logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když nám zdraví míchá karty

Když nám zdraví míchá karty

„Si se zbláznil, nestíhám."

„Dneska opravdu nemůžu, honím termíny!"

„Snad zítra, dneska snad ani nepůjdu spát!"

Tyhle výkřiky známe všichni. Dosti často je slýcháme od svých přátel, když si s nimi chceme domluvit schůzku. Pak najednou přijde zpráva: „Tak prý si mám vzít dovolenou a na měsíc vypadnout z toho blázince kolem. Naměřili mi vysoký tlak, zjistili žaludeční vředy a nějak mi cuká oko!"

Tak dlouho se pachtíme za „svým snem“ úspěšného podnikatele, manažera či čehokoliv jiného, až najednou zjistíme, že jsme nějak zapomněli na človíčka v sobě. Zapomněli jsme, že když chceme, aby nám vše dobře sloužilo, musíme při vší té „zodpovědné“ práci taky myslet na zadní vrátka, na dobíjení baterek, jinak nám vše, co si usilovnou prácí vydobudeme, bude k prdu.

Ve státech, které prošly budováním „kapitalizmu“ před námi, již dávno zjistili, že jedna věc je snažit se MÍT a druhá je ŽÍT. Už pochopili, že budování kariéry či vydělávání je dobré jen potud, pokud vše, co v životě získám, dokážu také řádně užít.

Neznamená to, že se zbavili prvního (MÍT), ale začali také ŽÍT. Začali nalézat harmonii duše, těla i ducha, objevili dávno objevené, protože tohle znali už staří Řekové, viz jejich olympijské hry, kde se nesoutěžilo jen v tom, kdo koho skolí na kolbišti, ale i v tom, kdo složí krásnější sonet nebo vytesá krásnější sochu.

Teď udělám veletoč a skočím rovnýma nohama k běhání a chození, vždyť běháním a chozením se dá dosáhnout právě té harmonie duše, těla i ducha. Proto dneska tolik lidí po světě chodí a běhá. Někdo k tomu používá jen své tělo, jiný si k tomu přibere na pomoc hůlky, ale ať ten či ten, hledají stejné. Hledají klid, hledají krásu, hledají souznění s každým tvorem, s každou rostlinou, s vodou, větrem, sluncem i vzduchem. Stávají se alespoň na pár vteřin, minut, hodin či dní součástí univerza, a to naprosto spontánně, aniž by o tom museli nějak přemýšlet.

To je to, co hledáme ve svém životě všichni a je jedno, zda si to připouštíme, či ne. Vlastně jedno to není. Ti, co si to připouští a vědomě to hledají a nalézají, toho užívají plnou měrou a pomáhá jim to jít, běžet, pracovat, prostě ŽÍT. Ti, co se tomu brání, si jen způsobují zdravotní problémy, protože ten rozpor, který se nesnaží potlačit, tu je a koná v jejich neprospěch, „pomáhá“ jim HNÍT.

Ale zpátky k chození a běhání. Tam, kde se lidé snaží žít, si nekomplikují život tím, že by se připravovali na to, jak svého soupeře při dalším závodě zničí, jak mu vrátí tu krutou porážku, kterou utrpěli posledně. Tam si prostě jdou zaběhat s přáteli. Přítelem, přítelkyní je jim pak každý, kdo se v onen den s nimi postaví na startovní čáru. Protože každý z nich přiložil svou míru radosti do společného prožitku. Tím se stane, že pak na takovémto běhu necítíte napětí a stres, ale cítíte jen očekávání, cítíte radost, slyšíte smích a v cíli můžete zažít úchvatný pocit sounáležitosti, ale když vyhrajete svůj první maratón, taky to není pocit k zahození :), jak vás v nejbližších dnech na svém blogu přesvědčí Petr Syblík.

Pokud tu na světě mám nějaký úkol, nějaký cíl, přál bych si, aby jím bylo naučit lidi hledat a nalézat radost z každého pohybu, z každého kroku, z každého nadechnutí, z každého úsměvu, z každého ptačího trylku, z každého poryvu větru, z bublajícího potoka či hřmící vody v řece, ze zpěvu skřivanů při ranním běhu zarosenou loukou …..

Tento článek vyšel 7. listopadu 2008 na blogu Miloše Škorpila

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano126
Ne36

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků