logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči na Mattoni 1/2Maraton Olomouc: Kam se pořád hnát?

Vodiči na Mattoni 1/2Maraton Olomouc: Kam se pořád hnát?

Užij dne, užij Olomouce. Zaslouží í si to. Mattoni 1/2Maraton Olomouc je více než závod, na který se patří dorazit pár hodin předem, neklidně si vystepovat odpolední frontu na startovní číslo a pak, po dohmátnutí cíle okamžitě zmizet pryč.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Vaši vodiči na Mattoni 1/2Maraton Olomouc
  1. 1:30, konec koridoru A
  2. 1:40, konec koridoru C
  3. 1:50, konec koridoru E
  4. 2:00, konec koridoru H
  5. 2:10, prostředek koridoru J
  6. 2:30, závěr koridoru J
  7. Doprovod Women´s Challenge

Tohle město se báječně hodí pro prodloužený víkend. I někteří vodiči dorazí již v pátek, zároveň drtivá většina vodičů se „odrazí“ na zpáteční cestu až v neděli. Tohle město se vzhledem k souběžnému vyvrcholení jarní závodní sezóny přece báječně hodí i pro její „zhodnocení“ po sportovně společenské stránce...

Taky, nač a kam spěchat v tomto pohostinném kraji. Výhody příjezdu už v pátek odpoledne jsou zřejmé. Bez zbytečného shonu si prohlédnete zajímavostmi po střechu napěchované Moravia Sport Expo, kde rovnou ukořistíte svůj čip a tak dále. V pět odpoledne se můžete předzávodně rozcvičit, stačí jenom vystrčit nos před výstavištní areál, odkud vybíháme k lehkému půlhodinovému tréninku. Ten bude takový, jaký má šestadvacet hodin před startem být. Pak dobrá večeře, „posezení s přáteli“, a na kutě, aby bylo pro sobotní večer dostatek sil.

A pokud už tedy nutně musíte dorazit až v sobotu, zkuste alespoň být v místě včas a mít čas na dopolední vyzvednutí čísla, polední těstoviny třeba v některé z restauračních zahrádek na náměstí. A vůbec si vše ostatní naplánovat tak, aby cestou na představení RunCzech vodičů v rámci odpoledního programu Expa zbyla půlhodinka na relax. To kupříkladu znamená učinit pět set loudavých kroků z náměstí do Smetanových či Čechových sadů, plácnout sebou na čerstvě posekaný trávník do stínu parkových stromů, nohy opřít vzhůru o kmen a mezi větvovím korun civět na (věřme, že) modré nebe.

Ono to vypadá jako idyla, ta se však v Olomouci koná rok co rok. Pokaždé, když utíkám do Expa a vidím všechny takto vegetící lidičky, říkám si – to je život. My, běžci se holt máme. A umíme se mít.

Zkrátka a dobře, tohle všechno chce čas. A protože ten který čas budete chtít trhnout i po sobotní devatenácté hodině, od toho jsme tady i tam, abyste nemuseli hypnotizovat hodinky více než je zdrávo.

Olomouc je každopádně už doopravdy velký závod, proto se vám může hodit něco málo postřehů, které vám usnadní bytí na trase i mimo ni. První rada souvisí s myšlenkou úvodu tohoto článku – doražte na Horní náměstí včas. Chystá se tam obrovská masa běžců i jejich podporovatelů, tak ať se stihnete pohodlně protlačit kupříkladu na předzávodní setkání s vodiči. To se stane přítomností za deset minut šest tradičně na místě nejpřístupnějším a tudíž nejvhodnějším, před „Mekáčem“. Pozdravit se tentokrát můžete celkem s osmnácti kmenovými členy našeho týmu. Čtrnáct z nás půjde těžko přehlédnout, patnáctého jakbysmet. Akorát na vlajce bude mít místo času znak Women´s Challenge – a ponese ji namísto totálně zaneprázdněného Dalibora Gondíka. Zbývající tři poběží inkognito v davu, a jak to tak v našem případě bývá, pravděpodobně i oni budou pomáhat někomu „tlačit“ káru. Už jsme prostě takoví.

Pokud se startovních koridorů týká, v nich se rozprostřeme přesně podle rozpisu níže. Jakmile podloubími třeskne startovní salva, tentokrát fakt všichni ctíme čipový čas. Jde o to, že ve Varech, Budějovicích či v Ústí mívají vodiči na 1:30 desetivteřinovou ztrátu a pohodlně rozpustit mezi reálný a čipový čas lze i dvacet vteřin na kvótu 1:40. V Olomouci z toho však už vloni byla minuta respektive skoro dvě. Proto buďte v klidu, všichni běžíme na odečet ztráty v okamžiku překročení startovní čáry.

Pokud se postartovní tlačenice týká, rozhodně doporučujeme hlídat si hned zkraje kotníky i lokty v přece jenom užší a hlavně dlážděné Riegrově ulici. V Hynaisově a zejména pak dostatečně široké Dobrovského ulici už bude pro dobrý běh místa dostatek. Netřeba se proto obávat výrazné úvodní ztráty, a i kdyby těch pár vteřinek naskočilo, půlmaraton se rozhoduje na prvních dvou kilometrech snad pouze v záporném slova smyslu. I na přepálení tempa tudíž dáme pozor.

No, a pak už stačí jenom běžet, kochat se panoramaty, do patnáctého kilometru nastřádat po kouscích půlminutku k dobru na svůj vysněný čas a pak už se jenom pro změnu kochat a těšit se do cíle na nový osobák.

A kdyby vám snad bylo trošku hic, což v sobotu vyloučit nelze, pověste se směle za naše vlajky a nechte se táhnout. Co může být romantičtějšího, než strávit letní podvečer s flotilou plachetnic.

Plavbě městem zdar, bouři a větrům zmar...

Mattoni 1/2Maraton Olomouc, sobota 25. Června, start v 19 hodin, setkání s vodiči v 17:50 na Horním náměstí před restaurací McDonald´s

Vaši vodiči na Mattoni 1/2Maraton Olomouc

1:30, konec koridoru A

Jiří Fix
Jan Mareček

1:40, konec koridoru C

Michal Vítů
Frantisek Míček

1:50, konec koridoru E

Vojta Knespl
Lukáš Navrátil

2:00, konec koridoru H

Martin Gazda
Kodr Karel
Mirek Touška

2:10, prostředek koridoru J

Jana Portašíková
Michal Křenek
Jekatěrina Zanozina

2:30, závěr koridoru J

Jitka Faronová
Simona Černá

Doprovod Women´s Challenge

Jiří Mašek

Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 7672/7345×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Miras | 27. 6. 2016 12.25 hod. | 82.208.2.xx
McDonald´s na náměstí je zrušen, nejbližší dle mapy je v nákupní galerii Šantovka.
Škoda tak jsem se těšil na Big Mac v poledne

Michal Vítů | 25. 6. 2016 16.20 hod. | 46.227.169.xx
Zdravím, naše výchozí postavení v zásadě odpovídá tomu vašemu. Zadáváme v registraci ten samý čas jako vy. Je to jen pro upřesnění, aby informace byla plnocenná. V podstatě je to v první řadě o tom, na kolik chcete běžet. My "jen" pomáháme a díky tomuto rozpisu víte, kde budeme čekat.

jm1 | 24. 6. 2016 23.22 hod. | 89.176.61.xxx
Pánové (a dámy) vodiči,
uvědomujete si, že typický účastník velkého RunCzech závodu typu 1/2M v OL v době čtení Vašeho článku ještě ani náhodou NETUŠÍ, do kterého startovního sektoru bude se svým startovním přiřazen (=kterého ze ve článku zmíněných vodičů bude mít "na dohled", resp. ke kterému vodiči mu pořadatelé dovolí připojit se)?
jm1

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků