logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho aneb, co přiměje 2 metrového a 125 kg těžkého junáka k tomu, aby se postavil na start půlmaratonu?

Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho aneb, co přiměje 2 metrového a 125 kg těžkého junáka k tomu, aby se postavil na start půlmaratonu?

Ten den začal jako každý jiný a přesto byl něčím výjimečný. Psalo se 4. června 2016 a přesně v tento den se chystalo 3500 běžců ke startu na trať závodu dlouhou 21,097 kilometru. Mezi těmito běžci byli profesionální běžci z afrického kontinentu, česká elita vedená Jirkou Homoláčem a převážná většina amatérských běžců, takzvaných „hobíků“, mezi kterými jsem se objevil na startu poprvé i já.

Právě tento den se měly poprvé zúročit mé zkušenosti a rady získané díky 12 týdennímu tréninkovému programu, který pro mě a dalších cca 30 kamarádů z IGY RUNNING CLUB vypracoval vyhlášený běžecký mág Miloš „Forrest" Škorpil a jeho tým v čele s Milanem Novákem a Irenou Výbornou.

Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho

Možná se ptáte, co přiměje 2 metrového a 125 kg těžkého junáka k tomu, aby se postavil na start půlmaratonu? Inu, odpověď je prostá – obyčejná sázka v práci. S „organizovaným" běháním jako takovým, jsem začal přesně před rokem, kdy jsem poprvé v opravdu nelidském horku zaběhl trať na 3 kilometry. Zde jsem se také poprvé setkal se známými českobudějovickými sportovci – bratry Kubou a Matějem Smržovými, kteří mě také seznámili s projektem BěžímPro.cz

Celý tento „projekt" je určen pro běžce, kteří jsou ochotni kromě dobrého pocitu i podpořit konkrétní charitativní projekt nákupem trička nebo šátku nebo přímo peněžní částkou na transparentní účet. Celé to začalo v roce 2015, kde jsme na budějovickém půlmaratonu v barvách Centra Bazalka vyběhali 70 000 Kč, stejnou částkou se povedlo Bazalce přispět i na letošním ročníku. Mezi další významné akce patřily například i podpora Centra Bazalka i při letošním ročníku Winter run České Budějovice nebo při loňském Night run České Budějovice. Do budoucna by bylo určitě fajn, kdyby běžců v barvách BěžímPro.cz jen přibývalo.

Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho

V 18 hodin zazněl „slavnostní" výstřel a 3500 běžců se vydalo na svou pouť. Zhruba 4 minuty po výstřelu jsem se vybaven bílým tričkem a zeleným šátkem BěžímPro.cz Centrum Bazalka vydal i já. Prvotní plán zněl jasně – nepřepálit start a zhruba 10 km se držet vodiče s časem 2 hodiny a 30 minut do cíle. Vše klapalo jako má, držel jsem si svoje tempo, takže mi ani nevadilo, když se mi na 12. kilometru začal vzdalovat již dříve zmiňovaný vodič na 2hodiny 30 minut. Během té bezmála tří hodinové pouti máš možnost přemýšlet o všem možném. Za ten rok co žiju v Budějovicích, jsem si poprvé všimnul, jak dlouhá je Pražská třída (zvlášť, když ji běžím třikrát :) ). Hodněkrát jsem si vzpomněl na svého dědu, který mi řekl těsně před svou smrtí na JIPCE, že člověk snese jakoukoliv bolest, jen musí věřit. Tak já věřil a snášel, zvláště na 16. kilometru. Do karet mi nehrála ani skutečnost, že týden před půlmaratónem jsem s bídou zaběhl v Ústí nad Labem svůj maximální výkon v životě – trať na 10 km, takže bych na sebe nevsadil ani já sám. Svou „práci" naštěstí odvedly ty stovky úžasných fanoušků, kteří stáli podél trati a hnali nás dál. Velkou psychickou výhodou pro mě bylo i to, když jsem na Rudolfovské ulici potkal Kubu Smržů, kterému na rozdíl ode mě chybělo už asi jen cca 5 kilometrů do cíle se slovy: „Pojď to dáš." Takhle jsem potkával na trati spoustu známých a kamarádů s podobnými povzbuzujícími slovy. A měli pravdu. Dal jsem to. Sice od nějakýho 17. kilometru si nic nepamatuju a šel jsem jen „vůlí a hlavou," abych v čase 2:57 poprvé v životě proběhl cílem na modrém koberci budějovického půlmaratonu.

Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho

Velký dík patří partě kolem Miloše Škorpila za kondiční přípravu, rodině Knapové a Wolfovů za psychickou podporu. Děkuju také spoustě pochybovačů, kteří říkali, že to nedám, protože mě hnali dál. Děkuju všem těm známým i neznámým fanouškům podél trati, byli skvělí – konkrétně například Hasiči ČR na Pražské třídě. Závěrem bych chtěl říci, že kdykoliv se budeš o něco pokoušet, vždycky se kolem Tebe vyrojí dva tábory lidí. Jedni Tě budou podporovat a ti druzí zatracovat a říkat, že to nedáš. Tak či onak, vždycky jedna ta skupina lidí bude mít pravdu, to jak se k tomu postavíš, záleží jenom na Tobě.

Pavel Koudy Koutecký foto
  • přečteno: 12597/8337×, 2 komentáře
Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho aneb, co přiměje 2 metrového a 125 kg těžkého junáka k tomu, aby se postavil na start půlmaratonu? Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho aneb, co přiměje 2 metrového a 125 kg těžkého junáka k tomu, aby se postavil na start půlmaratonu? Reportáž z půlmaratonu České Budějovice z pohledu Koudyho aneb, co přiměje 2 metrového a 125 kg těžkého junáka k tomu, aby se postavil na start půlmaratonu?

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (20 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Dana | 24. 6. 2016 13.42 hod. | 193.179.209.xxx
Gratuluji! Já taky běžela poprvé! :-) Kdyby mi to někdo řekl před rokem, řekla bych, že se zbláznil. Je mi 45 let a nikdy předtím jsem neběhala, tudíž taky bych si na sebe nevsadila! :-D. Uběhla jsem to díky 3-měsíční tréninkové přípravě v rámci projektu "Návod na půlmaraton" od Rozhlasu České Budějovice ve spolupráci s odborníky z Centra prevence civilizačních chorob (Jihočeská univerzita). Podpora podél trati byla i pro mě moc důležitá, na hasiče na Pražské také nezapomenu! :-D Můj dosažený čas 2:44 byl pro mě úžasný! :-D

nováková jana | 23. 6. 2016 17.44 hod. | 178.255.168.xx
taky jsem běžela 1. půlmaraton,pocity stejné,čas 2:05,takže su
per.....

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků