logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Ultramaratonec René Kujan usiluje o rekord na podporu zaměstnávání vozíčkářů

Ultramaratonec René Kujan usiluje o rekord na podporu zaměstnávání vozíčkářů

V České republice žije zhruba 8 000 vozíčkářů s poraněním míchy a přes 50 % z nich je dlouhodobě bez zaměstnání. Většina těch, kteří práci mají, pracuje z domova nebo v uzavřených provozech bez kontaktu s veřejností. Prohlubuje se tak jejich vyčlenění. Ultramaratonec René Kujan usiluje o zdolání běžeckého rekordu, kterým chce podpořit zaměstnávání vozíčkářů a pomoci získat finančních prostředky na provoz tréninkového pracoviště pro vozíčkáře Hvězdný bazar.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Příběhy vozíčkářů, kteří pracují ve Hvězdném bazaru nebo tréninkovým zaměstnáním již prošli
  1. Robin Beránek (24 let)
  2. Jitka Petřkovská (25 let)
 2. Hvězdný bazar
 3. Cesty na vrchol
  1. Vrcholy

Cílem projektu je zajistit roční provoz Hvězdného bazaru vybráním 300 000 Kč, které ČSOB jako partner projektu zdvojnásobí. Lidé, kteří sbírku podpoří, pomohou vozíčkářům s poraněním míchy překonat bariéry, získat stabilní zaměstnání a „postavit se na vlastní nohy“. Přispívat lze online na www.darujspravně.cz, kde jsou také detaily sbírkového projektu.

Bazar je unikátní hned v několika oblastech. Je to kompletně bezbariérový obchod, ve kterém vozíčkáři prodávají. Jako jediný v republice připravuje vozíčkáře cíleně na práci s lidmi, například ve službách a má navíc osvětový rozměr, díky kterému sbližuje světy lidí s hendikepem a bez něj, říká Alena Jančíková, ředitelka provozovatele Hvězdného bazaru České asociace paraplegiků – CZEPA, a vysvětluje Vozíčkáři jako jednu z největších bariér, se kterými se potýkají, označují bariéru komunikační. Po úraze se těžko přizpůsobují nové pozici a mají ostych z jednání s lidmi. Veřejnost zase neví, jak se k vozíčkářům chovat a raději se kontaktu vyhýbá. I s cílem bourat tyto bariéry jsme Hvězdný bazar otevřeli.

Ultramaratonec René Kujan sám prodělal úraz s poraněním páteře a nějakou dobu se musel na vozíku pohybovat. Přestože nemá trvalé následky a mohl se vrátit k běhu, na vozíčkáře nikdy nezapomněl a dlouhodobě jim pomáhá. Teď se rozhodl pokořit unikátní rekord – zdolat 7 nejvyšších vrcholů sedmi tuzemských nejvyšších pohoří během necelého měsíce, zároveň každý z 22 dní na cestě uběhne vzdálenost maratonu. Celkem téměř 1 000 km. Cílem této akce s názvem Cesty na vrchol je upozornit na palčivé téma zaměstnávání vozíčkářů a pomoci vybrat peníze na provoz Hvězdného bazaru. Věřím, že svou cestu na vrchol může najít každý a že pro řadu vozíčkářů může právě takovou cestou být tréninkové zaměstnání ve Hvězdném bazaru vysvětluje René Kujan a dodává To nejdůležitější pro úspěch projektu je finanční podpora veřejnosti.

Příběhy vozíčkářů, kteří pracují ve Hvězdném bazaru nebo tréninkovým zaměstnáním již prošli

Robin Beránek (24 let)

V šestnácti letech jsem žil fotbalem. Studoval jsem obchodní akademii, ale veškerý čas jsem trávil na trénincích a zápasech. Pak bylo najednou všechno jinak. Náledí, smyk a náraz auta do stromu. Tomu, že mám poraněnou míchu a už nikdy nebudu chodit, jsem nemohl uvěřit nebo spíš nechtěl, chtěl jsem hrát fotbal. Dlouho jsem nechodil mezi lidi, bál jsem se a styděl. Měl jsem pocit, že nemůžu nic dokázat sám, že jsem závislý na druhých. Práce ve Hvězdném bazaru mě hrozně posunula. Včas vstát, dojet do práce a mít svoje úkoly i svého šéf, učit se nové věci, to vše mi pomohlo překonat tuny obav. Začal jsem si věřit a tím se změnilo úplně všechno. Začal jsem i fyzicky zvládat, co mi předtím nešlo. Osamostatnil jsem se a přestěhoval od rodičů do vlastního bytu. Úplně se také změnilo to, jak se cítím před lidmi. Už mi to přijde normální, někdo na kolech, někdo po nohou, je to v pohodě. Po roce a půl v bararu mi CZEPA zprostředkovala práci ve velké úspěšné firmě, v běžném týmu bez nějaké zvláštní podpory. To je další level. Už se nebojím toho, co bude. Dám to i na vozíku.

Jitka Petřkovská (25 let)

Jsem tetrapegik, to znamená, že mám částečně ochrnuté i ruce. Autonehodu, která mě dostala na vozík, jsem měla v 21 letech. Tou dobou jsem studovala třetím rokem Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské. Pak to chvíli bylo jen o doktorech, nemocnicích a rehabilitaci. Když jsem se trochu vzpamatovala, vrátila jsem se na školu a dokončila studium. Jsem inženýr. Nicméně zdálo se, že když jste na vozíku, má ten titul menší váhu. Práci jsem nedostala. Rozhodla jsem se proto k radikálnímu kroku. Z  Jižní Moravy a od pečující mámy jsem se přestěhovala do Prahy. Abych se osamostatnila a aby se mi otevřely větší možnosti. Ty se nakonec otevřely s příchodem do Hvězdného bazaru. Ještě jsem po úraze nepracovala a v bazaru mám skvělou příležitost se na pracovní zápřah připravit, vyzkoušet si na co mám, jak zvládnu do práce dojíždět, jaký pracovní úvazek moje tělo vydrží. Myslím, že mi to pomůže hlavně získat sebedůvěru a jistotu. Když pak dalším zaměstnavatelům budu moci prokázat, že práci zvládnu a budu schopná přesně říct, co můžu nabídnout a jaké potřebuju pracovní podmínky, hodně to při shánění práce v oboru, který jsem vystudovala, pomůže.

Hvězdný bazar

Hvězdný bazar

Hvězdný bazar je charitativní sekond-hand, ve kterém prodávají vozíčkáři. S pomocí pracovního terapeuta se připravují na získání stabilního běžného zaměstnání. Místa prodejců jsou určena mladým lidem, kteří v důsledku úrazu nedokončili vzdělání, nemají pracovní zkušenosti nebo nemohou vykonávat původní profesi. Provozuje ho Česká asociace paraplegiků jako jeden ze svých projektů na podporu vozíčkářů s poraněním míchy.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA je nezisková organizace, která hájí zájmy vozíčkářů po poranění míchy, usiluje o vytvoření podmínek pro jejich plnohodnotný život a pro integraci do většinové společnosti.

www.hvezdnybazar.cz

www.czepa.cz

Cesty na vrchol

Ultramaratonec René Kujan během přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších pohoří ČR prošlapává cestu na vrchol těm, kteří běhat nemohou. Lidé se mohou přidat k podpoře tréninkového pracoviště Hvězdný bazar a pomoci vozíčkářům s poraněním míchy "postavit se na vlastní nohy". Každá koruna, kterou přispějí, získá hodnotu korun dvou. Partner projektu společnost ČSOB, výtěžek sbírky zdvojnásobí až do výše 300 000 Kč. René vyběhl 5. června od Plešného jezera na Šumavě. Poběží 22 dní přes 7 nejvyšších vrcholů 7 nejvyšších pohoří ČR, každý den minimálně vzdálenost maratonu, celkem cca 1000 Km. Cíl je 26.6. na Lysé hoře v Beskydech. Pokud cestu dokončí, bude běh zapsán do České knihy rekordů. Lidé se mohou přidat kdykoli na symbolických pár kilometrů, zaběhat si, projít se, zastavit se na některém z vrcholů a přispět na provoz Hvězdného bazaru na místě nebo na dálku přes www.darujspravně.cz

Vrcholy

 • 5.6. Plechý, Šumava
 • 11.6. Klínovec, Krušné hory
 • 18.6. Sněžka, Krkonoše; sraz pro běžce, 10,00 Špindlerova Chata
 • 21.6. Kralický sněžník, Kralický sněžník
 • 22.6. Smrk, Rychlebské hory
 • 22.6. Praděd, Hrubý Jeseník
 • 26.6. Lysá hora, Beskydy; sraz pro běžce 11,00 Frýdek – Místek

Pro další informace kontaktujte: Petra Černá, cerna@czepa.cz, tel: 776 680 444

bezeckaskola. cz foto
 • přečteno: 6027/5745×
Ultramaratonec René Kujan usiluje o rekord na podporu zaměstnávání vozíčkářů

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků