha, neměla by se nemoc přemáhat. Naopak přemoci by se měla lenost, tedy neodkládat trénink, protože ‚toho dnes bylo v práci moc‘. Na to bychom hledět neměli, i když je jasné, že na začátku tento pocit určitě přijde," radí doktor Novák.

Proto je důležité mít alespoň v hlavě zmíněný harmonogram. Dodržení režimu je totiž velmi důležité. „Pokud bych měl dnes běhat a nechce se mi, měl bych to stejně udělat, i když třeba poběžím kratší dobu. Pokud to nedodržím,

začne se mi tréninkový plán hroutit," říká Vojtěch Novák.

Odpočinek mezi sportováním je také velmi důležitý. Zde však musíme dát na rady z praxe, tělo nám nic nenaznačí. „My umíme změřit takzvanou variabilitu srdeční frekvence, podle které zjistíme, jestli je člověk odpočatý a zda nejsou tréninky příliš náročné. Sám laik to nepozná," doplňuje doktor Novák.

Když netrénovaný člověk sportuje jednou za dva dny a má pocit, že tréninky mu nic nepřinášejí a necítí se unavený, může sportovat stále obden, ale o to intenzivněji. Tedy běhat rychleji nebo přidat výběhy do kopce. Naopak když při obdenním sportu zjistí, že už je toho moc, a je unavený, může si tréninky usnadnit. Dostupnější cesta zatím není.

Zato i amatérskému sportovci ve zlepšování velmi pomůže, když si určí nějaký cíl, například uběhnutí maratonu.

Pomůcky a protahování

Víme tedy, že je dobré mít ve sportování nějaký řád, nepustit se do něj s vervou profesionála a umět relaxovat. Jaké vybavení si však máme pořídit? „Zde platí, že pomůcky pro profesionály se pro amatéry příliš nehodí, nejspíš je nevyužijí. Když si například koupíte lyže pro profesionální sjezdaře, zjistíte, že jsou tvrdé. Vy nemáte v nohách tolik

síly, abyste s nimi udělali oblouk, a ty lyže vás vyhodí ven. Naopak když si koupíte vybavení střední třídy pro amatéra, pak si ho jistě užijete. Tohle platí u téměř všech sportů, k běhání nepotřebuji profi tvrdé tretry, ze kterých mě budou spíš bolet nohy, ale dobře odpruženou lehkou obuv," zdůrazňuje doktor Novák.

A i když to možná vypadá zbytečně, nesmíme zapomenout se pořádně protáhnout. „Po sportování bychom se měli zklidnit, tedy vyklusat, projít a následně trochu protáhnout, aby naše tělo mělo čas odstranit škodlivé látky nahromaděné během sportu. Takové uklidnění je důležité úplně u všech sportů," konstatuje lékař

Centra sportovní medicíny v Prostějově Vojtěch Novák a uzavírá: „Amatérské sportování, ať už jakékoli, se má provozovat v rozumné míře a určitě nepřehánět.“

Článek vyšel ve středu 8. června v deníku Lidové noviny, v rubrice: Medicína & věda a vychází se svolením autora i redakce

  • přečteno: 6887/6594×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Zdravý životní styl

všechny články Zdravý životní styl

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků